Миротворець чи ворог? Як Білорусь, формально зберігаючи нейтралітет, діє в інтересах Росії
https://povnatorba.blogspot.com/2017/11/blog-post_372.html
Білорусь декларує підтримку України, але її останні дії змушують у цьому засумніватися
14 листопада 2017 року Нью-Йорку Білорусь проголосувала проти резолюції ООН Положення в галузі прав людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, розробленої 40 країнами за активної участі Меджлісу.
17 листопада 2017 року стало відомо, що білоруське КДБ ще за кілька тижнів до цього, 25 жовтня, затримало власного кореспондента UA: Українське радіо Павла Шаройка. А 24 серпня 2017 року в Білорусі співробітники ФСБ Росії викрали 19-річного українця Павла Гриба, сина українського офіцера-прикордонника. Хоча Павло Гриб жодного разу не був у Росії, його звинуватили в підготовці теракту в одній зі шкіл міста Сочі і вже кілька місяців утримують у СІЗО Краснодара.
НВ розповідає, як декларований нейтралітет Білорусі викликає все більше запитань.
Журналіст Павло Шаройко: перший лист прийшов дружині через півтора тижня після його затримання КДБ
Павла Шаройка затримали 25 жовтня, але про це стало відомо тільки 17 лютого/Фото: Радіо Свобода
17 листопада голова Національної громадської телерадіокомпанії України (НГТУ) Зураб Аласанія повідомив про затримання в Білорусі власкора UA: Українське радіо, громадянина України Павла Шаройка.
"Затриманий власкор UA: Українське Радіо в Білорусі, громадянин України Павло Шаройко. Від офіційних відповідей на наш запит посольство Білорусі поки ухиляється", – зазначено в повідомленні Аласанії на його сторінці в Facebook.
Алансія додав, що, за неофіційною інформацією, Шаройку в Білорусі пред'явили стандартне для іноземних кореспондентів звинувачення в шпигунстві.
У коментарі до цього повідомлення Аласанія додав, що Шаройко зник 25 жовтня, коли робив репортаж – він перестав відповідати на дзвінки. Його дружина нічого не повідомила – "як пізніше з'ясувалося, він був затриманий, і йому були надані послуги державного адвоката. Який умовив дружину Павла підписати зобов'язання про "нерозголошення "".
За словами Аласанії, вчора, 16 листопада, дружина журналіста приїхала в Україну, після чого повідомила його колегам про зникнення чоловіка.
Зураб Алансія також написав, що, на думку подружжя, в їхньому будинку провели негласний обшук, коли вони були відсутні.
"Консульство України в Білорусі відповідає, що пан Консул не може зараз говорити з нами, тому що веде прийом громадян", – додав голова НГТУ.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко повідомив, що Павла Шаройка затримали співробітники Комітету держбезпеки.
За словами Томіленка, контакт з кореспондентом здійснюють через листи тільки його родичі, і перший лист прийшов його дружині лише через півтора тижня.
"Перше прийшов дружині поштою тільки через півтора тижня. НСЖУ пропонує об'єднати зусилля Національного радіо (НГТУ), де Павло працює штатним кореспондентом, і МЗС України для залучення незалежного кваліфікованого адвоката. При цьому Національна спілка журналістів України продовжує вимагати від білоруської влади негайного звільнення нашого колеги! " – додав глава Національної спілки журналістів.
Прес-секретар МЗС Білорусі Павло Мірончик відмовився коментувати ЗМІ затримання Шаройка.
"Ми можемо підтвердити, що Шаройко акредитований як іноземний журналіст, але поки ми цю інформацію (про затримання – ред.) не коментуємо", – сказав він.
В середині дня 17 листопада голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко повідомив ЗМІ, що Павла Шаройка вже відвідав український консул.
А ввечері того ж дня директор департаменту консульської служби МЗС України Василь Кирилич повідомив ЗМІ, що українське зовнішньополітичне відомство направило ноту колегам в Білорусі у зв'язку із затриманням Шаройка.
Він додав, що МЗС вживає заходів для захисту прав затриманого громадянина України. А обставини затримання журналіста в Білорусі зовнішньополітичне відомство відмовилося коментувати.
Крім того, міністр культури України В'ячеслав Кириленко назвав лицемірними заяви Мінська про дружбу.
"Чого варті запевнення Лукашенка в дружбі з українським народом, коли в Білорусі регулярно зникають наші громадяни?! Спочатку П. Гриб, тепер – власкор Українського радіо П.Шаройко", – написав голова Мінкульту на своїй сторінці в Twitter.
