Сюрприз від Трампа. Рішення про вихід із Сирії стало політичною катастрофою для США

Сюрприз від Трампа. Рішення про вихід із Сирії стало політичною катастрофою для США
Рішення Дональда Трампа про виведення американського військового контингенту із Сирії змусило подати у відставку главу Пентагону, а також стало приємною несподіванкою для Ісламської держави, Хізбалли, Туреччини та Росії, пише журнал Новое Время.
"Окей. Пора панікувати". Такою була реакція американського політолога-республіканця Девіда Фрама на новину про швидке звільнення міністра оборони США Джеймса Меттіса.
Конгресмен-демократ Джон Гараменді був ще лаконічнішим. У своєму Twitter він супроводжував новину про звільнення Меттіса коротким "Oh s-t" - англійський аналог сакраментального "п... ць".
Союзники по НАТО були в своїх оцінках трохи дипломатичнішими, але гіркоти не приховували. Міністр оборони Великої Британії Тобіас Еллвуд відреагував просто: "Джиме, друже мій, без тебе світ стане набагато небезпечнішим".
Сильна фрустрація представників обох політичних таборів у Вашингтоні і союзників США за кордоном пояснюється просто: всі бояться неминучого і швидкого настання хаосу.
Меттіс виявився останнім з четвірки так званих дорослих людей в Білому домі. Крім нього, в це число входили держсекретар Рекс Тіллерсон, глава адміністрації Джон Келлі і радник з національної безпеки Герберт Макмастер. Всі - вже колишні.

Без ілюзій

Глава Пентагону в цьому сенсі був міністром оборони країни від все більш екзотичних ідей її власного президента - Трампа.
За даними газет The Telegraph і The Wall Street Journal, Меттіс разом з Тіллерсоном переконав президента США почекати з ядерним бомбардуванням Північної Кореї. Він же зарубав ідею Трампа фізично ліквідувати сирійського президента Башара Асада, а також доклав серйозних зусиль, щоб не допустити американського вторгнення до Венесуели, про яке мріяв глава держави.
Міністр оборони США Джеймс Меттіс (на фото в центрі) подав у відставку/Фото ЕРА
Міністр оборони, який виявився найбільш живучим "дорослим" в команді Трампа, написав лист з докладним поясненням мотивів свого звільнення. Він зазначив, що для нього важлива повна ясність у відносинах із суперниками і недружніми державами, наприклад з Китаєм і РФ. Відповідно, "до союзників треба ставитися з повагою", а на опонентів дивитися "без жодних ілюзій".
Далі Меттіс дає зрозуміти, що в цих питаннях погляди президента для нього абсолютно неприйнятні. І робить висновок: верховний головнокомандувач "має повне право працювати з тим міністром оборони, чия позиція більшою мірою відповідає його власній".
Меттіс написав заяву про звільнення лише тоді, коли головнокомандувач категорично відмовився скасувати свій наказ про виведення з Сирії американського контингенту - двох з гаком тисяч військовослужбовців.
Це рішення Трамп прийняв одноосібно - без консультацій з ЦРУ, Пентагоном, Державним департаментом і Конгресом. Більш того, всі вони виступають проти термінового виходу з Сирії. І на те є серйозні причини, а саме - ставлення до союзників і супротивників, про яких писав Меттіс.
Головні союзники США в сирійській війні - місцеві курди. Вони винесли основний тягар боїв проти Ісламської держави. Вони були єдиною силою, на яку американці могли повністю покластися.
Залишивши Сирію, США кидають цих людей на вірну загибель: проти численних ворогів самі вони не вистоять.
Туреччина вже перекидає війська і важку техніку до сирійського кордону, готуючись окупувати населені курдами райони півночі Сирії. Анкара вважає місцевих жителів терористами або їх посібниками.
Відразу після появи новин про вихід США з Сирії бойовики майже знищеної Ісламської держави піднеслися духом і пішли в контрнаступ на деморалізованих курдів.
Росія, позбувшись від американців в Сирії, отримала шанс істотно прискорити перемогу своїх союзників на землі. Володимир Путін похвалив свого колегу: "Я з Дональдом в цілому згоден. [...]. Якщо США вирішили вивести свій контингент з Сирії, це правильно".
Союзники РФ - Сирія, Хізбалла та Іран, користуючись втечею курдів на північ, до своїх домівок, зможуть пробитися до іракського кордону і завершити створення шиїтського півмісяця. Так часто називають безперервний наземний коридор, що веде від Індійського океану через шиїтські райони Ірану, Іраку, Сирії та Лівану до Середземного моря. Встановлення повного контролю над цим півмісяцем - головна стратегічна мета всієї зовнішньої політики Тегерана, яку він переслідує вже багато десятиліть.
Одним лише своїм рішенням Трамп зробив все те, чим обурювався в своєму листі Меттіс, - зрадив американські альянси і союзників, відсипавши подарунків стратегічним суперникам і ворогам США.

І це ще не все

Чи не менше наслідків від виведення військ і для американської внутрішньої політики. Перше і очевидне: знайти адекватну заміну генералу Меттісу буде важко. У Вашингтоні зараз багато хто вважає виведення військ із Сирії вкрай дурним і небезпечним рішенням. Людина, яка підтримає цей крок президента, не зможе домогтися схвалення Сенату. Його просто вважатимуть дурнем. Той, хто виступить проти Трампа, зрозуміло, не буде запропонований ним на посаду.
Але головне - це катастрофічне падіння авторитету і рівня підтримки Трампа з боку його номінальних прихильників у Республіканській партії. Впливовий коментатор Білл Крістол, наприклад, написав, що за 30 років роботи у Вашингтоні йому "ніколи не було так страшно за майбутнє країни, як зараз".
Політолог-республіканець Чарлі Сайкс заявив, що Трамп ризикує отримати справжнього суперника на праймеріз в 2020 році. (Зазвичай чинному президенту однопартійці виклик не кидають.)
Колишній директор ЦРУ Джон Бреннан після звістки про виведення військ із Сирії написав у Твіттері: "Ну що, республіканці? Довго ви ще збираєтеся терпіти цей фарс? В політиці і економіці, в країні і в світі - величезні проблеми. Ви чекаєте справжньої катастрофи, щоб почати діяти? Так ви її дочекаєтеся!".
Схоже, що заклик Бреннана був почутий. Республіканці дійсно розвертаються проти свого президента.

Related

Події у світі 8707223284477877047

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item