Atlantic Council про Радіо НВ: нова станція кидає виклик монополії олігархів в Україні
https://povnatorba.blogspot.com/2018/02/atlantic-council_28.html
Радіо НВ має розпочати мовлення навесні
Впливове американське видання The Atlantic Council публікує матеріал журналіста Пітера Дікінсона під заголовком Бунтарське Радіо. Нова станція кидає виклик монополії олігархів в Україні. Дікінсон пише про Радіо НВ, яке почне своє мовлення вже в березні. Нижче читайте повний текст матеріалу.
"Ми не відчуваємо ніякого тиску з боку уряду", - говорить Віталій Сич, головний редактор найамбітнішого незалежного медіа-холдингу України, - "Іноді у нас є діалог з владою, але це здорово. Нещодавно ми опублікували провідну статтю, в якій жорстко критикували генерального прокурора Юрія Луценка, він особисто зв'язався зі мною, і ми довго обговорювали його роботу і його минуле. Я не бачу в цьому нічого поганого. Він не посилав за мною людей в балаклавах".
Сорокадворічний ветеран галузі Сич говорить з владою, коли заходить мова про грубу і безладну українську медіасцену, пише Дікінсон для Atlantic Council.
Спочатку він отримав кваліфікацію в кінці 1990-х років як репортер в англомовній газеті Kyiv Post, перш ніж досяг всеукраїнської популярності як головний редактор російськомовного журналу Корреспондент. З 2014 року він очолив нову мультимедійну платформу, що розширюється після Майдану, під керівництвом провідного інвестиційного банку України, яка ставить перед собою завдання встановити стандарт професійної журналістики в країні, виступаючи як флагман цінностей, які надихали Революцію гідності.
Сич зайнятий підготовкою до запуску загальнонаціональної радіостанції, яка увійде в портфель Нового Времени, в якому вже є щотижневий російськомовний журнал про поточні події і двомовний новинний сайт. Це розширення в радіо є частиною свідомих зусиль, спрямованих на обмеження домінуючого положення, яке займає жменька олігархів, які контролюють левову частку медіаринку України.
Проект Новое Время - дитя Майдану, задуманий в той час, коли Київ був у вогні, і випущений як друковане видання, коли російські гібридні сили розгорталися на сході України в кінці весни 2014 року. На першій обкладинці журналу був зображений озброєний кулеметом Володимир Путін в повному бойовому спорядженні разом із екс-президентом-втікачем Віктором Януковичем, зображеним у вигляді вуличного бандита-спільника, що присів навпочіпки. Це хрещення вогнем задало тон для наступних трьох з половиною років нещадного освітлення, яке не оминуло нікого на українському політичному Парфеноні.
Все це можливо завдяки фінансовій підтримці Dragon Capital, київського міжнародного інвестиційного банку, очолюваного чеським громадянином Томасом Фіалою. Dragon Capital є єдиним власником і інвестором медіахолдингу Новое Время, забезпечуючи проекту прозорість структури власності, якої часто не вистачає в українській медіаіндустрії. Практично всі провідні засоби масової інформації України пов'язані з окремими олігархами, а платформи другого рівня часто характеризуються непрозорими структурами власності та мають приховані цілі. Такої загадковості навколо Dragon Capital немає. Як зазначає Сич, мало зацікавлених сторін, які можуть виграти більше від посилення незалежних ЗМІ України, ніж найбільший інвестиційний банк країни.
Віталій Сич/Фото: Радіо НВ via Facebook
Незважаючи на близьку четверту річницю, проект Новое Время зберігає динамічну атмосферу стартапа. Його офіси розташовані в колишньому адміністративному будинку серед заводів, що захаращують берег річки в Києві, там, де мальовничий Поділ поступається місцем застарілому поясу української столиці. У районі, переповненому паруючими трубами і неймовірними радянськими фасадами, штаб-квартира Нового Времени є кишеню неправдоподібно хіпстера, відмічену сатиричним вуличним мистецтвом в стилі Бенксі, що прикрашає подвір'я перед входом в будівлю. Усередині бригади будівельників додають ще один шар до звичайного шуму в редакції, встановлюючи радіоустаткування і кабіни для запису.
Розташований на другому поверсі офіс Сича позбавлений будь-яких прикрас, за винятком великої карти України, покритої шпильками, що вказують на сорок міст, де його нова радіостанція почне мовлення цієї весни. В кінці 2017 року медіахолдинг придбав Радіо Ера – одну з найстаріших українських радіостанцій. Покупка була здійснена виключно заради забезпечення загальнонаціонального охоплення і частот, що могло б без неї розтягнутися роки. Вийшовши в прямий ефір після ребрендингу, Радіо НВ не матиме нічого спільного зі своїм попередником. Замість цього воно принесе журналістські цінності, підтримувані його друкованою та онлайн-платформами, в ефір.