Він вважає, що такі дії порушують "всі угоди і роблять лицемірними заяви про дружбу".
Викрадення в Білорусі Павла Гриба
Павло Гриб зник в Білорусі 24 серпня 2017 року. Його батько, який раніше працював у Державній прикордонній службі України, відразу припустив, що його викрали співробітники ФСБ РФ.
30 серпня 2017 року заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль в ефірі 5 каналу заявляла, що Білорусь на словах веде себе як партнер, а насправді діє зовсім по-іншому.
Зокрема, вона підняла питання безпеки громадян України в Білорусі у зв'язку зі зникненням там 19-річного Павла Гриба.
Зеркаль повідомила, що МЗС Білорусі отримало ноту з приводу зниклого українця, але ніякої нової інформації так і не надало.
Зеркаль також згадала про вступ Білорусі до СОТ.
"Наприклад той самий вступ Білорусі до СОТ. Чи будемо ми підтримувати Білорусь в цьому вступі, незважаючи, наприклад, на те, що Білорусь – це остання країна Євроазіатського економічного союзу, яка вступає в СОТ, і що буде, які будуть наслідки цього вступу? чи будемо ми все-таки дивитися на свої інтереси, і нав'язувати вже Білорусі, через Білорусь ЄврАзЕС свої інтереси ", – сказала вона.
На наступний день після цієї заяви Зеркаль прес-секретар МЗС Білорусі Дмитро Мірончик повідомив білоруським ЗМІ, що радника-посланця посольства України в Білорусі Валерія Джигуна, який зараз є старшою посадовою особою українського диппредставництва в Мінську, викликали в МЗС Білорусі, щоб заявити йому про "безперспективність загроз і неприйнятність висловлювань" заступника міністра закордонних справ України.
"Люди, на жаль, зникають з різних причин – і з власної волі або дурості, і в результаті зловмисних дій третіх сил", заявив Мирончик, зазначивши, що якщо за Павлом Грибом "не встежили його батьки і влада власної країни, то це ще не привід перекладати з хворої голови на здорову ".
За словами представника МЗС Білорусі, звинувачувати країну, "яка без її відома була обрана місцем чи то романтичного побачення, чи то конспіративної зустрічі", через добу після офіційного прохання про допомогу "точно не по-партнерськи".
Він також заявив, що недоречно, "користуючись справою Гриба як приводом, публічно погрожувати Білорусі, а через Білорусь ще і її партнерам по ЄврАзЕС – Вірменії, Казахстану, Киргизстану та Росії" – нав'язати свої інтереси" в економічній сфері".
Павла Гриба утримують в СІЗО Краснодара/Фото: Ірина Ромалійская via Facebook
Пізніше, 7 вересня, генеральне консульство України в Ростові-на-Дону отримало офіційне підтвердження від ФСБ РФ про утримання Гриба в СІЗО Краснодара. Російська спецслужба звинувачує його в "тероризмі" (ст. 205 Кримінального Кодексу РФ, санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від десяти до 15 років).
При цьому Гриб був заочно арештований в РФ ще до прибуття в Білорусь.
18 жовтня Жовтневий районний суд Краснодара продовжив утримання під вартою для українця Гриба до 4 січня 2018 року.
7 листопада Краснодарський крайовий суд РФ відмовив в апеляційній скарзі Павлу Грибу, адвокати якого просили відпустити їхнього підзахисного із СІЗО під домашній арешт.
Ситуація ускладнюється станом здоров'я Павла Гриба – у нього інвалідність, і він постійно змушений приймати підтримуючі препарати і перебувати під наглядом лікаря, однак такої можливості в СІЗО Краснодара українець не має.
"Ніж в спину" або голосування Білорусі проти резолюції ООН по Криму
Після того, як 14 листопада Білорусь проголосувала проти жорсткої резолюції ООН по Криму, позицію цієї країни, яка заявляє про свій нейтралітет, розкритикувала перший віце-спікер Ради і представник України в Тристоронній контактній групі Ірина Геращенко.
Білорусь була однією з 25 країн, які проголосували проти резолюції ООН по Криму 14 листопада 2017 года/Фото: UKR Mission to UN
"Це другий ніж в спину Україні після подібного голосування минулого року", – підкреслила віце-спікер Ради, зазначивши, що позиція Білорусі не нейтральна, а "цілком конкретна".
