Е-сигарети як продукт зниженого ризику для курців. Дозволити не можна заборонити
https://povnatorba.blogspot.com/2018/12/blog-post_215.html
Піонером у впровадженні політики зменшення шкоди від куріння є Великобританія – після застосування всіх наявних традиційних заходів і впоравшись з розчаруванням від їх низької ефективності, у країні запровадили політику зменшення шкоди. Тепер використання електронних систем доставки нікотину замість продовження куріння підтримується профільними науково-дослідними інститутами, комітетами парламенту і громадянським суспільством. Як наслідок, у 2016 році країна скоротила поширеність куріння до історичного мінімуму (15,5%), і динаміка продовжує бути оптимістичною. Служба громадської охорони здоров'я Англії підрахувала, що приблизно 20 000 осіб на рік кидають курити за допомогою електронних сигарет.
Якщо керуватися науковими фактами, щодо електронних систем доставки нікотину – електронних сигарет і систем нагріву тютюну – зібрано чимало доказів про те, що вони містять на 90-95% менше шкідливих речовин у порівнянні зі звичайними палаючими сигаретами. Експерти зазначають, що негативний вплив цих продуктів на організм значно менший, ніж у звичайних сигарет, а перехід на паріння, замість куріння, дозволяє збільшити тривалість і поліпшити якість життя.
Тенденція до ухвалення регулювання, яке б враховувало той факт, що частина населення буде продовжувати курити, незважаючи на економічні, маркетингові та соціальні обмеження, на Британії не зупинилася. Як правило, до стратегії зменшення шкоди вдаються розвинені країни, які вже перепробували традиційні заходи. Наприклад, Канада.
Стратегія змін
До ухвалення Tobacco and Vaping Products Act у 2018 році ринок товарів для вейпінга, що містять нікотин, юридично був у "сірій зоні". Цей документ, як пояснюють у канадському уряді, створив легальні рамки з метою захистити молодих людей від тютюну і дати дорослим курцям доступ до продуктів зниженого ризику.
Канадські законодавці використали досвід британських колег — тепер бездимні продукти можна реалізовувати як споживчі товари. Ініціативу підтримує і Міністерство охорони здоров'я Канади, а це значить, що електронні сигарети і комплектуючі можуть продаватися в звичайних магазинах і супермаркетах.
Оскільки один з основних бар'єрів використання альтернативних продуктів полягає в їх недоступності для споживачів-курців, можливість їх придбання полегшує ухвалення рішення про перехід.
Серед іншого, в рекомендаціях відомства про дозволені способи просування таких товарів значиться, що для курців перехід на продукти зниженого ризику - це "набагато менш шкідлива опція".
"Повна відмова від сигарет на користь альтернативних продуктів значно зменшить вплив на організм безлічі токсичних і канцерогенних речовин", - наголошується в порадах канадського МОЗ. Його статистика показує, що 50% нинішніх або колишніх курців, які пробували електронні сигарети, вважають, що вони допомагають кинути курити.
Ставлення до електронних сигарет як продуктів зниженого ризику стало глобальним трендом і допускається міжнародними організаціями. У своєму звіті Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) стверджує, що — «якщо значна більшість курців тютюну, які не можуть або не хочуть відмовитися від куріння, негайно перейдуть на якийсь із альтернативних джерел доставки нікотину, що становить менше небезпек для здоров'я, і в кінцевому підсумку відмовляться від його вживання, це буде суттєвим досягненням у галузі сучасної охорони здоров'я». Водночас, такі продукти повинні мати адекватний рівень регулювання.
Успішність стратегії – популярність серед курців
Комітет британського парламенту досліджував цю тему і зробив висновок, що законодавство не повинно розглядати альтернативні продукти так само, як звичайні сигарети. Депутати підтримали просування електронних сигарет серед курців, закликавши зняти деякі законодавчі обмеження на їх продаж і використання. Крім того, статистика показала, що поширення електронних сигарет не призводить до збільшення числа курців серед молоді.
Ставлення до електронних сигарет як до споживчих товарів допоможе поліпшити рівень громадського здоров'я. "Електронні сигарети — найпопулярніший спосіб кинути курити. Курці вибирають їх набагато частіше, ніж інші альтернативи: нікотинові пластирі та жуйки. Перший крок до успішності продукту — популярність серед курців", - пояснює професор Джон Ньютон, один з консультантів комітету.
У звіті також йдеться про перегляд заборони на використання електронних сигарет у громадських місцях. Причин цьому дві: відсутність пасивного куріння і той факт, що користувачі електронних сигарет змушені використовувати єдині зони з курцями, а це призводить до рецидивів. Депутати також радять дозволити рекламу електронних сигарет і аналогів як менш шкідливої альтернативи паління.
І Великобританія, і Канада вже відзначають позитивну динаміку на національному рівні від того, що служби допомоги у відмові від куріння рекомендують курцям електронні замінники. Цього дотримуються й інші країни - впритул до послаблення заборон наблизилася Австралія. Зараз у країні діє заборона на використання нікотину в продуктах, крім сигарет і фармацевтичних продуктів, і очікується, що незабаром її скасують (через тотальну заборону в Австралії скоротилася динаміка відмови від куріння до 0,2% на рік, що є катастрофічним показником).
Аналітики ринку вважають, що включення електронних сигарет у кампанії щодо відмови від куріння незабаром стане глобальним трендом і дасть можливість скоротити рівень куріння в усьому світі.
Поки розвинені країни реалізують дієві стратегії, Україна перебуває на стадії збору дослідницьких даних і формування єдиної позиції. Водночас, за даними звіту GATS, у 2017 році частка курців скоротилася і становила 22,8%. Це збіглося з періодом поширеності альтернативних продуктів.
Рішення про ухвалення на державному рівні стратегії зменшення шкоди від куріння залишається за державою, але, з огляду на реальні результати впровадження тих чи інших заходів, вже можна говорити про ефективність підходу зниження шкоди для громадського здоров'я.