Всесвітній гімн Різдва. Коротка історія Щедрика
https://povnatorba.blogspot.com/2019/01/blog-post_82.html
В Америці український Щедрик називають "гімном дзвіночків" |
Новорічна серенада у Великій Британії, Пісня великого чару в Латинській Америці, або ж Коляда дзвонів у Сполучених Штатах Америки - так у світі називають одну з найвідоміших українських щедрівок.
Мова йде про Щедрик українського композитора Миколи Леонтовича. Коли приходять різдвяні свята, наш Щедрик лунає звідусіль у різних країнах. Леонтович присвятив обробці Щедрика близько 20 років і переписував його разів п'ять. Намагався досягти ідеалу, гармонійного поєднання народного багатоголосся і класичного звучання музичних інструментів.
За основу Леонтович взяв текст відомої народної пісні, яку, на думку істориків, придумали за часів язичництва. На початку пісні ми чуємо слова "прилетіла ластівочка", - хіба це можливо взимку? Так, оскільки наші предки святкували початок нового року навесні, коли птахи поверталися з вирію.
Щедрик для широкого загалу вперше виконали 1916 року, його заспівав хор Київського університету, в якому працював Леонтович. За океаном Щедрик почули 1921 року у концертному залі Carnegie Hall в Нью-Йорку. Тоді цей твір виконувала українська капела, а керував нею диригент Олександр Кошиць.
Наш Щедрик дуже сподобався аудиторії у США. Згодом американець українського походження Пітер Вільговський, який працював на Радіо NBC, написав англомовну версію тексту Щедрика. Пісня нагадувала Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у своїх віршах.
Згодом Щедрик зазвучав на американський лад як Колядка дзвонів. Після того, як український Щедрик став рекордно популярним, його досі використовують в анімаційних та художніх фільмах різних жанрів.
Різноманітні варіації Щедрика можна почути у мультфільмах Сімпсони, Південний парк, кінофільмах Гаррі Поттер, Міцний горішок 2 та інших, а в грудні 2014 року відомий американський бренд нижньої білизни Victoria’s Secret випустив різдвяну рекламу, в якій моделі дефілювали під мелодію українського Щедрика.