Народжені у Вертепі: Як закарпатці пишаються "спільним" в біографії з Ісусом


Вертеп – таку назву має ціле село на Закарпатті. У ньому 460 мешканців, на трьох вулицях – понад півтори сотні будинків. 
Мешканці села з різдвяною назвою жартують: у вертепі народився не лише Ісус Христос, а й усі вони.
Уперше село Вертеп письмово згадали 700 років тому. Чому така назва, версій є кілька. Самі селяни переконані - диво Різдва сталося саме в них. Вони жартують, що уточнювати місце проживання вже звикли. От тільки не дійдуть згоди, як себе називати: вертепівці, вертепівчани, чи вертепляни. То ж кажуть: народжені у Вертепі.
Саме через релігійну назву, за радянських часів Вертеп перейменували на Романівку. Втім, нова назва не прижилася - у 1960-х знову повернули стару. Овець у селі не вирощують, проте має село цікаве традиційне заняття, завдяки якому не один десяток родин заробляє на життя: здавна у Вертепі в’яжуть на продаж березові віники. На віниках можна непогано заробляти. Та про роботу - після свят. У ці дні вертепівські бетлегеми активно готуються до колядок, тож кілька слів про них.
Народжені у Вертепі: Як закарпатці пишаються "спільним" в біографії з Ісусом  - фото 1

Народний театр, який є мало не в кожному селі,  отримав свою назву від назви міста Віфлеєм, який на івриті також звучав як "Бейт-Лехем". На Закарпаття назва прийшла, скоріш за все, з угорської – "Бетлегем". Бетлеги першими сповіщають щасливу новину про народження Ісуса.
Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 2
Особливістю таких колективів є те, що всі "заколядовані" кошти бетлегеми віддають на потреби місцевої церкви. 
Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 3

Серед дійових осіб бетлегему - янголи, царі, чорти, дід, баба та інші. Костюми колядників, обрядові аксесуари також є важливими у дотриманні народних звичаїв.Зазвичай готується спеціальний сценарій, який починають готувати за кілька тижнів до Різдва. Вертепники заходять до хати, спочатку повідомляють, що на світ зійшла весела новина, що діва Марія на світ Божий сина Божого породила. Потім колядують багато колядок. Зароблені гроші віддають в церкву.
Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 4

Хлопці шкільного віку зазвичай грають роль янголів, які несуть "шопку" або макет храму. В основу такого макету, виготовленого з картону та оздобленого позолотою та блискітками, лягав образ місцевої церкви.
Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 5

Окрім незвичності костюмів, які нагадують театральні, у Вертепі оригінально й колядують. Співають без поспіху, розтягуючи слова різдвяних пісень. Окремі вислови, як-то дозвіл колядувати та вінчування, найменші учасники проговорюють швидко, не посвячена в тонкощі справ людина не завжди зрозуміє, що сказали. В одному обійсті колядують хвилин п’ять, не більше, бо тільки у Вертепі 160 хат, а ще й інші села треба обійти...

Христос ся рождає!Отримуйте Свіжі Новини в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/freshnewsua

Related

Суспільство 6485570599015680196

Post a Comment

Follow Us

Translate

Hot in week

Recent

Comments

ДокаZ

Виберіть бажане відео, натиснувши "PLAYLIST" у лівому кутку цього програвача.

Google+ Followers

Варто подивитись

Виберіть бажане відео, натиснувши "PLAYLIST" у лівому кутку цього програвача.

Facebook

Кількість переглядів

Яндекс.Метрика
item