Кого обирали?
Минулої неділі у Польщі відбулися вибори до 460-місного Сейму (парламент країни). За останніми даними, 39 відсотків голосів отримала партія «Право і Справедливість» (ПіС), головою якої є колишній прем'єр Ярослав Качинський – брат-близнюк екс-президента Леха Качинського, який загинув в авіакатастрофі під Смоленськом у 2010 році. Згідно з місцевими законами, ПіС отримала більшість місць у Сеймі (242), що дозволить їй самостійно сформувати уряд. Найбільша опозиційна партія «Громадянська платформа» отримала 23 відсотки і 133 мандати. Інші місця будуть розподілені між трьома невеликими фракціями.
Хто переміг?
Безумовним переможцем став Ярослав Качинський. Незважаючи на те, що прем'єр-міністром стане друга людина в ПіС – Беата Шидло, – Качинський буде повністю контролювати процес прийняття рішень у країні: у партії панує залізна дисципліна, всі підкоряються особисто йому. Це стосується не лише депутатів від ПіС, чиї кандидатури схвалював він, але і прем'єр-міністра з раніше обраним президентом Анджеєм Дудою, які також є креатурами Качинського. Сам він на виборні посади не претендує через низьку особисту популярність, що не перевищує 20 відсотків. У цілому ПіС – партія вождистського типу, де все тримається на лідері та вірності йому. Самостійність та ініціатива в ній не вітається і навіть карається.
Якою буде економічна політика ПіС?
Партія Качинського – цікавий гібрид з націоналізму, консерватизму в громадських питаннях і соціалізму в економічних. Повністю правою цю партію назвати складно через лівий популізм в економічній сфері. Піс обіцяє знизити пенсійний вік з 67 до 65 років, збільшити соціальну допомогу та виплати, підняти податки на іноземний бізнес, перевести валютну іпотеку в злоті, запровадити протекціоністські заходи для польських підприємств. Бізнес вже висловлює стурбованість з приводу цих планів, оцінених у мільярди доларів, однак ніякого краху економіки не передбачається, оскільки у Польщі добрий запас міцності: зовнішній борг менше 50 відсотків ВВП (це вважається дуже низьким рівнем), стабільне зростання ВВП (більше 3 відсотків на рік), безробіття менше 10 відсотків.
Якою буде внутрішня політика?
Основний електорат Качинського і його партії – це консервативні жителі сільських районів, націоналістично налаштовані громадяни та молодь, втомлена від восьми років правління «Громадянської платформи». ПіС планує підвищити роль церкви в суспільстві, заборонити аборти і «дітей з пробірки», зробити акцент на розвиток сімейних цінностей. Люди Качинського напевно проведуть масові «чистки» в керівництві держструктур і держпідприємств, викинувши звідти «корумпованих» представників колишньої влади. Один з їхніх заявлених пріоритетів – радикальна реформа поліції, прокуратури, судів і всього держапарату. Нова влада вкрай скептично ставиться до традиційної для ЄС практики встановлення трудових квот для жінок, представників меншин, а також категорично проти імміграції з мусульманських країн, що здатна "поставити під загрозу католицькі цінності". Гаслом ПіС могли б стати такі слова: «Захист усього традиційно польського».
Якою буде зовнішня політика на західному напрямку?
Новий уряд країни виступає проти вступу в єврозону, він не згоден із запровадженням квот на прийом мігрантів з країн Азії та Африки, але одночасно з цим сподівається зберегти можливість для 700 тисяч поляків безперешкодно працювати у Великобританії і отримувати там соціальні виплати. Польща Качинського залишиться одним з головних прихильників розширення НАТО. Крім того, ПіС озвучила плани залучити на територію Польщі натовські військові бази (що, на думку експертів, малоймовірно з політичних і фінансових міркувань). Нова влада також оголосили про плани створення регіонального блоку центральноєвропейських країн, в якому Польща стала б лідером. Слід також відзначити, що Ярослав Качинський і голова Європейської ради поляк Дональд Туск дуже не люблять один одного, що може призвести до ускладнень у відносинах Варшави та Брюсселя. Крім того, в Європі зараз зріють побоювання, що на тлі міграційного кризи і загального зростання правих настроїв Польща з новим урядом може розділити долю Угорщини, де правлять крайні націоналісти і консерватори.
Якою буде зовнішня політика на Сході?
Стосунки Польщі та Росії навряд чи можуть стати гіршими, ніж зараз, хіба що сторони відкинуть дипломатичний етикет минулих років і прямо почнуть говорити, що думають один про одного. Варшава, як була, так і залишиться одним з основних критиків Москви, а також прихильником запровадження проти неї все жорсткіших санкцій. Тут є і особисті мотиви: Качинський кілька разів натякав, що підозрює Росію у вбивстві свого брата під Смоленськом, що кожен раз викликало в Кремлі вкрай болісну реакцію. Щодо України Польща продовжить проводити в цілому дружню політику, проте багато крайніх правих в оточенні Качинського не полишають спроб ворушити теми УПА і подій на Волині. У протистоянні з Москвою вони бачать в Україні союзника, але всередині Польщі не можна виключати спроб зіграти на націоналістичних почуттях своїх виборців. Україні необхідно буде запропонувати Польщі перспективну спільну порядку денного, щоб зацікавити Качиньського і ізоляціоністів в його оточенні в поглибленні співпраці з Києвом.