Зберегли вірність присязі. Що відомо про українських моряків, захоплених Росією

Зберегли вірність присязі. Що відомо про українських моряків, захоплених Росією
У 2014 році Богдан Небилиця був курсантом в Криму і відмовився присягати на вірність Росії
Після захоплення Росією трьох кораблів ВМС України в Керченській протоці в руках російської влади опинилися і українські екіпажі.
З 25 листопада в полоні перебувають моряки двох малих броньованих артилерійських катерів (Бердянськ і Нікополь), а також рейдового буксира Яни Капу - загалом 24 особи.
Шестеро з них були травмовані, троє перебувають у лікарні в Керчі - українських військових прооперували через поранення, отримані ними під час обстрілу з російських прикордонних катерів.
НВ зібрало все, що стало відомо за ці дні про долі деяких з полонених українських моряків.

26 листопада редакція ТСН оприлюднила списки екіпажів українських кораблів Бердянськ, Нікополь та Яни Капу, захоплених Росією. Звання та посади моряків нижче вказані згідно з цим списком.

Роман Мокряк, командир катера Бердянськ (1986 р.н.)

Раніше старший лейтенант Роман Мокряк входив до складу екіпажу підводного човна Запоріжжя і був одним з українських офіцерів, які відмовилися служити в російському флоті після анексії Криму. Про це розповіла журналіст НВ Христина Бердинських, яка спілкувалася з Мокряком у 2015 році - тоді вона робила репортаж про моряків, які зберегли вірність українській присязі.
"Мокряк п'ять років прослужив на підводному човні Запоріжжя. Коли в Криму зацвіла так звана російська весна, зі 101 члена її екіпажу переважна більшість вирішила перейти служити до ЧФ РФ, проте Мокряк та ще 29 людей не зрадили Україну, - зазначено в репортажі. - Але ж старшину особисто вмовляв командир підводного човна. "Казав мені: Рома, залишайся, навіщо воно тобі треба? Потім старпом ходив за мною із цим же питанням. Я відповів: ви мені, звичайно, вибачте, але я їду назад [до Одеси]", - розповідає Мокряк".
Тоді, кілька років тому, він жив в Одесі прямо на ракетному катері ВМС України Прилуки. "Одеса - дорогувате місто. Було б добре, щоб нам тут дали хоч якийсь гуртожиток, як у Севастополі", - ділився тоді з журналістами НВ старшина Мокряк.

Андрій Ейдер, матрос катера Бердянськ (1999 р.н.)

Курсант Андрій Ейдер, якому лише 20 грудня виповниться 19 років - наймолодший з українських моряків, які опинилися в російському полоні, якщо вірити оприлюдненим у ЗМІ особистим даним екіпажів.
Російське Федеральне агентство новин (ФАН) повідомило, що одесит Ейдер - один із трьох поранених українців, які після збройної атаки кораблів РФ були прооперовані і перебувають у 1-й Керченській лікарні. За даними російського омбудсмена, його життю нічого не загрожує.
Андрій Ейдер / Фото ФАН/соцмережі

26 листопада журналістам вдалося додзвонитися до сім'ї Ейдера - на той момент, за словами його мачухи Євгенії, родина не мала жодної інформації щодо його стану. На контакт із родичами не виходили ані представники української влади, ані російської.
Однак вранці 27 листопада вона оприлюднила в Facebook нові дані - за її словами, молодий український моряк вийшов на зв'язок зі своєю дівчиною.
"Андрій подзвонив вчора ввечері своїй дівчині. Сказав небагато - що прооперували, лежить у лікарні, все в порядку", - повідомила Євгенія Ейдер. Вона також зазначила, що пишається Андрієм. Аналогічний запис зробив і батько курсанта Дмитро Ейдер. "Я пишаюся своїм сином", - написав він у Facebook.
Той факт, що 18-річний Андрій Ейдер є курсантом, раніше підтвердила віце-спікер парламенту Ірина Геращенко.

Андрій Артеменко, старший матрос катера Бердянськ (1994 р.н.)

24-річний український матрос, член екіпажу малого броньованого артилерійського катера Бердянськ, родом з Новоукраїнки Кіровоградської області.
Андрія Артеменка також прооперували в Керченській лікарні №1 - він був поранений під час обстрілу катера російськими прикордонниками. Як і Андрій Ейдер, намагався їм протистояти. "За попередніми даними, хлопці [Ейдер та Артеменко] чинили опір, [вони] не йдуть на контакт з агресором", - написав у своєму Facebook український журналіст Андрій Цаплієнко.
Андрій Артеменко / Фото Ірина Геращенко/соцмережі

26 листопада із близькими Артеменка вдалося поговорити журналістам Радіо НВ - вони повідомили, що моряк дійсно служить на судні Бердянськ у званні молодшого сержанта. За словами Марини Уманець, дівчини Андрія Артеменка, він пішов у море вранці в суботу, 24 листопада, і після цього з ним не було зв'язку. Марина зазначила, що дізналася про захоплення кораблів в Азовському морі зі ЗМІ.
Крім того, у коментарі Радіо Свобода дівчина розповіла, що український моряк розповідав їй про планований перехід українського судна з Одеси до Бердянська. "Перед виходом [в море] він говорив, що вони повинні перебазувати корабель у Бердянськ, просто переправити його. Він сказав, що будуть проходити цей Керченський міст. Начебто був дозвіл на перехід", - повідомила дівчина Андрія Артеменка.
А батько моряка Анатолій Артеменко розповів, що його син уже вдруге підписав контракт з ВМС України. Останній раз Артеменко-старший спілкувався з сином в середині листопада.

