Бурштинова лихоманка України

За останні роки протизаконний промисел набув надзвичайно великих масштабів. І не останню роль в ньому відіграють силові структури. Знайшовши «легку здобич», вони змушують старателів платити за заплющені очі правоохоронців. Самі ж браконьєри використовують нові технічні засоби, що пришвидшує і полегшує роботу. Тільки от в перегонах до омріяного багатства, старателі забувають про нанесену шкоду для держави. І справа не лише в економіці, а й екологічних наслідках.
Для незаконного видобутку бурштину застосовують мотопомпи. Під великим тиском в грунт вливається вода. Через утворену яму коштовне каміння піднімається на поверхню. Як наслідок, земля вкрита великими проваллями (їхні розміри можуть досягати трьох метрів у діаметрі). Десятки гектарів земельних угідь та лісових масивів безжально знищуються. Дуже сумно виглядає територія, після того, як на ній "попрацюють". А ніхто ж не переймається рекультивацією землі і не думає, що ж на ній виросте.
Для Рівненської, Житомирської та Волинської областей видобуток бурштину давно став дуже прибутковим бізнесом. Замість того, щоб зупинити старателів, які використовують надра України у власних цілях, правоохоронці «кришують» браконьєрів (звісно, отримуючи за це ласий шматок).
Законопроекти потребують доопрацювань. Та вже давно настав час навести лад у цій сфері. Окрім врегулювання видобутку бурштину на законодавчому рівні слід виявити силові органи, які прикривають старателів, отримавши «мзду», обкладаючи поборами старателів, які, доречі, вже хочуть сплачувати в бюджет, а не "кришам". Тому на днях ініціював створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів незаконного видобутку бурштину. Це допоможе виявити зловживання, що мають ознаки корупційних дій у системі Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, СБУ, Міністерства екології та природних ресурсів та Державного агентства лісових ресурсів. Відповідна постанова вже знаходиться на розгляді у Комітетах Верховної Ради України. Для створення Тимчасової комісії необхідно 150 голосів. Впевнений, така кількість набереться. І ми здолаємо цю бурштинову лихоманку, що роками не дає спокою Україні.
Хочеться вірити, що така ж позиція і у керівників центральних органів влади, які зацікавлені у наповненні дохідної частини бюджету держави.