Завжди свіжі новини з України та Світу. Політика, економіка, суспільство, євросоюз, спорт, технології, здоров'я, смачно та інше. #новини, #свіжі_новини, #політика, #україна, #смачно
Олександр Сирський постійно працює у бригадах ЗСУСили оборони там, де це можливо, застосовують тактику активної оборони, на деяких ділянках фронту просуваються вперед, зазначив Олександр Сирський.Голо...
На фронті відбулося 147 боївРосійські війська лише на Покровському напрямку намагалися прорвати оборону ЗСУ 61 раз з початку доби.Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противни...
Росіяни завдали шість ударів по ХарковуУ Харкові ввечері у суботу пролунали вибухи на тлі дронової атаки. Фіксувався рух великої кількості ударних БпЛА противника у напрямку міста.Російські війська за...
Дев'ять потерпілих перебувають у лікарніОбласна влада вдень 29 березня уточнила, що кількість постраждалих у Дніпрі зросла до 24 осіб.День жалоби оголошено в Дніпрі на неділю 30 березня, після російсь...
ЗСУ стримують російські атаки на сході і півдні УкраїниНайбільше боїв точиться на Покровському напрямку, де російські війська атакують в районах 14 населених пунктів.З початку поточної доби відбулося ...
"Стадіонні дебати" між Володимиром Зеленським і Петром Порошенком остаточно перетворюють цьогорічну виборчу кампанію на шоу, вважають політологи.
Чи несе це з собою позитив, або ж створює нові ризики - експерти розповіли BBC News Україна.
Продовження серіалу
Микола Мельник, політолог з аналітичної групи "Левіафан", констатує: сама ідея дебатів на стадіоні стає продовженням серіалу "Слуга народу" й образу Василя Голобородька, якого там грає Володимир Зеленський. "Кандидат Володимир Зеленський такого б ніколи не зробив, а от Василь Голобородько, який звик всіх епатувати - зробив би".
"Команда Володимира Зеленського виходила з того, що він під час кампанії гратиме Василя Голобородька, а команда Петра Порошенка робила ставку на "державника" з правим ухилом… І зараз відбувається перехід дискусії з політичної площини у шоу-медійну, де команда Зеленського набагато сильніша від президента", - ділиться думками політичний експерт.
Копирайт изображенияImage captionАктори "Кварталу 95" у серіальних образах "Слуги народу"
"Порошенко погодився на такий формат лише тому, що вважає, ніби зможе публічно перемогти Зеленського. Але насправді, це вже не потрібно. Команда Зеленського зробила ставку на те, що він - "своя людина, з сусіднього двору". Він, може, і говорить не так гарно, але "свій" - відбудеться закріплення образу", - каже Микола Мельник.
Старе вже не працює
"Нинішня виборча кампанія рве шаблони. Палатки, агітаційні листівки, роздача з бюджету тисячі гривень під вибори - ця вся класична історія вже не працює", - говорить координатор руху "Сильні громади" Валентин Краснопьоров.
Копирайт изображения
"Раніше кандидати їздили і домовлялися з кланами - про ресурси, телеканали, "сітки" та адмінресурс, було важливо, як все це спрацює. А зараз все навпаки - фактор людей є визначальним", - вважає політолог.
На його думку, "Зеленський і Коломойський (Команда Зеленського та Ігор Коломойський заперечують співпрацю на виборах. - Ред.) змушені піднімати градус та ламати стереотипи, щоб перемогти Порошенка - вони повертають кампанію до більш приземленого рівня".
"Це вже не дискусія "Янукович-Ющенко" чи "Тимошенко-Порошенко" - це щось зовсім якісно інше… Схоже навіть більше на американські, ніж європейські вибори - з надривом і шоу", - додає він.
І резюмує: "Те, що ми переходимо в інший формат - відкритої, часто нестандартної конкуренції - свідчить, що демократія в Україні розвивається, йде пошук нових форм взаємодії".
Дебати чи футбольний матч?
Копирайт изображения
Водночас, у аналітиків виникає питання щодо суті самих "дебатів на стадіоні".
"Важко уявити, як можуть відбуватися дебати на "Олімпійському". Звичайно, там на сцені можуть бути двоє кандидатів та модератор, вони відповідатимуть і ставитимуть питання. Але що буде робити аудиторія на стадіоні? Щось скандувати і аплодувати? Тобто, очевидно, все перетвориться на шоу чи футбольний матч", - прогнозує Олексій Гарань, професор "Києво-Могилянської академії" і науковий директор фонду "Демократичні ініціативи".
