Білорусь потрапила в міжнародний скандал через журналіста

У Мінську (Білорусь) у неділю, 23 травня, затримали білоруського журналіста і засновника опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Літак, в якому перебував журналіст, здійснив екстрену посадку в Білорусі після повідомлення про нібито мінування.
Багато європейських країн, в тому числі й Україна, вже засудили режим Олександра Лукашенка за "авіапіратство" й запевнили, що реакція буде жорсткою.
Що сталося з літакомЛітак авіакомпанії Ryanair слідував з Афін до Вільнюса, на його борту перебував Протасевич і ще 122 людини. Він розвернувся до Мінська, вже підлітаючи до кордону з Литвою, коли надійшло повідомлення про мінування. У мінському аеропорту пасажирів і весь багаж піддали повторній перевірці, а Протасевича затримали (щоб подивитися відео, доскольте до кінця).

Пізніше стало відомо, що повідомлення про мінування літака не підтвердилося. "На даний момент повідомлення про мінування поки не підтвердилося. В аеропорту працюють сапери, пасажири проходять повторний огляд", – заявила прессекретарка Національного аеропорту Мінська Роміна Саматханова, передає Telegram-канал "Пул Першого".
Пізніше Telegram-канал NEXTA опублікував скриншот з повідомленнями Протасевича, в яких він розповів, що невідомий чоловік стежив за ним ще в Афінах. Він намагався зробити фото документів журналіста. Сам Протасевич припустив, що за ним стежив співробітник держбезпеки Білорусі.

Станом на 21.00 літак все ж вилетів з Мінська до Вільнюса.
"На борту літака перебувало 123 пасажири. Усі вони пройшли додатковий контроль на авіаційну безпеку та були доставлені в транзитну зону аеропорту для перевірочних заходів. Багаж був знятий з рейсу і також пройшов додаткову перевірку на безпеку", – йдеться в повідомленні пресслужби аеропорту в Мінську
При цьому пресслужба не згадує про Протасевича, який був затриманий після приземлення в Мінську.
Навіщо білорусам ПротасевичУ серпні 2020 канал NEXTA, одним із засновників якого є Протасевич, зіграв важливу роль у координації масових акцій в країні після нібито перемоги Лукашенка. У результаті аудиторія каналу виросла до декількох мільйонів. Білоруська влада вважає його, а також канал "Білорусь головного мозку" Протасевича екстремістськими.
У листопаді 2020 року КДБ Білорусі вніс Протасевича у список терористів.
Як повідомляє портал TUT.by він проходить обвинуваченим за трьома статтями:
• ч. 3 ст. 130 (Вчинення умисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності);
• ст. 293 (Організація масових заворушень);
• ст. 342 (Організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок).
Як виправдалися у ЛукашенкаСам президент Білорусі досі ніяк не прокоментував інцидент і затримання Протасевича, проте у пресслужбі Міністерства оборони країни заявили, що військові діяли по протоколу, а винищувач Су-29 і вертоліт Мі-24 Військово-повітряних сил Білорусі були відправлені нібито для забезпечення безпеки пасажирського судна.
"Черговий екіпаж отримав завдання здійснювати контроль і, в разі необхідності, надати допомогу цивільному судну здійснити безпечну посадку на аеродром Мінськ-2. Після того як цивільне судно здійснило посадку, черговий екіпаж, виконавши завдання, здійснив посадку на аеродромі базування", – пояснив начальник генштабу Андрій Гурцевіч.
Реакція Європи і УкраїниСвітові лідери засудили інцидент з літаком і затримання Протасевича, і закликали посилити тиск на Лукашенка. В Україні назвали це атакою на свободу слова і закликали звільнити журналіста і забезпечити його права. При цьому народний депутат від "Опозиційної платформи – За життя" Ілля Ківа і нардеп від "Слуги народу" Євген Шевченко підтримали і похвалили затримання Протасевича.
Разом з тим генсек НАТО Йенс Столтенберг підкреслив, що в Альянсі пильно спостерігають за розвитком ситуації.
"Це серйозний і небезпечний інцидент, який вимагає міжнародного розслідування. Білорусь повинна забезпечити безпечне повернення членів команди і всіх пасажирів", – зазначив Столтенберг.
Лідер опозиційного руху в Білорусі Світлана Тихановська заявила, що затримання Протасевича – заздалегідь спланована операція спецслужб, а повітряний простір над Республікою більше не може вважатися безпечним для міжнародних авіаліній.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що порушення міжнародних правил повітряного транспорту має мати наслідки, і зажадала від Лукашенка пояснень, а Литва закликала ЄС не допускати літаки в повітряний простір Білорусі.
Разом з тим, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав главу Євроради розширити порядок денний і обговорити санкції проти Лукашенка. Він назвав подію актом державного тероризму. А у Франції заявили, що Європа повинна об'єднатися і дати "єдину відповідь" на дії Лукашенко.