Факти про мозок, яких ви не знали

Факти про мозок, яких ви не знали

З точки зору сучасної науки, мозок це дуже складна нейронна мережа, яка виробляє і обробляє величезну кількість електрохімічних імпульсів. Внутрішній світ людини, в тому числі його розум, є продуктом цієї роботи. Нейронна мережа вперше була описана в 1894 році.

У людському мозку близько 86 (± 8) -10 мільярдів нейронів. Кожен нейрон пов'язаний з іншими нейронами через аксони - довгі циліндричні відростки.

У нейронної мережі нервові імпульси йдуть від одного нейрона до іншого через 100 мільярдів з'єднань-аксонів.

Нейронна мережа кожної людини унікальна і неповторна, як відбитки пальців. Тобто у кожної людини свій індивідуальний патерн (візерунок)

На роботу і налаштування нейронної мережі впливають вроджені (гени), і набуті (досвід, навчання) фактори.

У людей з високим інтелектом, нейронні мережі в лобових і тім'яних ділянках мозку більш складні.

Вираз, що мозок новонародженого немовляти чистий аркуш - справедливо лише частково. Дитина народжується з закладеною генетично нейронною мережею. А потім ця мережа починає змінюватися.

Нейропластичність, також відома як пластичність мозку, нейроеластичність або нейронна пластичність, - це здатність нейронних мереж адаптуватися і змінюватися протягом усього життя людини.

Індивідуалізація нейронної мережі починається з обрізки. (Звучить страшнувато). Називається це синаптичний прунінг («нейрональний прунінг», англ. Synaptic pruning). Назва явища походить від англійського дієслова to prune - проріджувати, підрізати гілки (куща, дерева).

Нейрони спочатку дуже щедро створюють свої нові зв'язки, а потім відбувається своєрідний природний відбір серед нервових закінчень. У нейромережі новонародженого рвуться закладені до народження зв'язку. І їх з віком стає все менше.

Обрізка починається з моменту народження і закінчується до моменту статевого дозрівання у людей. (За останніми дослідженнями МРТ приблизно до 20 років).

Які зв'язки (синапси) усуваються, а які зберігаються, залежить від досвіду і навчання. Головна основа такого відбору - правило «користуйся або відмовся» («use it or lose it»). Чим частіше нейрони спрацьовують разом, тим сильніший зв'язок між ними. Відповідно, синапси сильного з'єднання залишаються, в той час як синапси слабкого або відсутнього з'єднання обриваються.

Чим рідше використовується якийсь відросток нейрона, тим менше у нього шансів «вижити» в ході прунінга.

Нейрон не вмирає під час обрізання. Він ніби втягує ті відростки, які не використовуються (або рідко використовуються), і не витрачає ресурси на підтримку їх роботи.

Обрізка відбувається тільки в тих місцях нейронної мережі, де немає автоматичної генерації сигналів. Тобто не обрізаються зв'язки відповідальні за фізіологічні реакції організму - зір, слух, дотик, нюх, дефекацію і т.д.

У дослідженні, проведеному в 2007 році Оксфордським університетом, дослідники порівняли мозок 8 новонароджених з мозком 8 дорослих. Використовувалися оцінки, що ґрунтувалися на розмірах і даних, отриманих в результаті стереологічного фракціонування. Дослідження показали, що в середньому у дорослих кількість нейронних з'єднань є на 41% меншою, ніж у новонароджених.

Мозок новонародженого - щось на зразок поля суцільно засіяного травою, на якому безладно викошено проходи. Ці проходи швидко заростають травою. Людина, протягом життя, протоптує доріжки так як їй потрібно. А доріжки через які вона не ходить або ходить рідко - зникають.

Дослідження в другій половині 20-го століття показали, що нейронні мережі можуть змінюватися і в зрілому віці. Але у мозку, що розвивається набагато вищий ступінь пластичності, ніж у мозку дорослої людини.

Факти про мозок, яких ви не знали

Іноді в деяких ділянках мозку прунінг не відбувається. І надлишкові зв'язку зберігаються. Ці додаткові "лінії передач" відправляють сигнали на такі ділянки нейромережі, які у більшості людей між собою не пов'язані. Так виникає синестезія (від грец. Συναίσθηση <σύν «разом» + αἴσθησις «відчуття») - «єдність почуттів». (Це не повністю підтверджені припущення)

Тобто при виникненні сигналу в ділянці нейромережі, яка «відповідає» за конкретне почуття, збудження автоматично передаються в інші відділи. Наприклад звук викликає колірні відчуття. (Власник такої незвичайної нейромережі слухає музику і бачить переливи барв, або відчуває смак мелодії). А зір викликає, тактильні або звукові відчуття.

Синестети - продукт штучного виробництва. Їхні нейромережі не тільки сильно відрізняються від нейромереж звичайних людей. Вони не схожі між собою. Причому всі ці ігри природи не піддаються впорядкуванню і класифікації.

Однак при всій своїй нестандартності, синестети - особистості абсолютно нормальні і адекватні. І як правило творчі.

За деякими дослідженнями, і враженнями учасників, тимчасова синестезія іноді виникає при прийомі важких наркотиків. І відомі твори мистецтва, які створені в такому стані.

У 2010 році створена наукова програма досліджень нейромереж людського мозку. Метою проекту Human Connectome є створення «мережевої карти» (connectome) людини. На гранти виділено 40.000.000 $

Related

Астроном створив музику космосу і виставив у мережі

Астроном Марк Хейєр перетворив інформацію про рух міжзоряного газу на музику, де кожен тип речовини прирівняв до музичного інструменту. За допомогою спеціальної програми, яка може склада...

Ведмідь роздер таксиста під час спільного селфі

У Індії поранений ведмідь роздер водія таксі Прабгу Бхатара, який намагався з ним сфотографуватися. Він побачив тварину, коли розвозив людей з весілля по домах. Зупинив автомобіль та підійшов до н...

Дівчата красять інтимні частини тіла блискітками

Дівчата прикрашають свої тіла блискітками у формі фруктів Новий тренд набирає популярності серед любительок вечірок. Блискіткам надають форму фруктів.   Серед дівчат набирає популярн...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

У США чоловік погрожував вбити Трампа і Маска

Дональд ТрампАгентами були виявлені погрозливі висловлювання на адресу президента Трампа, інших посадових осіб Сполучених Штатів та агентів Імміграційної та митної службиУ Сполучених Штатах Америки за...

У Києві та Харкові пролунали вибухи

У Києві працюють сили ППОРосійські війська запустили ударні безпілотники у бік України. У низці областей оголосили повітряну тривогу.У Києві через атаку дронів попередньо виникла пожежа в Святошинсько...

В ЄС вважають, що Трамп не має плану закінчення війни в Україні - Reuters

У Європі припускають, що у Трампа не мають чіткого плану закінчення війни в УкраїніВисокопосадовці адміністрації Трампа почали визнавати, що США можуть не домогтися мирної угоди щодо України в найближ...

"Мої слова спотворили": Келлог заявив, що не пропонував "розділити" Україну

Кіт КеллогРаніше ЗМІ повідомили, що генерал пропонує “розділити” Україну на зони контролю, подібно до повоєнного Берліна 1945 року.Спецпредставник президента США Дональда Трампа по Україні г...

Трампа не влаштовує позиція ані Києва, ані Москви

Дональд ТрампПрезидент США, який обіцяв швидко припинити вогонь в Україні, в останні дні все частіше висловлює невдоволення діями Москви.Президент США Дональд Трамп неодноразово висловлював розчаруван...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,804,049

Лічильники

item