Це повинно привести до показових і цікавих інтерв'ю, оскільки Сич збирається набрати нову редакційну команду. "Багато кандидатів питали мене, хто буде в нашому "чорному списку", а інші припускають, що ми будемо провадити наш власний політичний порядок денний. Культура платного політичного контенту всюди в українських ЗМІ, але ми не можемо дозволити собі брати участь в цьому. Якби ми це зробили, наша аудиторія відразу б це помітила, і, відповідно, постраждала б наша репутація".
Є достатньо доказів цієї прихильності етичній журналістиці. У 2013 році Сич пішов з Корреспондента після його покупки пов'язаним з Януковичем олігархом Сергієм Курченком. Незважаючи на пропозицію великої зарплати і труднощі, пов'язані з пошуком альтернативної роботи, Сич відмовився продовжити роботу з новими власниками і від своєї посади, яку займав більше десятиліття. Незабаром після його звільнення почалися протести, які призвели до Революції гідності, що проклала шлях до появи проекту Новое Время і дозволила Сичу знову найняти багатьох співробітників, які звільнилися разом з ним.
Озираючись на цю ситуацію, він тепер вважає цей інцидент показником корумпованого мислення, яке підкріплювало режим Януковича. "Вони, здавалося, були щиро вражені тим, що я міг відхилити їх пропозицію. Їх першою реакцією було запропонувати більше грошей, але про деякі речі просто не може бути й мови, незалежно від ціни", - розповів він.
Сич каже, що рішення увійти в радіосегмент українського медіаринку відображає реалії ринку. "Телевізійний ринок занадто дорогий для входу і просто нерентабельний", - пояснює він, - "Всі великі олігархи втрачають величезні гроші на своїх телевізійних станціях, тому ми вирішили вибрати формат радіо".
Помаранчева революція 2004 року ознаменувала собою кінець прямого контролю над національними ЗМІ в кремлівському стилі, але найбільші телеканали країни залишаються власністю олігархів, які керують ними як товаром, що продається зі збитком для залучення покупців, і інструментом впливу всередині більших бізнес-імперій. Результатом цього є медіаринок, на якому найбільші бренди зазвичай працюють в збиток і продають рекламний простір за демпінговими цінами, тим самим підриваючи економічний аргумент для чесної конкуренції та обмежуючи членство в клубі власників мейнстрімових медіа мільярдерами зі схожим мисленням, готовими заплатити за цю привілею.
Радіо НВ має дозволити Сичу досягти абсолютно нової аудиторії по всій Україні. Він також бачить можливості значної взаємодії між друкованою, онлайн- і радіоплатформами Нового Времени, що дасть медіахолдингу більший вплив для залучення в студію гостей з відомими іменами, а також потенційних комерційних партнерів.
Заглядаючи наперед, цей комерційний компонент повинен стати центральним у забезпеченні сталого розвитку Нового Времени. Незважаючи на всі войовничі розмови про пропаганду етичної журналістики, проект в кінцевому підсумку прагне стати фінансово самодостатнім. Сич каже, що економічне падіння після 2014 року відстрочило плани прориву на кілька років, але вважає, що це залишається реалістичною метою. Протягом наступних 12 місяців він планує розвивати брендовані заходи і сподівається, що цей сегмент може в кінцевому підсумку скласти значний обсяг доходів медіахолдингу.
Якщо йому вдасться побудувати прибуткову медіаімперію, не ставлячи під загрозу свою журналістську етику, Сич може стати провідником цілого нового покоління українських журналістів. Прекрасно усвідомлюючи цю роль, він недавно почав читати лекції для студентів у Харкові в рамках нової навчальної ініціативи. "Їх просто вражає, що в Україні можна займатися чесною журналістикою", - ділиться враженнями Сич.
Таке цинічне сприйняття ЗМІ відображає більш широкий публічний скептицизм щодо зовні демократичної системи, в якій домінують вузькі ділові інтереси кланів, що конкурують. У медіаіндустрії України більше немає державної цензури, але вона широко сприймається як основний компонент олігархічної системи, яка продовжує утримувати Україну.
"Ми хочемо просунути країну вперед, - каже Сич про свої зусилля у царині засобів масової інформації, - Ми хочемо просувати такі цінності, які дозволили країнам Центральної Європи домогтися успіху. Це означає просування основних принципів, які західний світ уже давно прийняв. Наша мета – допомогти представити їх Україні".