Вдень він керував туристичною компанією. А в неробочий час Яків Голос працював на Радянський Союз. На відміну від деяких вигаданих персонажів, для яких він був прототипом, він не намагався здаватися місцевим. Але з моменту заснування в 1927 році і до самої його смерті в 1943 році Голос дійсно використовував агентство "World Tourists", як ширму для його реальної діяльності: фінансування і сприяння Комуністичної партії США.
І хоча його діяльність також включала те, що прийнято вважати шпигунством - вербування інсайдерів, пошук документів - більшу частину роботи Голоса правильніше назвати політичною диверсією. Голос підтримував величезну мережу всередині Комуністичної партії США, керував своїми грошовими переказами з Москви, заманив американця, який став його помічником, використовував туристичне агентство для виготовлення підроблених паспортів і підтримував тісний контакт з партійним босом, Ерлом Браудерою - дідом того самого Білла. У підсумку, ФБР стали щось підозрювати. Браудера заарештували за підробку паспортів, Голоса також заарештували і оштрафували, а потім уважно стежили за ним. Служби безпеки СРСР змінили тактику і продовжили свою діяльність.
З невеликою перервою в 1990-х роках, російське шпигунство не припинялося. Не так давно влада США заарештувала і пред'явила звинувачення 29-річній росіянці, яка, за їхніми твердженнями, є агентом політичної диверсії. На відміну від Голоса, Марія Бутіна, яка не визнала своєї провини, не керувала компанією. За словами прокурорів, замість цього вона - лідер російської організації, що підтримує легалізацію зброї - не менш автентично, ніж туристичне агентство Голоса. У Росії немає права носити зброю, і за такого режиму його ніколи не буде. Згідно з судовими документами, Бутіна, проте, переконала деяких наївних членів Національної стрілецької асоціації, що вона є справжнім активістом. І таким нехитрим чином отримала доступ в їхній світ.
Подібність між Голосом і справою проти Бутіної - разюча: обидва намагалися допомогти політичним рухам, які вважали прокремлівськими (Комуністична партія 1930-х років, що підтримує зброю крило Республіканської партії 2010 року). В обох була фінансова підтримка Кремля, яку доставляли посередники (в першому випадку - Комуністичний Інтернаціонал, у другому - за твердженнями, кілька російських олігархів).
Обидва також були частиною більш масштабних міжнародних операцій. Голос - в багаторічних спробах СРСР поширити революцію на весь світ. Що стосується Бутіної, навіть якщо розглядати її тільки як прокремлівського активіста, у неї є багато партнерів, таких же агентів впливу, які відкрито підтримують інтереси Росії на Заході. Причому йдеться про вкрай правих, а не вкрай лівих: наприклад, Джанлука Савоіні, лідер загадкової культурної асоціації «Ломбардія-Росія», здається, грає схожу роль в політиці Італії. Нещодавно вона навіть з'явилася в якості члена офіційної урядової делегації Італії в Москві. Бела Ковач, член Європарламенту з Угорщини, знаходиться під слідством в Будапешті за звинуваченням у шпигунстві за інститутами ЄС від імені Росії.
Як і багато інших, вони теж є частиною довгострокового проекту, хоч і не революції пролетаріату: тепер це - захоплення влади клептократами. Мета сучасного кремлівського проекту - підірвати західні демократії, зруйнувати ЄС і НАТО, і зробити так, щоб в центрі міжнародної торгівлі виявилися корумповані відносини, а не верховенство права.
І саме через точності аналогії, згадаємо, чому ж Голос і його мережа зазнали невдачі. Багато в чому через те, що лівоцентристи (особливо - антирадянське крило американського профспілкового руху) відкинули радянський стиль комунізму в США. Ще - тому що в 1940-х і 1950-х роках американський політичний істеблішмент, як демократи, так і республіканці, об'єдналися навколо необхідності перемогти радянський комунізм в Європі. А також - тому що навіть за часів Великої Депресії більшість американців ніколи не піддавалися на заклики до встановлення авторитаризму.
А ось чи перебуваємо ми в подібній ситуації - питання. Крило Республіканської партії готується подвоїти зусилля і підтримати російський абсолютизм, який, як вони помилково вважають, є «християнським». Хоча Пентагон таінші бюрократичні інститути - Державний департамент, ФБР - безумовно, розуміють необхідність завдати у відповідь удар в Європі, Білий дім, очевидно, так не вважає. До чийого боці примкне Республіканська партія, думаю, ні для кого не секрет. Авторитарна тактика - тиск на ЗМІ і суди, - явно націлена впливати на ядро партії.
Це вагомо, адже Бутіна - всього лише верхівка айсберга, дурний і більш юний учасник цієї масштабної гри. Куди важливіше - російські олігархи, які дають хабарі, або російські хакери, яким вдається виявити вразливості в нашій політичній системі або
електромережній інфраструктурі.
Щоб нанести їм удар у відповідь, а також витіснити їх, разом зі схожими на них державами з автократичного світу, потрібно не тільки зловити певного агента, але і зробити політичні системи фінансування більш прозорими, написати нові закони, що забороняють компанії, які відмивають гроші, а також припинити маніпулювання соціальними медіа. Більше покоління потрібно американцям, щоб відкинути спокуси комуністичного авторитаризму. Тепер необхідно, щоб пройшло більше покоління, щоб перемогти клептократичною авторитаризм. Якщо це ще можна зробити.