Від дружньої розмови до виведення: як фракції карають своїх нардепів за непослух

Верховна Рада України дев’ятого скликання працює вже півтора року. Попри ухвалені законопроєкти щодо покарання за кнопкодавство та прогули, відмінної "слухняності" у Раді за цей термін не було. Нардепів ловили на інтимних переписках або ж за грою у шахи на планшеті.
ЗМІ вирішили дізнатися, як у кожній фракції карають народних депутатів за непослух.
Монобільшість "посипалася"У президентській силі скандальні ситуації виникли насамперед. Нам не пояснили, чому саме так відбулось і що на це вплинуло, але запевнили, що в колективі цінують думку кожного, хоча терпіти конфліктів не будуть.
"У нас демократична фракція – і робота не побудована навколо вождя та однієї обов'язкової для всіх точки зору. Тому важливо розуміти, що коли, наприклад, у депутата є своя позиція, яка не збігається з позицією більшості у фракції, то це не привід для "виховання", це привід для дискусії. Дискусій у фракції дійсно багато… Може бути незгода – і ви це бачите, коли ті чи інші депутати фракції не голосують за якесь рішення. Це не означає, що виникає критична проблема. Але якщо людина починає працювати проти команди, якщо ставить особистий інтерес вище за ті обіцянки, з якими ми йшли на вибори, то вона залишає фракцію в той чи інший спосіб", – сказала заступниця голови фракції Євгенія Кравчук.
Додамо, у "Слузі народу" першими із фракції вилетіли нардепи Анна Скороход та Антон Поляков. Скороход – через публічне звинувачення влади у переслідуванні її чоловіка. Він, за словами керівництва фракції, тиснув на нардепів та погрожував їм.
Полякова вивели через конфлікти з керівництвом і порушення домовленостей щодо голосувань.
Пізніше нардепи назбирали підписи і вивели з фракції Гео Лероса, який різко розкритикував президента Володимира Зеленського. Крім того, він опублікував плівки, які нібито свідчать про причетність брата голови Офісу президента Андрія Єрмака до корупції.
Ще один скандал "слуги" мали через інтимну переписку Богдана Яременка, пов'язану із замовленням секс-послуг під час засідання парламенту. Після цього його не вивели з фракції, але звільнили з посади голови комітету.
Не можна не згадати і про колишнього заступника глави фракції Романа Іванісова, у якого знайшли судимість за зґвалтування неповнолітньої. Депутата було виведено з політсили, хоча мандата він так і не склав.
На сьогодні останнім, кого витурили з лав фракції, став Олександр Дубінський, щодо якого США ввели санкції.
Єдність "Європейської солідарності"У фракції п'ятого президента України говорять про одностайність позицій і слідування поставленому курсу.
"У нас, слава Богу, нема кого виховувати. Всі гідні люди. Але якщо хтось, не дай Боже, продемонструє нехтування нашими цінностями і нормами моралі, ми відреагуємо жорстко – виведемо з фракції", – сказав нардеп Олексій Гончаренко.
Фракція дійсно демонструє свою єдність у рішеннях. Зазвичай, вони або спільно висловлюють підтримку, або ж спільно критикують. Сам же Гончаренко досить часто з трибуни критикує "зелену" владу Зеленського. Влітку 2020 року "ЄС" потролила політсилу президента незвично оформивши білборди у столиці.
"Голос" тримає позиціїУ молодій політичний силі, яка потрапила у парламент під проводом Святослава Вакарчука, також є свої правила, з якими мусять рахуватися усі члени.
"У нас є положення про фракцію, яке ми схвалили, коли зайшли в парламент. Усі з ним погодилися. У нас чітко визначені права та обов’язки членів фракції. Тому за їх невиконання, як і за систематичне невиконання рішень фракції чи порушення принципів та передвиборчої програми партії, передбачено санкції. Від попередження до винесення питання про виключення. Але будь-які санкції накладають за рішенням більшості. Всі дисциплінарні рішення ухвалюємо демократично, питання виносимо на голосування та підтримуємо 2/3 або 3/4 голосів від складу політсили", – повідомив голова фракції Ярослав Железняк.
У "Голосу" немає історій зі скандальними виведеннями нардепів. Випадок, що запам’ятався, – вихід із фракції Святослава Вакарчука. Спершу у ВР не давали згоду на складання повноважень нардепа, сама ж політсила делегувала ухвалення рішення про припинення його депутатських повноважень.
Фракцію також назвали найбільш дисциплінованою серед інших за кількістю прогулів. Як тільки за пропуски засідань почали штрафувати (за листопад 2019 року), депутати з "Голосу" прогуляли лише на 38 тис. грн.
"Опозиційна платформа за життя" очолила рейтинг прогульниківНа наше запитання, які санкції застосовують до депутатів усередині політсили, в "ОПЗЖ" відповіли категорично.
"Не повірите, ніяк (не карають своїх нардепів. – Ред.)! Окрім того, якщо хтось хоче проголосувати всупереч рішенню фракції, то має попередити та пояснити чому! Але за все скликання таких прикладів було не багато", – зазначив нардеп Нестор Шуфрич.
Додамо, за перші прогули (за листопад 2019 р.) фракція "ОПЗЖ" назбирала найбільшу суму штрафів – 798 тис. грн. Один із їхніх нардепів потрапив у топ-5 прогульників – Юрій Солод пропустив 91% засідань.
У "Батьківщині" все вирішують дружбою"У нас у принципі не порушують. І в нас демократична фракція, де кожен має право обґрунтувати свою думку чи вчинок. Жодних формальних процедур не існує. Дружньої розмови з керівництвом та демократичного обміну думками завжди вистачає, щоб з'ясувати непорозуміння", – розповіли у пресслужбі політсили.
Хоча нардепи "Батьківщини" яро захищають свої погляди і часто виступають противниками ухвалених гучних законопроєктів, зокрема, щодо ринку землі. Під час розгляду цього документа Юлія Тимошенко заблокувала місце голови, біля президії ВР розпочалися сутички.
Нагадаємо, Володимир Зеленський ще в січні минулого року підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення особистого голосування народними депутатами. Законом запроваджується кримінальне покарання за умисне голосування за свого колегу, а також передбачено штрафи.
Крім того, уже відомо, що за підсумками роботи 4-ї сесії ВРУ (вересень 2020-го – січень 2014 рр. – Ред.) найбільше прогульників закріпилось за народними депутатами фракції "За майбутнє". За ними числиться в середньому лише 36% відвідувань пленарних засідань. За інформацією Комітету виборців України, на другому місці за низьким показникам відвідувань – ОПЗЖ (40%).
Що цікаво, за інформацією нардепа зі "Слуги народа" Павла Фролова, лише за минулий рік більше ніж 30 млн грн зекономлено та повернуто до бюджету через прогули нардепів.