Коли Бог помиляється

Але часом звинувачувати більше нікого.
Наприклад, якщо у вас народжується дитина з важким спадковим захворюванням, то логічно назвати її хворобу помилкою Бога.
І далеко не завжди така помилка має бути вироком дитині.
Отже, синтетичний геном людини.
Для пересічного обивателя це словосполучення нічого не означає. Але для того, хто захоплений футурологією, ці три слова означають справжню революцію.
Цього тижня їх промовив Джордж Черч, професор Гарвардського університету, відомий генетик і молекулярний біолог. Він опублікував у журналі Science статтю, в якій сформулював ідею свого нового проекту зі створення штучного людського геному.
На сьогодні існує лише два повністю синтетичні працездатні геноми. Це геноми мікоплазми, створені в американському інституті Крейга Вентера, їхня довжина складає 531 тис і 1 млн пар основ.
Черч і його колеги обережно стверджують, що метою проекту є зниження вартості створення великих геномів у клітинних лініях.
Простіше кажучи, створення синтетичного генома людини призведе до низки суттєвих проривів у медицині.
Навіщо тяжко винаходити ліки від складних хвороб, якщо можна усунути власне хвороби?
Препарат називається Strimvelis. Він застосовується для лікування ADA-SCID - важкої форми імунодефіциту у новонароджених. Це страшне захворювання робить малюка беззахисним перед найпримітивнішими вірусами.
Дотепер його лікування було болісним, дорогим і малоефективним. Букви ADA-SCID фактично означали вирок дитині.
Початок покладено. Далі — більше.
Можливості генетики безмежні.
Ось уже ціле десятиліття медики обговорюють технологію штучного запліднення, при якій створюються кілька ембріонів, кожен з яких буде підданий генетичного скринінгу, що дасть можливість вибрати і використовувати найздоровіший з них.
Ви зможете точно переконатися, що ваша майбутня дитина не успадкує схильність до раку грудей від вашої матері, або до хвороби нирок від вашого дідуся.
Церква, як завжди, проти таких експериментів, а гуманісти протестують проти фактичного вбивства ембріонів, які будуть відсіяні в процесі селекції.
Але чи багатьох майбутніх батьків зупинять такі міркування, якщо на іншій шальці терезів буде залізобетонний факт — ваша дитина виросте здоровою?
Безумовно, минуть роки і навіть десятиліття, перш ніж ця технологія стане масовою. Зокрема, для її вдосконалення бракує багатьох ключових елементів, дослідженням яких збираються займатися Черч і його колеги.
Але поступ прогресу вже не зупинити.
Ніхто не повинен вмирати через помилки Бога. Вони можуть і мають бути виправлені.