Миротворці ООН на Донбасі, будівництво газогону Північний потік-2, Сирія та Іранська ядерна програма. Такі теми 18 серпня ввечері канцлер Німеччини Ангела Меркель обговорила з президентом Росії Владіміром Путіним.
Робоча зустріч
Зустріч тривала протягом трьох годин. Вона відбувалась у закритому режимі у резиденції для почесних гостей у передмісті Берліна у замку Мезеберг. Меркель заявила, що на Донбасі поки немає стабільного перемир'я.
Перед початком нового шкільного року буде ще одна спроба його забезпечити. Для встановлення миру в регіоні доцільно заснувати миротворчу місію ООН, зазначила канцлер.
Вона додала, що основою для миру на Донбасі залишаються Мінські домовленості.
“У контексті України ми поговоримо й про транзит газу. Я вважаю, що навіть після запуску Північного потоку-2 Україна має продовжити грати свою роль у транзиті газу до Європи”, - сказала Меркель.
Напередодні цієї зустрічі сама Меркель заявляла, що не очікує від неї конкретних результатів і називала її робочою.
У спільній заяві із Меркель для преси перед їхнім спілкуванням Владімір Путін взагалі не говорив про можливість введення миротворців ООН на Донбас. Водночас він наголосив на зацікавленості Росії у роботі в рамках нормандського формату і контактної групи у Мінську.
Президент РФ пообіцяв надалі сприяти спеціальній моніторинговій місії ООН. Також він зазначив, що Північний потік 2 - виключно економічний проект, і він не закриває можливості продовження транзиту російського газу через територію України.
“Я знаю з цього приводу позицію федерального канцера, який постійно підіймає цю тему. Головне, щоб цей український транзит, а він для нас традиційний, був економічним у всіх сенсах цього слова”, - сказав Путін.
Північний потік-2
Як пише The Wall Street Journal, США можуть запровадити санкції пов'язані з будівництвом газогону Північний потік-2 протягом кількох тижнів. США мають пакет санкцій, які можуть бути використані, щоб спробувати зупинити завершення будівництва газогону.
Такі обмеження можуть застосувати проти компаній, які беруть участь у проекті Північний потік-2 і фінансують його. Нинішні та колишні американські чиновники заявили, що такі санкції обговорювались і можуть бути запроваджені протягом кількох тижнів, зазначає видання. Однак поки жодних дій не було.
Дивіться також
Згодом прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков повідомив, що під час зустрічі канцлера та російського президента порушувалась тема можливих санкцій проти компаній, які беруть участь у проекті газогону Північний потік-2.
"Є розуміння, що цей проект абсолютно комерційний ... Тому необхідно вжити заходів, щоб захистити його від можливих неконкурентних та незаконних нападів з боку третіх держав, щоб у кінцевому підсумку вийти на завершення цього проекту, який відповідає інтересам усіх", - цитує слова Пєскова ТАСС.
Він наголосив, що під час перемовин не було мети домовитись щодо спільного реагування на американські санкції. Однак на питання про те, яким чином від них можна захистити проект, Пєсков відповів: "Різними".
Відхід від вектору Росія-США
Санкції США можуть торкнутись насамперед низки компаній-підрядників, які виконують багато технічних завдань щодо Північного потоку-2. Негативна реакція з боку німецького та російського урядів на такі кроки Вашингтона жодним чином не допоможе таким фірмам уникнути обмежень з боку США, заявив президент Центру глобалістики Стратегія 21 Михайло Гончар.
Ці компанії можуть значно більше втратити. Тому якщо тут Росія та Німеччина не запропонує певні види компенсації цих втрат, то компанії-підрядники можуть вийти з проекту Північного потоку-2.
Для зустрічі лідерів обох країн був сприятливий контекст. А саме набуття чинності нових санкцій США проти Росії через отруєння Скрипалів, а також взаємодія російського та німецького бізнесу у проекті Північний потік-2, який негативно впливає на позиції та імідж самої Меркель, заявив політолог Олег Саакян.
Такою зустріччю Німеччина також послабила певний скептицизм до країни в середині самого Євросоюзу, який поступово розділяється на англо-саксонський та німецький проекти. Канцлер намагається відійти від вектору Росія-США, щоб її не звинувачували ні у проросійськості, ні у підігруванні США.
Меркель вибудовує власну німецьку позицію із своїми інтересами у перемовинах з обома країнами. Поки що конкретика пролунала стосовно чергової спроби перемир'я перед навчальним роком. Для Меркель це було б важливо для запуску фактично німецького варіанту введення миротворців на Схід України.
Водночас головний редактор радіостанції Эхо Москвы Алєксєй Вєнєдіктов, який був у Німеччині, після завершення перемовин написав твіт, у якому зазначив, що Ангела Меркель представила план із врегулювання ситуації на Донбасі.
"На зустрічі Меркель-Путін канцлер докладно викладала план запровадження миротворців на Донбас і створення там міжнародної адміністрації", - йшлося у повідомленні.