Він зізнається, що є прихильником традиційної форми теледебатів: "З чітко окресленими темами та мінімумом представників і прихильників кандидатів. Нас же не цікавить думка прихильників і те, як вони реагують на те чи інше питання - цікавить лише думка кандидатів".
"Дебати треба провести на "Суспільному". І закон дозволяє провести не одні дебати, а цикл - щоб це була не загальна розмова, а по конкретним темам", - додає Олексій Гарань.
А порівняння дебатів з американськими передвиборчими дискусіями вважає не зовсім доречним: "У США теледебати проходять безпосередньо між двома кандидатами, без їхніх команд, і там вони тривають кілька раундів: один день, наприклад, говорять про зовнішню політику, інший - про економіку, третій - про політико-правові питання".
Зміна системи
Копирайт изображенияImage captionВалентин Краснопьоров вважає, що і Порошенко ще може вийти з образу класичного українського політика
Валентин Краснопьоров відзначає, що вся нинішня виборча кампанія є відходом від старої конкуренції закритих номенклатурних еліт: "Для багатьох це поки що незрозуміло, багато кого це лякає чи обурює. Але нова реальність на порядок якісніша, ніж вчора".
"Ми йдемо абсолютно в руслі світових тенденцій. Ці вибори конструктивні, відкриті і вільні. І це абсолютно західна суть, рухаємося до західного демократичного світу", - оптимістично оцінює експерт.
Та чи не найголовніше, на його думку, те, що ці вибори змінюють самих кандидатів: "Політика і держава перестають бути "священними коровами" богообраних осіб, які десь далеко. Це вже справа громадян".
"Я не кажу, що Зеленський такий молодець - це все конкуренція, яка змушує кандидатів апелювати до громадян. І звертатися не за допомогою тисячі гривень, а питати про їхні проблеми та про те, що вони хочуть", - вважає Валентин Краснопьоров.
"Порошенко не вгадав з тим, що вирішив залишатися у старій формі, але у нього є всі внутрішні сили увійти у нову, відкриту форму - я б його повністю не списував. Питання, чи він захоче", - додає політолог.
Водночас Олексій Гарань попереджає - така кампанія несе з собою і проблеми: "Є ризики за умови приходу до влади недосвідченого кандидата, чию команду ми не знаємо, і чим можуть спробувати скористатися у Кремлі".
"Але Україна, безумовно, переживе ці вибори, вона була і буде - ми переживали і набагато більш скрутні часи", - впевнений політолог.
На цьому тижні Боррель зустрівся із Зеленським
Кращий спосіб підтримати Україну для Євросоюзу - це допомогти в реформуванні країни, зазначив Жозеп Боррель.
Не всі нинішні труднощі ...
Чому Фокін символізує рух України вниз, а не вгору? Чому його призначення означає регрес для України?
От вас шокує кожна чергова заява старого Фокіна. А між іншим, він і та маячня, яку він несе ...
Щонайменше п’ятнадцять народних депутатів України з фракції "Слуга народу" після того, як потрапили до Верховної Ради, призначили своїх родичів чи родичів з найближчого оточення президента Володими...
СБУ повідомила про заочну підозру ще двом генералам РФГенералам РФ Зуську та Драговаловському повідомлено про підозру - порушення законів та звичаїв війни.Зібрано доказову базу на ще двох російських г...
Гійс Туїнман і Рубен Брекельманс днями перебували в УкраїніПро це оголосили міністр Рубен Брекельманс та державний секретар Гійс Туїнман, що перебували днями з візитом в Україні.Нідерланди профінансую...
Олександр Сирський постійно працює у бригадах ЗСУСили оборони там, де це можливо, застосовують тактику активної оборони, на деяких ділянках фронту просуваються вперед, зазначив Олександр Сирський.Голо...
Трамп і Стубб за грою в гольф обговорили ПутінаПід час неформальної зустрічі з президентом Фінляндії глава Білого дому спитав про його думку щодо російського диктатора.Президент США Дональд Трамп під ...
У Харкові повідомили про атаку "шахедів"Перше влучання сталося близько другої ночі. Тоді БПЛА атакував цивільне підприємство. А о 4.49 місцева влада повідомила про нове влучання.У Харкові у ніч проти ...