Заліщук: Втрачений світ. Що сталося з Порошенком у Мюнхені


Виступ ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньяху, який вперше побував на Мюнхенській конференції з безпеки, дуже нагадував промову президента Петра Порошенка, який теж виступив тут на два дні раніше. 
Лідери говорили про військову агресію сусідів, фундаментальні виклики для своїх країн і необхідность Заходу взяти на себе відповідальність за вирішення цих конфліктів, надавши головну роль США.
Їхні доповіді збігалися навіть у деталях: обидва порівняли боротьбу своїх народів із подіями Другої світової війни. Порошенко показав аудиторії прапор Європейського союзу, з яким українські солдати борються проти російської агресії, а Нетаньяху привіз частину іранського дрона, збитого напередодні ізраїльськими солдатами.
Була лише одна принципова різниця між цими виступами — увага учасників. Напівпорожній зал під час спічу українського лідера багато західних політиків у кулуарах пояснили втратою до нього довіри через небажання боротися із корупцією.
Заради справедливості варто відзначити: Порошенку дістався не найвдаліший час у програмі. Наприклад, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров виступав в одному з найбільш вигідних слотів — у суботу вранці разом із міністром закордонних справ Німеччини, прем'єрами Великої Британії та Франції, а також радником президента США з безпеки. Крім того, на його промову відвели набагато більше часу. Особисто у мене це викликало чимало запитань до логіки організації.
Але навіть у такому разі ситуація для України внаслідок виявилася куди кращою, ніж могла б. За словами одного з членів президентської команди, спочатку Порошенку і зовсім запропонували виступати в рамках панелі В або поза? Країни між Європою і Росією, учасниками якої стали президент Вірменії, прем'єр Молдови і голова комітету із закордонних справ російського парламенту. Звісно, легітимізувати місце нашої країни в цьому заголовку було неприпустимо.
Але головним залишається питання: що означає для України визначення такого місця для президента в порядку денному конференції? Відповідаючи на нього, потрібно розуміти весь контекст.
У Мюнхені обговорювали подальше погіршення системи міжнародної безпеки. Щорічна доповідь починається зі слів про те, що світ став "ближче до глобального конфлікту". А виклики, з якими зіштовхнулося людство, в документі перенесені з категорії геополітичної рецесії в геополітичну депресію.
Зокрема, експерти говорять про нову тенденцію — коли західні політики приймають той факт, що світ входить у нову еру, де "різні моделі національного і міжнародного порядку змагаються між собою". У такій системі координат наша битва за традицією європейської демократії та верховенства міжнародного права стає складнішою.
Серед інших умов, у яких Україна бореться з агресією Росії, — посилення позицій ревізіоністів у Європі та США, зростання деструктивного націоналізму, послаблення міжнародних інститутів. Спікери в Мюнхені констатували, що за результатами 2017 року погіршилися відносини по лінії: США—Північна Корея, Саудівська Аравія—Іран, НАТО—Росія.
Окреме місце в дискусії посів Китай з його амбіціями наздогнати за рівнем військової могутності американців. Уже зараз це друга країна у світі після США за кількістю витрат на оборону. Для деяких стало відкриттям, що сьогодні підприємець у пошуках найсміливіших розробок у галузі технологій вирушає не в Кремнієву долину, а в Пекін. Учасники обговорювали, як відкриття у сфері штучного інтелекту в Китаї надають тоталітарній країні нові можливості впливу на суспільство і весь світ.
Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габрієль, реагуючи на ці виклики у своєму виступі, так сформулював дилему, що стоїть перед євроатлантичною спільнотою, яка розгублено спостерігає за втратою контролю над штурвалом міжнародної безпеки: "Або ми вирішимо, що повинні впливати на світ, або світ формуватиме наше майбутнє".
Всі ці проблеми об'єктивно посунули війну в Україні в ієрархії проблем конференції з безпеки. Але лише частково. Загальне розчарування затягуванням процесу створення антикорупційного суду, атаки на НАБУ і громадянське суспільство зіграли свою роль. Пора визнати: Україна стає заручницею корупції не тільки в стосунках із іноземними інвесторами, а й основними гравцями світової геополітики.
Один британський дипломат так прокоментував виступ Петра Порошенка: "Колись він був майбутнім".

Related

Зміна влади у Британії принесе і зміни в допомозі Україні. Інтерв’ю з Пристайком

4 липня у Великій Британії відбуваються парламентські вибори. Вже певний час консерватори стабільно відстають від опозиційної Лейбористської партії приблизно на 20%. Тому з великою ймовірніс...

Кулеба анонсував дозвіл Україні знищувати російські бомбардувальники

Україна просить своїх партнерів зробити так, щоб це відбулося якомога швидше, наголосив Дмитро КулебаГлава МЗС України наголосив, що єдиний захист від атак ворога - знищувати безпосередньо російські б...

Такер Карлсон анонсував інтерв’ю з Зеленським

Журналіст Такер КарлсонКарлсон розповідав, що нібито кілька разів надсилав запит до президента України з проханням про інтерв’ю. Той начебто ігнорував його.Американський журналіст Такер Карлсон, який ...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

У ЄС вважають, що США ще не використали свої інструменти тиску на РФ

Представниця ЄС із закордонних справ Кая КалласГолова дипломатії ЄС висловила сподівання, що Вашингтон займе жорсткішу позицію щодо Москви, перш ніж припинити свої миротворчі зусилля.Верховна представ...

ЗМІ дізналися про "остаточну пропозицію" США Києву

Володимир Зеленський і Дональд ТрампУкраїна має офіційно визнати Крим "російським" і неофіційно - решту окупованих територій. Натомість отримає повернення невеликої частини окупованої Харківської обла...

ЄС застерігає США від визнання Криму російським

Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая КалласЄС не збирається жодним чином послаблювати санкції проти РФ, а США припустяться серйозної помилки, якщо визнають Крим час...

БПЛА атакували Полтаву: у місті перебої зі світлом

У Полтаві повідомили про прильотиМісцева влада повідомляє про влучання по підприємствах. У пабліках пишуть про перебої зі світлом.Російські війська у ніч проти середи, 23 квітня, атакували дронами Пол...

У Харкові – шість прильотів і масштабна пожежа

Наслідки одного з попередніх ударів по ХарковуШість влучань протягом години сталися в Новобаварському районі, там спалахнула велика пожежа.Росія вдруге за ніч атакувала Харків безпілотниками. Місцева ...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,819,857

Лічильники

item