Ми ще на 20 років - країна секонд-хендів: як живе бізнес у регіонах

Ми ще на 20 років - країна секонд-хендів: як живе бізнес у регіонах

Зараз український малий і середній бізнес - це борсання у каламутній воді. А відкрити нову справу - великий ризик. Як вдається триматися на плаву та розвивати бізнес в українській глибинці в інтерв'ю розповідає підприємець Сергій Буйков із Глухова на Сумщині.
Сергій Буйков торік відкрив піцерію "Юність" у Глухові. Бізнесом займається із 1992 року з дружиною та сином.
- Діяльність наша різнопланова: дружина займається кіосками швидкого харчування, син - відеонаглядом. Збиралися відкривати ресторан, але зараз ні грошей, ні, якщо чесно, не бачимо особливих перспектив. Є ідея здати приміщення, де планувався ресторан, в оренду секонду. Цей бізнес у нас не збавляє обертів. Їх у місті дуже багато. Ми ще на 20 років - країна секонд-хендів. Носимо поношене. Нам постачають третій сорт, - розповідає Сергій Олександрович. Говорить російською.
Спробували запустити на італійському борошні - дуже дорого. В євро це не під силу
Як виникла ідея відкрити піцерію?
Рішення прийшло саме. Тут, можна сказати, намолене місце - раніше була їдальня. Коли утвердилися на думці щодо піцерії, перше, над чим замислилися, яку облаштувати піч. Дивилися спеціальні сайти, їздили на виставки. Через загрозу агресії РФ рік нічого не робили.
Потім вирішили пічку на дровах ставити. Говорили з італійцями, німцями. Кажуть, Європа перейшла на випікання піци на дровах. Туди, де електричні печі, ходить менше людей. Плюс, у нас своє столярне виробництво. Відходи забираємо сюди. Он на етажерці дрова крупні і дрібні. Знайшли людину, яка змогла скласти піч. Замовили з Італії камінь. Місяць їли піцу самі - тестували. Спробували запустити на італійському борошні - дуже дорого. В євро це не під силу. Ледве підібрали українське. Приїздив італієць, який три дні м'яв 10 видів борошна. Обрав. Дві години на день у соцмережах в онлайні транслюємо, як печеться піца. Пізніше запустимо доставку.
Скоро вона окупиться?
10-а година ранку. На зміні 11 людей. Пічка горить, дрова йдуть. Окрім нас, один хлопець у залі. Це відповідь. Після підвищення мінімальної зарплати до 3700 гривень, я за рік прибутків практично не маю. Є бонуси - за використання полички, встановлення холодильника. Це все, що заробила фірма. Поки що тримаємось. Якщо піднімуть до 4100 гривень, стане ще гірше.
Усе обладнання імпортне. Українське не витримує конкуренції
Розкажіть, як обладнали заклад.
Обладнання імпортне, придбане за євро та долари. Якість українських аналогів нас не влаштовує. З нашої столярки та металоцеху тут столи, стільці, вікна, балки, люстри. Старалися зробити їх якнайліпше. Креслення, дизайн міняли, покращували разів із десять. Результат побачите самі: на цих дерев'яних стільцях можна кілька годин просидіти і не відчути незручності. Ще один важливий момент - енергозберігання. Користуємося лише світлодіодними лампами та світильниками.
Автор: Ірина Патлатюк
Майстер-піцайола Ірина Лєснікова готує піцу у піцерії "Юність" у Глухові
Майстер-піцайола Ірина Лєснікова готує піцу у піцерії "Юність" у Глухові
Як у вас із туристами?
Ми ще не настільки довго працюємо - з 9 травня минулого року. Місяців три набирали клієнтів. Зараз більш-менш стабільно. Купили кавовий апарат за 5 тисяч євро.

