Священики без віз і погрози РПЦ. Українська автокефалія розсварила Москву та Константинополь

Священики без віз і погрози РПЦ. Українська автокефалія розсварила Москву та Константинополь
Патріарх Кирило (на фото ліворуч) не досяг бажаного на переговорах із Варфоломієм I (праворуч)
Надання автокефального статусу Українській православній церкві (УПЦ), яке готує Вселенський патріархат, стало предметом різкого загострення у відносинах між Константинополем та Москвою. 
Остання погрожує розірвати канонічне спілкування із Константинопольським патріархатом, у той час як окремим священикам РПЦ вже відмовляють у шенгенських візах та в'їзді до Греції, де знаходяться православні святині.
НВ розповідає все, що відомо на цей момент про розгортання конфлікту.

Що відбувається

З початку вересня Константинопольський патріархат здійснив кілька кроків, які демонструють його очевидну готовність незабаром надати автокефалію українському православ'ю.
2 вересня на Архієрейському соборі Константинопольської церкви в Стамбулі було прийнято рішення, що вона не зобов'язана погоджувати з іншими церквами дарування автокефалії. А вже 7 вересня Вселенський патріарх Варфоломій І призначив у Київ двох екзархів (старших єпископів, спеціальних посланників Константинополя) – у межах підготовки до надання автокефалії.
При цьому Вселенський патріархат, судячи з усього, не має наміру враховувати спротив Російської православної церкви проти права УПЦ на автокефальний статус.
У своїй промові на Архієрейському соборі Варфоломій І дав зрозуміти, що вважає нинішню підзвітність УПЦ Російському патріархату історичним непорозумінням. Він зазначив, що канонічна залежність Києва від Константинопольської матері-церкви лишалася незмінною і безперервною протягом століть, а у 1686 році Константинополь передав Москві право призначати Київського митрополита "у результаті сильного політичного тиску і непереборних обставин".
Вселенський патріарх також підкреслив, що сучасні спроби РПЦ вирішити українське церковне питання не вдалися, а отже Росія несе відповідальність за нинішню болючу ситуацію в Україні і не може вирішувати проблему. Тому, за словами Варфоломія І, Вселенський Патріархат узяв на себе ініціативу в цьому питанні – відповідно до своїх повноважень і відповідальності за єпархію Києва.

Спроби Москви вплинути на рішення Вселенського патріарха

31 серпня глава Російської православної церкви патріарх Кирило особисто приїхав у стамбульську резиденцію Варфоломія І на переговори щодо українського питання. Однак у ході зустрічі Константинопольський патріарх лише підтвердив йому своє рішення надати автокефалію Українській церкві та роз'яснив російській делегації, що відповідні процеси в цьому питанні вже розпочато.
Згодом Митрополит Волоколамський Іларіон, голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату заявив, що "зовні це була цілком цивілізована, ввічлива і навіть братська бесіда", проте Вселенський патріархат "не тільки не почув" аргументи РПЦ, але й вчинив "підло і підступно".
Ці заяви Ілаіріон виголосив 8 вересня в ефірі телеканалу Росія 24 – і, по суті, першим з ієрархів РПЦ публічно озвучив погрози Москви на адресу Константинополя. За його словами, Московський патріархат "розірве євхаристійне спілкування із Константинопольським патріархатом у разі надання автокефалії Українській церкві". Він також визнав, що засоби церковної дипломатії в переговорах із Вселенським патріархатом "практично вичерпані".
Російська православна церква наполягає на тому, що Константинополь не мав права одноосібно, без узгодження з Москвою, приймати рішення про автокефалію для України; що УПЦ Московського патріархату не просила про відокремлення; а також що Вселенський патріархат провокує церковний "розкол" у православ'ї через українське питання.
Через це РПЦ звинуватила Константинополь у "грубому нехтуванні церковними канонами". Про це йдеться в заяві Священного Синоду РПЦ, яку було оприлюднено 8 вересня після призначення в Київ двох екзархів Константинопольського патріархату – архієпископа Данила Памфілійського зі США та єпископа Іларіона Едмонтонського із Канади.
"Константинопольський Патріарх наводить помилкові тлумачення історичних фактів та посилається на нібито наявні у нього виключні владні повноваження, якими він насправді не володіє і яких ніколи не мав, - йдеться в заяві РПЦ. - Ці дії заводять у глухий кут відносини між Російською і Константинопольською церквами, створюють реальну загрозу єдності всьому світовому православ'ю".
При цьому в РПЦ заявили, що покаладають особисто на Варфоломія I "всю повноту відповідальності за дані антиканонічні діяння" та пригрозили "діями у віповідь з боку Московського Патріархату у найближчий час".
В оточенні Варфоломія I заявили, що він не має наміру реагувати на погрози РПЦ / Фото ЕРА