"Нейтральні країни хоча б утрималися, Білорусі знову не вистачило "нейтральності "для інакшої, ніж у РФ, позиції. Але при цьому Мінськ претендує на певні миротворчі лаври, акцентуючи, що створює нейтральний майданчик для переговорів по Донбасу", – написала вона в Facebook.
Аналогічну заяву Ірина Геращенко озвучила 16 листопада в Раді.
"Що стосується позиції Білорусі, то ми розцінюємо її як ніж у спину. Ми вдячні білоруській стороні за незалежний майданчик в Мінську,ми цінуємо це. Але незалежний майданчик повинен бути незалежним у всіх позиціях, а не заангажованим. Тому ми звертаємося до Білорусі з проханням поважати право України відстоювати нашу незалежність і суверенітет ", – сказала вона.
Після заяв Геращенко МЗС Білорусі опублікував заяву свого прес-секретаря Мірончика, який сказав, що голосування Білорусі "з країновим резолюціям про порушення прав людини, що відбулися 15 листопада в Третьому комітеті Генасамблеї ООН, стало предметом численних і таких, що не мають нічого спільного з дійсністю, спекуляцій у ЗМІ ".
Він зазначив, що ""вщипнути" Білорусь захотілося тільки через одне з них, пов'язане з Україною".
Мирончик запевнив, що позиція Білорусі по Україні не змінилася, оскільки, на думку білоруської влади, питання щодо процедури розгляду тематики прав людини в ООН нібито "лежить у зовсім в іншій площині" і "за нашим твердим переконанням, не має ніякого стосунку до теми територіальної цілісності України".
"Ми завжди відкрито голосуємо проти країнових резолюцій, де б вони не розглядалися – в Женеві або Нью-Йорку. Це – не свідчення підтримки країн, що стають об'єктами резолюцій, а засвідчення нашого послідовного неприйняття лицемірних підходів до теми прав людини, які нав'язуються Організації Об'єднаних Націй окремими державами", – заявив прес-секретар МЗС Білорусі.
БЕЛТА 16 листопада 2017 року передає також коментар Мірончика з приводу заяв "деяких українських політичних і громадських діячів після заяви про готовність Білорусі відправити миротворців на Донбас".
"Що ж до не зовсім адекватних заяв на адресу Білорусі. Добре, що їхні автори – в основному політичні маргінали або особи, не наділені реальною владою. Їхні "викривальні" одкровення і підрахунок "ножів в спину" адресовані українській аудиторії і є черговою спробою привернути до себе увагу ", – заявив прес-секретар МЗС Білорусі.
Заява координаторів Інформаційного опору про Білорусь
Затримання білоруським КДБ українського журналіста Павла Шаройка та інші дії Білорусі прокоментували координатори групи Інформаційний опір.
Їхню заяву опублікував на своїй сторінці в Facebook координатор цієї групи і народний депутат Дмитро Тимчук.
У заяві зазначено, що дії Білорусі свідчать про те, що "президент Білорусі О.Лукашенко і все білоруське керівництво більше не намагаються приховувати свою роль сателітів Москви, повністю контрольованих лялькарями з Кремля".
"Проведення поблизу кордонів з Україною білоруськими військовими навчань спільно з військовослужбовцями ЗС РФ і під керівництвом агресора в особі Росії, голосування в унісон з РФ проти резолюції по Криму в ООН, надання території Білорусі для операцій ФСБ РФ проти українських громадян (П. Гриб), а тепер і "самостійне" проведення спецоперації проти українського журналіста П.Шаройка – яскраві тому свідчення ", – перерахували в ІС.
Підкреслюється також, що Павло Шаройко завжди прагнув висвітлювати ситуацію об'єктивно, проте його заарештували за "підозрою в шпигунстві".
"Такі формулювання в арештах українців в РФ вже давно викликають лише подив і сумніви в розумових здібностях представників ФСБ РФ, проте білоруські колеги (точніше, підлеглі) російських карателів без тіні сумніву взяли на озброєння весь арсенал ФСБ", – зазначено в заяві.
Координатори ІС закликали МЗС України та правозахисні структури вжити заходів для звільнення журналіста.
"Україні теж необхідно розглянути зі свого боку, а також подати відповідні пропозиції західним країнам щодо питання про введення санкцій проти вищого керівництва Білорусі, керівництва Генштабу ЗС РБ, КДБ РБ, ГРУ ГШ ЗС РБ, МВС РБ у зв'язку зі співучастю і підтримкою агресії РФ, злочинами проти громадян України та журналістів, а також у зв'язку з регулярною контрабандою товарів в ОРДЛО через територію РФ ", – заявили в ІС.