Що виробляєте на столярному підприємстві?
Шафи, буфети, ліжка - все. І тут обладнання, лаки, фарби імпортні. Наші лише ножі. Наскільки рентабельне це виробництво, в умовах чинних валютного курсу, економічної, податкової політики держави, можете уявити самі. Ми - страшно залежна країна. Торгуємо за гривні, купуємо за долари.
Кожен другий говорить про те, щоб тікати з цієї країни. У мене офіціант поїхав, посудомийка
Багато місцевих виїхали на роботу за кордон. У вас є проблема з кадрами?
З урахуванням безвізу, кожен другий говорить про те, щоб тікати з цієї країни. У мене офіціант поїхав, посудомийка. Керівник столярного виробництва побув у Польщі три місяці за контрактом. Сказав, більше не поїде. Робота - 12 годин на добу. За три місяці схуд на 7 кілограмів. Якщо хтось хоче дієту - в Польщу на полуниці. Але люди їдуть, пробують. Хтось повертається, хтось залишається. Із моїх друзів виїхали далекобійники. Катаються всією Європою. Брат кума працює в Ізраїлі поваром. Каже, не може там дозволити собі нічого зайвого. Приїздить сюди - місяць поживе нормально, може щось купити. Як і в Польщі. За 600 євро особливо не розженешся. Лише відгарувати і приїхати сюди.
Закрилися майже 10 продовольчих магазинів, не витримали конкуренції. Це снігова лавина. Призведе до того, що дрібний бізнес зникне
Як почувається бізнес у Глухові?
Вісім років місцеві підприємці чинили спротив проникненню до міста однієї з національних мереж супермаркетів. Це монополісти, що нищать весь малий і середній бізнес. У них було 740 супермаркетів із Кримом і Донбасом. Залишилося десь 500. "Кока-кола" в них у продажу дешевша, ніж у мене в закупці через дилерів. Вони купують фурами й диктують умови. Не погодиться "кока-кола" - буде "пепсі". Виробники виїжджають за рахунок опту. Конкурувати з цією мережею практично нереально. Вийти напряму на виробника не можна. Лише через дилерів, регіональних представників. Це снігова лавина. Призведе до того, що дрібний бізнес закриється.
Як це впливає на розвиток міста?
У Глухів заходить 10-15 мільйонів гривень "продовольчих грошей". 5-7 із них викачує цей супермаркет. Усі податки платять за місцем реєстрації у Дніпрі. У Глухів йде один відсоток від оціночної вартості землі - 18 600 гривень на рік. Її купили з аукціону. І 5 відсотків акцизного податку.
Держава може допомогти малому й середньому бізнесу?
Ми в бізнесі 26 років. Грошей трохи заробив, кредити не потрібні. Проблема в іншому - зараз розірвали мінімальну зарплату і прожитковий мінімум. Пільгами з податку на доходи фізичних осіб користується лише один із багатодітної сім'ї. Із мінімальної зарплати платити працівникові понад 700 гривень у бюджет, а підприємству ще 800 гривень у Пенсійний фонд - дуже складно для такого міста, як Глухів. Тут заробітки відрізняються від Києва в рази. У нас зараз працюють майже 80 людей. Помножте на 1500 - і матимете уяву, наскільки нам "вигідно" створювати нові робочі місця.
Люди перейшли на тютюн - купують на базарі склянками. Самі виготовляють алкоголь
Які ще є проблеми?
Ми торгуємо алкоголем і цигарками. В Україні були чотири фірми, які працювали на опті. Ми могли обирати. Зараз залишилася одна - російський "Мегаполіс". Працює з часів Азарова. Тримає 100 відсотків українського та 60 - російського ринків. Виставляє п'ять відсотків накрутки. За нинішніх тарифів на газ, тепло - навіть не окупиться.
Продаж цигарок зменшився. Але курити люди менше не стали - перейшли на домашній тютюн. Купують на базарі склянками. Держава рубає гілку, на якій сидить. Те ж саме - з алкоголем. Кожне збільшення ціни - це перетікання в самогонний бізнес. Люди самі виготовляють алкоголь. А менші продажі - проблема з бізнесом.
Люди масово виїжджають за кордон, бізнес малий і середній не розвивається. Що з цим робити?
Не бачу виходу. У мене на кожній точці висить табличка "Оренда". Зараз - це борсання у каламутній воді. Нібито є заборона на перевірки. Але як тільки її знімуть, піде маса різних людей. Виконати всі придумані норми законів неможливо. 26 років ухвалюють закони, самі їх не читають. Останнє, що не продали, - земля. Чому законодавці не прописали, що оренда - не більш як на три роки? Чому ми віддаємо землю на 49 років? Чому не прописали, що не можна закладати землю? Один іншому не віддав борг і все - земля перейшла.
Партія регіонів удесяте перейменовується, розколюється. Але папочки заводять на всіх
У сусідній Шостці хочуть зробити госпітальний округ. Тут лікарню, ймовірно, закриють.
Триває боротьба. Питання ще не вирішили. У Глухові ніхто нічого не лікує. Я вчора був у Сумах, там здавав аналізи. Стикнувся мій товариш із раком. Об'їздив всю Україну. Сказали, щоб і не мріяв. У Росії пояснили: ліків нема. Поїхав у Німеччину. 160 тисяч євро витратив. Людині стало краще.
Усі 26 років при владі злочинці. Служать Росії, Америці, Європі. Ніхто - Україні. Коли приходить людина, як Мішель Терещенко, яка говорить відкритим текстом, він не вписується у корупцію, крадіжки, фальсифікацію виборів. Я з 2004 року займаюся виборами. Є ще непідкупні. Але й на них знаходять управу, компромат. Партія регіонів удесяте перейменовується, розколюється. Але папочки заводять на всіх. Така система.
Який вихід із цієї ситуації?
Я його не бачу. Для бізнесу взяти кредит під відсотки - це смерть. Максимальний відсоток кредитування - має бути п'ять. Але 25 (кредит під 25% річних дає держава підприємцям на розвиток бізнесу. - Gazeta.ua) - це має бути супер-бізнес. Проституція, наркотики, постачання людей за кордон, нелегальне виробництво тютюну чи алкоголю. А в реальний бізнес за таких відсотків нема куди вкласти.
Мене запитують, коли мій бізнес окупиться. За мого життя - ніколи. Раніше націнки були 100 відсотків. За півроку можна було повернути оборотні кошти. Зараз долар здорожчав. Для чого? Роздати пенсіонерам гроші. Я вважаю: якщо прив'язалися до долара, то в доларах треба продавати, купувати й забути про гривню. Тоді не буде спекуляцій.
Подруга дружини 10 років живе в Португалії. Працює на двох-трьох роботах. Тут займалася бізнесом

