Скандал навколо смерті саудівського журналіста Джамаля Хашкаджі, убитого в будівлі консульства Саудівської Аравії в Стамбулі, не згас після того, як свої пояснення дали дві найбільш залучені сторони - Туреччина та офіційний Ер-Ріяд.
Більше того, напруга в міжнародних відносинах через вбивство Хашкаджі лише наростає.
У відповідь на саудівську версію про те, що журналіст нібито загинув "у кулачній бійці" в результаті невдалого допиту, 23 жовтня турецький президент Реджеп Ердоган вперше поклав відповідальність за смерть Хашкаджі на владу Саудівської Аравії, причому назвав вбивство "спланованим".
Тим часом США і Велика Британія вирішили анулювати візи саудівським чиновникам, а американський президент Дональд Трамп обрушився з критикою на саудівську влада через "найгіршу в історії" спробу замести сліди.
У зв'язку з цим міжнародні оглядачі аналізують наслідки скандалу навколо Хашкаджі для Саудівської Аравії, арабського регіону та світу в цілому. НВ наводить найцікавіші фрагменти з матеріалів зарубіжних ЗМІ на цю тему.
Справа Хашкаджі обернулася зростанням напруження у відносинах між Саудівською Аравією та Заходом. Вона також створює загрозу для Мохаммеда бін Салмана, який консолідував у своїх руках владу відтоді, як його батько, король Салман, призначив Мохаммеда наслідним принцом у червні 2017 року.
Більш того, ця проблема стала головним болем для президента США Дональда Трампа, який розглядає Саудівську Аравію у якості одного з найважливіших союзників Америки на Близькому Сході. Він має тісні зв'язки з цією країною і в особистому порядку, уклавши з саудівцями кілька ділових угод на мільйони доларів. А Європа вчергове зіткнулася з питанням про те, який підхід слід обрати щодо країни, чия нафта надає їй величезного впливу на світову економіку, але яка настільки грубо ігнорує права людини.
До недавнього часу здавалося, що 33-річний Мохаммед бін Салман, якого часто називають за його ініціалами - МБС (MBS), міг робити все, що забажає. Принцу вдалося організувати руйнівну війну в Ємені, викрасти прем'єр-міністра Лівану Саада Харірі, накласти блокаду на Катар і замкнути [в тюрмах Саудівської Аравії] десятки своїх опонентів - без будь-яких наслідків для себе або свого режиму. Однак випадок з Хашкаджі став поворотним моментом.
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган у вівторок, 23 жовтня, прийшов до оздобленого деревом парламенту країни, щоб обрушитися з найбільш гострою зі своїх атак на Мохаммеда бін Салмана, наслідного принца Саудівської Аравії, чий уряд Ердоган звинуватив у плануванні "дикого вбивства" та розчленуванні журналіста-дисидента Джамаля Хашкаджі.
Кількома годинами пізніше принц Мохаммед з'явився в позолоченому конференц-залі готелю Ritz-Carlton в Ер-Ріяді - його стоячи вітали оваціями численні управлінці нафтових компаній, банкіри та інші бізнесмени, які ризикнули вважатися причетними до скандалу навколо вбивства Хашкаджі заради шансу поживитися багатими статками королівства [Саудівської Аравії].
Їх [Ердогана та бін Салмана] конкуруючі публічні шоу стали останніми залпами в битві, де ставки продовжують зростати, а можливостей для відступу, схоже, немає ні в кого. У цій битві зіткнулися два союзники США, кожен з яких претендує на лідерство у своєму регіоні.
"Саудити перебувають під тиском через те, що цього разу вони, схоже, не зможуть купити собі вихід з положення, - каже Аарон Девід Міллер, колишній співробітник Держдепартаменту і вчений в Міжнародному науковому центрі імені Вудро Вільсона. - Ані їхня нафта, ані гроші не зможуть стерти пляму або заглушити радість їхнії ворогів, у тому числі Ердогана". [...]
І все ж протистояння Білого дому із наслідним принцем [Мохаммедом бін Салманом] здається малоймовірним - частково через те, що Джаред Кушнер, зять і радник президента у справах Близького Сходу, чимало інвестував у принца Мохаммеда, який став опорою для адміністрації Трампа в її стратегії як щодо стримування Ірану, так і щодо гарантування безпеки Ізраїлю.
Саудівська Аравія та її наслідний принц Мохаммед бін Салман зіткнулися, можливо, з найбільш серйозною загрозою для їхньої влади і стабільності королівства в нинішньому поколінні.
