Як Порошенко кинув виклик Саакашвілі
https://povnatorba.blogspot.com/2016/03/blog-post_252.html
Відставка генерального прокурора України виглядає зовсім не так, як очікували прихильники звільнення Віктора Шокіна.
За кілька годин до голосування в парламенті все ще чинний генеральний прокурор скоротив посаду свого заступника - прокурора Одеської області Давида Сакварелідзе, пише Віталій Портніков.
При цьому Сакварелідзе не просто звільненийо - вигнано з Генеральної прокуратури з цілим букетом звинувачень, які навряд чи дають змогу сподіватися на його повернення. Ясно, що таке гучне звільнення - а воно виявилось практично останнім рішенням Віктора Шокіна - не могло відбутися без узгодження з главою держави. Як, втім, ясно й те, які цілі воно переслідує.
З одночасним відходом Шокіна і Сакварелідзе Генеральна прокуратура ще більшою мірою, ніж до сьогоднішнього рішення парламенту про звільнення глави відомства, стає органом, лояльним до президентської адміністрації.
З одного боку, Петро Порошенко не буде чути в Вашингтоні претензій щодо низьких темпів боротьби Генеральної прокуратури з корупцією. З іншого - президент не може нести персональну відповідальність за те, що парламент не затверджує внесені ним на посаду генерального прокурора кандидатури.
А таких кандидатур - в умовах розламу в парламенті і відсутності єдності між фракціями умовної коаліції - може бути більш ніж достатньо. І весь цей час прокуратурою керуватиме виконуючий обов'язки генерального прокурора.
Виконуючий обов'язки, якого можна хвалити за боротьбу з корупцією - він же намагається! Але і не можна лаяти - він же виконуючий обов'язки!
Але є і ще одна важлива обставина сьогоднішніх рішень по прокуратурі. Конфлікт між президентом України і колишнім президентом Грузії став доконаним фактом - що б там не говорили його учасники.
З відставкою Давида Сакварелідзе Київ відновив контроль над прокуратурою Одеської області, який до сьогодні фактично знаходився в руках команди глави місцевої адміністрації. Це означає, що проблеми можуть бути і у самого Саакашвілі, і у голови місцевої поліції Гії Лорткіпанідзе, і у інших соратників одеського вигнанця.
Відставка Сакварелідзе - очевидний сигнал Саакашвілі: або він критикує тих, на кого йому вказують і не перетинає меж дозволеного - або прощається не тільки з посадою, а й з політичною перспективою в Україні. Тому що мотивація відставки Саакашвілі з поста глави адміністрації Одеської області може бути ще більш гучною і жорсткою, ніж мотивація відставки Сакварелідзе.
І тут цікаво вже не те, яким буде наступний крок Порошенка - а те, як відреагує Саакашвілі. Чи сприйме колишній президент Грузії сигнал президента України як виклик чи як керівництво до дії.