Ви з 2004 року в політиці. Хочете змінити й місто?
Звісно. Я народився в Глухові. Для мене кращого міста нема. І боляче було дивитися, як воно потихеньку занепадає. Розкрадання бюджету не давало йому належно розвиватися. Туристи сюди не їдуть, місцеві тікають потихеньку, бо немає роботи. Між тим Глухів має багато переваг, які, за розумного підходу, могли би принести його мешканцям непогані дивіденди. Тут, наприклад, найкраща вода в Україні - її можна пити з-під крана, непогана система відведення стоків, з урахуванням промислових потреб. До міста підведені потужні електромережі. Все це - очевидні плюси для розвитку бізнесу.

Ви не думали переїхати в іншу країну?
Подруга дружини 10 років живе в Португалії. Нарешті купила квартиру - в розстрочку на 25 років. Працює на двох-трьох роботах. Тут займалася малим бізнесом. Повертатися не хоче. Мене за кордоном ніхто не чекає. Я пов'язую своє життя лише з Глуховом.

Related

Економіка 8121879182195209690

Post a Comment

emo-but-icon

Ми у соцмережах

Читають

Свіже

Коменти

ДокаZ

Радіо

Варто подивитись

Виберіть бажане відео, натиснувши "PLAYLIST" у лівому кутку цього програвача.

Facebook

Зараз на сайті

Нас відвідали

Яндекс.Метрика
item