Богдан Небилиця, командир катера Нікополь (1994 р.н.)

24-річний старший лейтенант Богдан Небилиця - командир екіпажу малого броньованого артилерійського катера Нікополь. За даними видання Лівий берег, він був серед курсантів Академії ВМС України ім. Нахімова в Севастополі, які в 2014 році відмовилися присягнути Росії. Моряки співали гімн України в той момент, коли російські військові спускали з флагштока український стяг та підіймали прапор російського флоту.
Тоді курсанти, які зберегли вірність українській присязі, продовжили навчання в Одеській національній морській академії - і Богдан Небилиця у тому числі. Навчання він завершив у 2016 році, після чого був призначений командиром ракетно-артилерійської бойової частини катера Прилуки, а потім - командиром катера Нікополь.
Наприкінці жовтня 2018 року стало відомо, що Небилиця був відібраний серед найкращих молодих офіцерів України, які повинні були очолити екіпажі військових катерів класу Island, переданих українській стороні Сполученими Штатами.
Разом з іншими моряками він почав перший етап піврічної підготовки до служби на американських катерах. У нещодавньому репортажі для телерадіостудії Бриз (офіційний мовник Міноборони) про цю підготовку Небилиця розповідав, що особливу увагу приділяє вдосконаленню мовних навичок.
Коментар Богдана Небилиці з 1:42:

Василь Сорока (1991 р.н.)

Імені Василя Сороки немає серед 18 прізвищ захоплених у полон українських моряків, оприлюднених редакцією ТСН.
Однак російський портал ФАН повідомив із посиланням на джерела в правоохоронних органах РФ, що 27-річний одесит Сорока - один із трьох поранених українських моряків, які найбільш серйозно постраждали під час захоплення кораблів ВМС України. Згідно з цими даними, він також був госпіталізований.

Що відомо про інших моряків

На даний момент у руках російської влади - 24 українця, які знаходилися на бортах українських кораблів. Офіційний Київ вважає їх військовополоненими. Найбільш повний перелік із 22 прізвищ та фотографій моряків опублікував портал InfoResist.
У той же час Служба безпеки України підтвердила, що до полону потрапили не лише моряки, а й співробітники військової розвідки СБУ. "Офіцери української спецслужби виконували службові завдання в області контррозвідувального забезпечення підрозділу ВМС України", - повідомили в СБУ.
27 листопада в підконтрольному Росії Київському районному суді окупованого Сімферополя почалося судове засідання, на якому обирають запобіжний захід захопленим в Керченській протоці українським морякам. Згідно з першими рішеннями, українські моряки будуть заарештовані на два місяці.
Напередодні ФСБ оприлюднила оперативне відео "допитів" затриманих українських військовослужбовців. На них від першої особи в камеру свідчать оперуповноважений 7-го управління Головного управління військової контррозвідки СБУ, старший лейтенант Андрій Драч (перебував на катері Нікополь), комендор-сигнальник, матрос катера Нікополь Сергій Цибізов, а також командир дивізіону суден забезпечення військово-морської бази Південь ВМС України (військова частина а-1728), капітан 3-го рангу Володимир Лісовий.
На цих відео неважко помітити, що, зокрема, Лісовий читає заздалегідь підготовлений текст заяви, у якій серед іншого стверджує: "Я усвідомлював, що дії групи українських кораблів у Керченській протоці носять провокаційний характер".
Аналогічно складені і "заяви" двох інших українських військових, відеозапис яких оприлюднила ФСБ.
У той же час командувач ВМС ЗС України, адмірал Ігор Воронченко заявив, що моряки українського військово-морського флоту "із розумінням ставляться до так званих "свідоцтв". Про це йдеться в його зверненні до полонених українських військових моряків, яке розміщене в Facebook ВМС України та було передане їм через адвокатів.
"Побратими, я розумію, як вам зараз важко. Всі військові моряки ВМС із розумінням ставляться до так званих свідчень, які від вас зараз вимагають надати, адже методи роботи спецслужб РФ не є секретом. Я сам пройшов через це в 2014 році і добре знаю, що таке бути в полоні і що стоїть за сказаними вами словами під час допиту.
Зараз моє найважливіше завдання - це повернути вас додому. Україна вживає всіх можливих зусиль для звільнення вас з полону... Ви діяли законно, професійно, відповідно до норм міжнародного морського права і чинних договорів. Закон, право на нашому боці. І це розуміє весь світ.
Відчувати страх - це нормально, головне - вірити в свою силу духу, берегти гідність і розуміти, що за вами стоїть вся Україна, весь цивілізований світ. Я пишаюся кожним з вас. Дякую за відданість Батьківщині і знайте, що ми робимо все для вашого повернення в сім'ї, які чекають зустрічі з вами", - йдеться в листі Воронченка.

Related

Гаряча новина 1633573768416489136

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item