Багатьох давно турбували амбіції принца та його вірогідна зарозумілість. Інших обурювало саудівське домінування та багатство. Майже всі приголомшені офіційно санкціонованим вбивством і розчленуванням саудівського журналіста Джамаля Хашкаджі в консульстві Саудівської Аравії в Туреччині, у чому вже майже немає сумнівів.
Але що найбільше турбує арабський світ, кажуть регіональні чиновники та експерти, - так це ймовірна загроза його власній стабільності та безпеці, якщо статус Саудівської Аравії та її тісні зв'язки зі Сполученими Штатами будуть серйозно підірвані [через скандал навколо смерті Хашкаджі].
"Ситуація є дилемою для регіону, оскільки неясно, як все це вплине на відносини зі США у довгостроковій перспективі", - сказав високопоставлений чиновник однієї з країн Перської затоки, який погодився на умовах анонімності обговорити це чутливе питання.
Якщо адміністрація [Дональда Трампа] вирішить - чи виявиться під серйозним тиском з боку Конгресу та громадськості - всерйоз відступити від свого союзу з Ер-Ріядом, "наша безпека буде піддана ризику", зазначив цей чиновник. "Іран може отримати ще одну можливість дестабілізувати ситуацію", - вважає дане високопоставлене джерело із держави Перської затоки.
Для Ердогана жахливе вбивство [Джамаля Хашкаджі] знаменує собою історичний момент: шанс взяти реванш, який випав йому внаслідок жорстокого і безрозсудного акту, що викликав обурення навіть серед союзників королівства.
"Мова йде про стратегічну боротьбу між Ердоганом та його баченням Близького Сходу і баченням, яке розділяє [наслідний принц Саудівської Аравії] Мохаммед і його союзники, Мохаммед бін Зайд [наслідний принц Абу-Дабі] і [єгипетський президент Абдул Фаттах] аль-Сісі", - каже Сонер Кагаптай, директор досліджень Туреччини у Вашингтонському інституті близькосхідної політики.
"Ердоган побачив для себе можливість у вбивстві Хашкаджі - він усвідомлює, що [наслідний принц Саудівської Аравії] Мохаммед бін Салман тепер став найслабшою ланкою в тій частині регіону, яка налаштована проти самого Ердогана і Братів-мусульман. Бін Салман дійсно ступив на тонкий лід, і я думаю, що Ердоган намагається зробити його ще тоншим", - зазначає Кагаптай.
Наслідки вбивства Хашкаджі будуть довготривалими. Чи буде МБС [наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салмана] покараний або заохочений? Чи спробує батько приборкати його, оточивши більш досвідченими радникам? Чи вистачить йому навичок, щоб продовжити програму реформ [у Саудівській Аравії], або ж його правління, у кінцевому підсумку, розділить королівство?
На регіональному рівні ця криза оголила потенційно небезпечний розкол. Вже більше року Саудівська Аравія, Бахрейн та Об'єднані Арабські Емірати ефективно блокують Катар, звинувачуючи його у підтримці тероризму і Братів-мусульман (вважаючи їх синонімами) та в заграванні з Іраном, заклятим ворогом Саудівської Аравії.
Однак Катар вистояв всупереч ембарго - не в останню чергу завдяки тому, що Туреччина надала підтримку шляхом торгівлі і розміщення гарнізону турецьких військ в еміраті.
У березні бін Салман описав Туреччину як частину "трикутника зла", куди входять також Іран та інші екстремістські групи. Незважаючи на спроби саудівських дипломатів пом'якшити коментар, Анкара [недвозначно] зрозуміла цей меседж.
Таким чином, формуються два регіональних блоки: Саудівська Аравія, Єгипет і їхні союзники в Перській затоці, підтримувані США і (потай) Ізраїлем - проти Туреччини, Катару і (потай) Ірану, підтримувані Росією. Однак тепер навіть Кувейт, схоже, наляканий войовничістю Саудів: він тільки-но підписав угоду про військове співробітництво з Туреччиною. [...]
Модель правління Ердогана, можливо, була заплямована з точки зору мусульманських суспільств його авторитарними тенденціями, особливо після спроби державного перевороту в 2016 році. Однак для багатьох (включаючи Хашкаджі) підтримка турецьким лідером ідеї "політичного ісламу" є альтернативою домінуванню Саудівської Аравії і Єгипту в регіоні.