6 вересня в інтерв'ю ВВС Україна заступник голови адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв заявив, що Росія в останні місяці задіяла "всі важелі", щоб донести ці тези Константинополю і перешкодити його рішенню про дарування автокефалії Українській православній церкві.
Єлісєєв підкреслив, що для Кремля "це питання життя і смерті самої ідеології так званого "Русского мира". "Тому сьогодні включилися досить потужні, зокрема фінансові, важелі тиску і впливу російської сторони на церковні інстанції", - повідомив Єлісєєв.
Непрямим підтвердженням його слів про масштаб протистояння між Москвою і Константинополем стала інформація про відмову в шенгенських візах ряду російських ієрархів, які мали намір відвідати Грецію. Там знаходиться священна для православних гора Афон, а Елладська (Грецька) православна церква є однією з найдавніших і тісно пов'язана з Константинопольською.
Так, 8 вересня стало відомо, що у візі відмовили керуючому справами Московської патріархії, митрополиту Санкт-Петербурзькому і Ладозькому Варсонофію.
"Уже багато років владика здійснює восени паломництво на Афон, проте цього разу грецьку візу отримати не вдалося", - заявили в управлінні справами патріархії.
Раніше в Грецію не зміг поїхати Віктор Біксей, настоятель храму Сергія Радонезького в Москві – він також мав намір відвідати з родиною Афон, проте отримав відмову в шенгенській візі з формулюванням "немає обґрунтувань для перебування на території Греції".
"У нас був куплений тур, оплачені квитки, заброньований готель. Моїй дружині і шістьом дітям дали візу, а мені ні. Я двічі подавався. Обидва рази – відмова", - розповів Біксей Російській службі Бі-бі-сі.
Московський священик Віктор Біксей (на фото ліворуч) не зміг поїхати в Грецію / Фото hramkoptevo.ru

Наприкінці липня у візі відмовили ще одному московському священику – заступнику голови церковного відділу з благодійності та соціального служіння Олександру Альошину. А на початку серпня місячну візу замість трирічної отримав російський церковний публіцист, священик Володимир Вигилянський.
Подібні інциденти не випадкові, а є наслідком політики грецького уряду, який тепер вважає священиків РПЦ потенційними шпигунами та агентами впливу, пояснило Російській службі Бі-бі-сі джерело, близький до Константинополя. Крім того, за словами цього джерела, нова візова політика Греції пов'язана і з конфліктом навколо надання автокефалії Українській церкві. Греція таким чином демонструє солідарність із Константинополем.

Реакція Константинополя

У Константинопольському патріархаті за останні тижні неодноразово демонстрували твердість позиції щодо українського питання.
Вже 31 серпня, незабаром після зустрічі Варфоломія I з патріархом Кирилом, ієрархи Вселенського патріархату дали зрозуміти, що не мають наміру реагувати на погрози РПЦ.
"Ніхто не хоче створити ще один розкол, але хочуть єднання в церкві, – заявив виданню Оrthodoxia.info митрополит Гальський Еммануїл, єпископ Константинопольської православної церкви, коментуючи заяви РПЦ про можливий "розкол" через питання автокефалії – Вселенський Патріархат не погрожує нікому і не сприймає будь-чиї погрози", - додав він.
Про непорушність позиції Варфоломія I свідчать також інші православні ієрархи. Серед них – митрополит Ілія, який представляв Фінляндську Православну Церкву на Архієрейському соборі на початку вересня в Стамбулі.
"Питання надання автокефалії православній церкви в Україні прекрасно пророблене і ясно викладене. Ми відчули, що як Його Святість патріарх [Варфоломій I], так і його Синод твердо стоять на своїх рішеннях", - зазначив за підсумками собору митрополит Ілія.
"Я усвідомив, що ми стоїмо перед грандіозними подіями, і Вселенський патріархат має мужність вирішувати їх", - додав фінський православний ієрарх, особливо відзначивши положення Варфоломія I як "першого серед рівних" у контексті обговорення ситуації в Україні.

Related

Джулия Ванг предсказала скорую и мучительную гибель России

Джулия Ванг предсказала скорую и мучительную гибель России     Ясновидящая назвала несколько причин гибели России. Джулия Ванг — участница «Битвы экстрасенсов» предсказала будущее...

Одно из лучших выступлений Вакарчука

Лидер "О.Е." встретил 1 сентября вместе с лицеистами Киевского военного лицея им.  Ивана Богуна и его ректором, Героем Украины Игорем Гордийчуком. "Главное" не будет игнорировать так...

Відпочинок за кордоном подешевшає на третину - туроператор

У вересні тури в Туреччину та Арабські Емірати подешевшають на третину.  Про це розповіла Олена Циганок, директор компанії "Тур-Бонжур". "У вересні починається оксамитовий сезон у Туреч...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

Венс допустив обмін територіями між Україною та РФ

Джей Ді Венс перебуває з візитом в ІндіїДжей Ді Венс дуже сподівається розпочати "реальне будівництво кращої Росії і кращої України".США запропонували Росії та Україні мирну угоду, яка передбачає обмі...

Рубль і російські акції обвалилися через зрив переговорів у Лондоні

У Росії знижується курс рубляНегативна динаміка пов'язана з геополітикою, оскільки заплановані переговори щодо перемир'я в Україні скасували.Російський фондовий і валютний ринок різко знижуються на то...

У Стамбулі стався сильний землетрус

Зафіксовано кілька афтершоків магнітудою від 4,4 до 5Епіцентр землетрусу знаходивя на глибині майже 7 кілометрів в Мармуровому морі, у районі Сіліврі.У турецькому Стамбулі стався сильний землетрус. В ...

У ЄС вважають, що США ще не використали свої інструменти тиску на РФ

Представниця ЄС із закордонних справ Кая КалласГолова дипломатії ЄС висловила сподівання, що Вашингтон займе жорсткішу позицію щодо Москви, перш ніж припинити свої миротворчі зусилля.Верховна представ...

ЗМІ дізналися про "остаточну пропозицію" США Києву

Володимир Зеленський і Дональд ТрампУкраїна має офіційно визнати Крим "російським" і неофіційно - решту окупованих територій. Натомість отримає повернення невеликої частини окупованої Харківської обла...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,819,982

Лічильники

item