Скринька Пандори відкрито. Перші діти зі зміненою ДНК
https://povnatorba.blogspot.com/2018/11/blog-post_935.html
Kитайський вчений Хе Цзянькуй на початку тижня заявив про народження перших у світі дітей з відредагованим геномом. 28 листопада на конференції в Гонконгу Хе розповів про ще одну вагітність у рамках цього проекту.
Китайська влада почала розслідування щодо законності дій вченого. А більше ста китайських вчених написали відкритого листа, у якому звинуватили Хе у відкритті скриньки Пандори. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Модифіковані діти
Дослідник Хе Цзянькуй з Шеньчженя заявив, що змінив гени ембріонів за допомогою методу CRISPR, в результаті чого народилися перші у світі діти з модифікованим геномом. Ними стали дівчатка-близнюки Лулу і Нана.
В експерименті взяли участь сім пар з програми лікування безпліддя. Всі чоловіки були ВІЛ-інфіковані, а жінки - здорові. Всього вченому вдалося відредагувати 16 з 22 ембріонів, 11 з яких використовувалися у шести спробах - одна з яких вже закінчилася вагітністю та пологами.
Його метою було не лікування або запобігання спадковим захворюванням, а наділення організму здатністю до несприйнятливості ВІЛ.
Хе Цзянькуй стверджує, що видалив у дівчаток ген CCR5, який "відкриває ВІЛ двері в клітини організму", чим забезпечив їм імунітет до вірусу. У відеозверненні вчений назвав народження двох здорових дітей зі зміненими генами "історичним проривом Китаю в профілактиці захворювань".
"Тепер вони будуть здорові, а у батька з'явився сенс жити і працювати, у нього є мета", - сказав учений.
Поки результати його роботи не публікувалися в наукових журналах і не перевірялися іншими генетиками. Про свою роботу вчений розповів одному з організаторів міжнародної конференції з редагування генів у Гонконзі, а пізніше дав агентству AP інтерв'ю.
"Суть модифікації полягає в тому, щоб надати організму несприйнятливість до вірусу ВІЛ. Подібна мутація природно зустрічається серед людей, але дуже рідкісна", - пояснив Хе.
Редагування відбувалося під час екстракорпорального запліднення. Він зазначив, що хоче прокласти шлях таким дослідженням у подальшому.
"Суспільство вирішить, що робитиме далі", - наголосив учений.
28 листопада на конференції в Гонконгу він заявив, що в рамках цього проекту є ще одна вагітність.
Метод спрямованого редагування генома, відомий CRISPR-Cas9, був розроблений ученими зовсім недавно. Активні лабораторні експерименти, спрямовані на вивчення можливостей методу, проводяться з 2012 року.
Це відносно простий спосіб, який на генетичному рівні може допомогти в лікуванні смертельних захворювань. Поки в США і Європі заборонено застосування методу на людському організмі і дозволено тільки в рамках лабораторних досліджень.
Китай - одна з найбільш просунутих у плані роботи з людськими генами країн. У законах КНР, на відміну від багатьох інших країн, немає прямої заборони на роботу з генами ембріонів. З 2015 року вчені країни, за інформацією газети Wall Street Journal, відредагували гени 86 осіб, хворих на ВІЛ і ракові захворювання.
Проте випадків народження дітей зі зміненими генами до випадку з Хе Цзянькуєм зареєстровано не було.
Цзянькуй навчався в Америці, перш ніж відкрити лабораторію і почати дослідження на батьківщині, в Південному науково-технологічному університеті в Шеньчжені. Також у нього є дві власні "генетичні компанії".
Китайський дослідник пояснив, що протягом кількох років він проводив дослідження на мишах і мавпах, а потім на людських ембріонах, і навіть збирався запатентувати свій метод. Вибір редагування генома для боротьби з ВІЛ він обѓрунтував тим, що цей вірус становить серйозну проблему для Китаю.
Він також зазначив, що його університет не знав про проект, який Хе фінансував з власних коштів.
На вченого пішов шквал критики
Президент університету Чень Шиї скликав екстрену нараду, на якій зібрав всіх учених, що мали хоча б непряме відношення до проекту, і оголосив їм, що університет не має до цього ніякого відношення.
Керівництво університету оголосило, що Хе Цзянькуй серйозно порушив стандарти академічної етики і що університет збирається провести розслідування.
Експертна рада з медичної етики міста Шеньчженя також повідомила, що починає розслідування щодо Хе Цзянькуя.
Національна комісія з охорони здоров'я Китаю має намір ретельно перевірити законність дій вченого.
Багато дослідників були вражені експериментом Хе. 122 китайських учених написали відкритого листа, у якому засудили свого колегу і закликали уряд різко обмежити роботу з генами людини.
"Скриньку Пандори відкрито, але ми можемо ще закрити її, поки не занадто пізно. Це просто нечесно щодо тих китайських дослідників, які захищають працьовитість й інновації, засновані на науковій етиці", - йдеться в листі.
"Це безсовісний експеримент над людьми, який не можна виправдати ні з етичної, ні з моральної точки зору", - зазначив доктор Кіран Мусунуру, генетик з Університету Пенсільванії.
Проти подібних експериментів виступив і один з творців технології генетичного інжинірингу CRISPR Фен Чжан. Він заявив, що "за нинішнього стану технологій" вважає розумним введення "мораторію на підсадження модифікованих ембріонів".
Він також вказав на те, що, зменшивши ризик захворювання на ВІЛ, двоє новонароджених дівчаток отримали підвищений ризик захворювання на лихоманку Західного Нілу.
Однак знаменитий генетик Джордж Черч з Гарвардського університету підтримав китайського вченого, назвавши редагування генів для протистояння ВІЛ виправданою спробою, оскільки це захворювання несе "серйозну загрозу для охорони здоров'я".