Одеса, несподівано для багатьох стала гарячою поствиборчою точкою на карті України. Разом з основним кандидатом у мери міста Геннадієм Трухановим, більшість голосів набрав ставленик Міхеїла Саакашвілі - Саша Боровик.
За даними спостерігачів Опори, які вели паралельний підрахунок голосів, Труханов набрав 51,64%, а Боровик - 24,78%. З огляду на це, Труханов перемагає в першому турі. Але команда Боровика вважає, що набрала значно більше, а Труханов, навпаки, менше, і вибори мера Одеси повинні пройти в два тури.
НВ вже
писало про те, що під час кампанії Труханов користувався негласною підтримкою голови обласної організації Солідарності Олексія Гончаренка та Адміністрації президента. Гончаренко цю інформацію НВ тоді спростовував. Але в понеділок, 27 жовтня, Боровик звинуватив Гончаренка саме в тому, що він підігравав Труханову.
"Ми вважаємо неприйнятним той факт, що керівник партії Солідарність Одеської області підіграє своїм старим знайомим з Партії Регіонів. Ми не плануємо закривати очі ні на кулуарні домовленості місцевого керівника партії Солідарність, ні на приголомшливе число порушень", - написав Боровик у себе в facebook.
Обурився діями Гончаренка і голова Одеської ОДА Саакашвілі. Правда, зробив він це більш обтічно ніж Боровик. "На Думській TV, повністю підконтрольному колишньому регіоналу, а нині місцевому представнику БПП Солідарність тиражуються свідомо сфальсифіковані результати, згідно з якими в Одесі другого туру виборів не повинно бути", - гнівно написав Саакашвілі на своїй сторінці в facebook. Зазначимо, що Думська TV належить все тому ж Гончаренку.
Джерело НВ в АП на правах анонімності розповіло, у чому полягала допомога Гончаренка Труханову. "Навіть початкова розстановка членів виборчих комісій від Солідарності для досвідченого ока говорила одне: тут явна домовленість і з міською владою, і з владою з деяких районів області", - говорить співрозмовник НВ на Банковій.
Саакашвілі розумів, до чого може призвести така ситуація з розміщенням у комісіях і намагався за них боротися, але робив це не в Одесі, а в Києві. "Після того як Міхеїл Николозович здіймав істерики і скандали в Києві, йому вдавалося відбивати окремі комісії, але все це відбувалося з боями", - продовжує джерело в АП.
Зрештою, кампанію Боровика люди Саакашвілі робили окремо від місцевої Солідарності, де були люди Гончаренка. "Його телек і сайти не хотіли наші матеріали ставити", - говорить на умовах анонімності один з політтехнологів, який працював у цій кампанії на Боровика.
Примітно, що АП у цій ситуації стало на бік Гончаренка. "Гончаренко сам по собі ніякої самостійної цінності в одеському регіоні не має і фактично тримається на тому, що адміністративно контролює партійну посаду. А це робити йому дозволяє Київ, наприклад, Березенко або Кононенко. Їм вигідно мати таку кульгаву качку в ролі партійного лідера в Одесі, який буде виконувати всі рішення центру. Зрозуміло, що Саакашвілі таким бути не може, це інша історія", - говорить співрозмовник з АП.
Плюс, відразу кілька співрозмовників НВ у команді Саакашвілі і в АП стверджують: щодо Труханова домовлялися на дуже високому рівні, куди Гончаренко не входить. І домовлялися, нібито, бізнесмени Олександр Ангерт і Олександр Жуков, які знають голову АП Бориса Ложкіна і президента Петра Порошенка.
Труханов прискорився. Що далі?
Спочатку команда Труханова не розглядала Боровика як свого суперника. Але ближче до дня виборів там зрозуміли, що недооцінили суперника. Після закриття виборчих дільниць у неділю, агресивна гра команди Саакашвілі-Боровика змусила Труханова діяти швидко. Він мобілізував свою команду і заборонив їй виїжджати з Одеси, очікуючи швидкого рішення ТВК про переможця в мери міста.
Вже у вівторок місцевий Тервиборчком оголосив про його перемогу з перевагою у 50% голосів, що дало Труханову право обратися мером в один тур. Остаточне юридичне закріплення перемоги Труханова відбулося сьогодні. Одеський міськвиборчком дорахував голоси за обраних депутатів у міськраду, і офіційно оголосив політсилу-переможця.
Через кілька годин новообрана міськрада вже провела свою першу сесію. Поспіх пояснюється тим, що саме на першій сесії новообраної міськради оголошується про обрання мера, і останньому вручається посвідчення голови міста. Обрані до міськради депутати від Солідарності на цю сесію не прийшли.
"Труханов злякався. Він знає рішучість Міхеїла Николозовича, він розуміє, що якщо він проявить слабкість, і буде другий тур, то він навряд чи до другого туру залишиться на волі. Тому він діє дуже швидко, але це може його згубити, в правовому плані можуть бути запитання", - каже НВ співрозмовник в АП.
Наприклад, вчора поліцією були затримані два депутати Одеської міськради від партії Труханова Довіряй ділам - Дмитра Пеструєва і Олега Кірєєва. Сім'я Пеструєвих вважається впливовою в Одесі і сам він досить близький до Труханова. Кірєєв же відповідав за технологічну частину кампанії Труханова, зокрема на ньому було питання виборчих комісій.
Одеська журналістка Віра Запорожець скептично ставиться до цього затримання, вважаючи, що воно було вимушеним, оскільки два депутати дуже вже безпринципно втручалися в процес підрахунку голосів. "Вони стояли над комісією, "допомагали" перераховувати. Їх ізолювали, повезли в райвідділ, потім відпустили. Я приїхала в райвідділ о четвертій ранку, їх вже там не було. Але вони дуже злякалися [затримання]", - розповідає НВ одеська журналістка Віра Запорожець.
Але команда Саакашвілі-Боровика публічно демонструє рішучість боротися до кінця. У його команди є надія на три позови щодо порушень на виборах, поданих їхніми юристами в адміністративний суд. "У Саакашвілі [питання з Боровиком] зараз вже справа принципу, тому що об нього витерли ноги", - каже Запорожець НВ.
У разі несприятливого для себе рішення, люди Саакашвілі-Боровика кажуть, що готові почати акції протесту в Одесі. Правда, сам Саакашвілі вже сьогодні, 28 жовтня, закликав одеситів створити комітет проти злодіїв і шахраїв і відстояти результати виборів в Одесі.