Мозок вагітної жінки. Звідки беруться забудькуватість і нудота, – американський вчений



Діти дають про себе знати задовго до того, як, борсаючись і репетуючи, з'являються на світ.

Одна вагітна подруга нещодавно запитала мене: «Чому я стала такою забудькуватою?». Довелося визнати, що не знаю, пообіцявши з'ясувати це питання. «Взагалі я хотіла дізнатися у тебе щось інше, але зовсім забула, що саме», – додала вона.
Ні для кого не секрет, що вагітність викликає забудькуватість. Але чи можна говорити про те, що під час вагітності мозок жінки працює по-іншому? Тіло, безумовно, зазнає безліч змін. Але як вони впливають на мозок? Чи, може, зміни провокує сам мозок?
Щоб відповісти на питання подруги і заразом з'ясувати все, про що вона могла забути запитати, я підготувала статтю на тему неврології вагітної жінки.
Ранкова нудота
Більше половини вагітних жінок (можливо, навіть до 90%) кажуть, що в тій чи іншій мірі страждають від нудоти або блювання, особливо вранці.
Після госпіталізації герцогині Кембриджської Кейт Міддлтон люди заговорили про те, що близько 1% вагітних жінок страждають більше важкою і тривалою ранковою нудотою (hyperemesis gravidarum), що супроводжується блювотою. Такий стан може призвести до зневоднення і втрати ваги, а також вимагати медичного нагляду. У більшості жінок ранкова нудота минає після 18 тижнів вагітності.
Причини появи ранкової нудоти до кінця невідомі. Найчастіше її пов'язують з реакцією організму на збільшення кількості гормону вагітності, людського хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ). Дослідження показали часткову зв'язок між ХГЛ і ранковою нудотою. Зокрема, за спостереженнями, рівень ХГЛ в крові і частота блювоти досягають свого піку одночасно. Цікавий зв'язок, однак він не пояснює, чому ж виникає ранкова нудота.
Відомо, що перші три місяці (перший триместр) вагітності дуже важливі для розвитку плода. У цей період формується центральна нервова система, що є досить делікатним процесом, який можуть легко зірвати токсини у крові матері. Згідно з новою теорією, блювота на ранніх термінах вагітності виконує доброчинну функцію, рятуючи тіло від їжі, яка може порушити цей важливий етап розвитку плода.
Блювота контролюється областю у задньому мозку, що називається постремою. Важливо відзначити, що у постреми відсутній гематоенцефалічний бар'єр, отже, вона може виявити токсини у крові і спинномозковій рідині. Дослідження також показали, що у постреми є рецептори для ХГЛ, що може пояснити, чому вона особливо чутлива в період вагітності.
«Теорія токсинів» підтверджується низкою фактів: ранкова нудота частіше зустрічається в країнах, де люди вживають нездорову їжу; нудота спостерігається тільки у людей (зрештою, у нас дуже різноманітне харчування), а більш важка ранкова нудота пов'язана з низьким рівнем ризику викидня. Крім того, багато жінок природним чином знижують кількість вживаного м'яса, риби, певних фруктів і овочів в цей період.
Звісно, ці так звані токсини насправді зовсім нетоксичні для здорових дорослих жінок, а з фільтрацією шкідливих речовин і боротьбою з інфекціями чудово справляється плацента. Ймовірно, ранкова нудота пов'язана, насамперед, з такими продуктами як м'ясо (до охолодження в ньому можуть пошириться різні мікроорганізми) і гіркі овочі (для наших предків гіркота була сигналом «отрути»). Це чутлива система і, незважаючи на те, що жінки можуть почуватися при цьому не найкращим чином, ранкова нудота, ймовірно, забезпечує еволюційну перевагу для розвитку дитини.
Загострення нюху
Багато жінок кажуть, що однією з ранніх ознак вагітності у них було загострення нюху (гіперосмія). Наукова література щодо цього феномена зустрічається набагато рідше, ніж відповідні анекдоти. Близько двох третин представниць прекрасної статі стверджують, що під час вагітності відчувають запахи сильніше, ніж зазвичай. Дослідження показують, що жінки у стані вагітності (порівняно з іншими) особливо чутливі до таких запахів, як їжа, що готується, сигаретний дим, зіпсовані продукти, парфумерія і спеції.
Інші дослідження постаралися виявити поріг виявлення запаху у вагітних і невагітних жінок (найменша кількість повітря з відповідним запахом, якого достатньо, щоб відчути запах). Під час одного з таких досліджень учені випробували шість різних ароматів, але жодної різниці не виявили.
З огляду на це, вчені припускають, що вагітні жінки, радше, кращеідентифікують запахи, аніж мають загострений нюх. Нещодавнє дослідження показало, що вагітні жінки частіше називають різні запахи неприємними, ніж невагітні. На ранніх стадіях вагітності жінки, судячи з усього, відчувають до запахів почуття відрази, що дозволяє їм уникати різних шкідливих речовин (за тим же принципом, що організм відкидає продукти, які можуть бути шкідливими для плода). Це пояснює, наприклад, чому сигаретний дим або зіпсована їжа особливо неприємні.
Як і в ситуації з ранковою нудотою, є зв'язок між рівнем ХГЛ і сприйняттям запаху. Вважається, що ці гормональні зміни не зачіпають ніс. Проте, коли шведські вчені вивчили реакцію мозку вагітних і невагітних жінок на різні запахи, вони виявили, що у перших більша амплітуда і менша латентність хвилі P300. Це говорить про те, що гормональні зміни можуть впливати на когнітивні процеси вищого порядку, пов'язані зі сприйняттям запахів.
Про забудькуватість
Дехто (наприклад, моя подруга) скаржиться, мовляв, завагітнівши, вони стали забудькуватішими. Наукові дослідження з цього приводу неоднозначні. Як і більшість змін, що відбуваються під час вагітності, можливим винуватцем забудькуватості можуть бути гормональні коливання. Але інші жінки кажуть, що не відчувають жодних когнітивних змін під час вагітності.
2008 року за допомогою мета аналізу було виявлено, що вагітні жінки показують гірші результати за деякими показниками роботи пам'яті. Зокрема, у вагітних спостерігаються нижчі показники роботи короткострокової пам'яті та вільних спогадів.
Деякі вчені впевнені: неуважність під час вагітності можна пов'язувати і з недосипанням, і зі стресом від прийдешніх змін в житті. Інші дослідження припускають, що забудькуватість частково пов'язана з культурними очікуваннями. Іншими словами, оскільки існує поширена думка про те, що під час вагітності мозок жінки змінюється, вагітні активніше помічають свої щоденні проколи. Крім того, причиною негараздів пам'яті у деяких вагітних жінок можуть бути зміни в їхньому повсякденному житті.
Хоча ми багато чого не знаємо про всі ті божевільні зміни, що відбуваються з жінкою під час вагітності, одне зрозуміло: діти дають про себе знати задовго до того, як, борсаючись і репетуючи, з'являються на світ.

Related

Цікаво 8110206973787344675

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item