Бійки на Алеї Небесної сотні. Як Кличко свариться з Банковою через "95 квартал на місці розстрілів"

У вівторок на місці, де в лютому 2014 року розстріляли активістів Майдану, почали встановлювати інсталяцію з атрибутами радянського побуту.
Така інсталяція на Алеї Героїв Небесної сотні викликала шквал критики у соцмережах.
Мер Києва Віталій Кличко приїхав на місце і заявив, що ці предмети приберуть. Але майже одразу їх почала нищити група молодих людей з "Національного корпусу", виникли бійки з поліцією. Кількох людей затримали.
Інсталяція на Алеї Героїв Небесної сотні
На узвозі, який йде від Майдану Незалежності до верхнього виходу зі станції метро Хрещатик, у вівторок зранку почали встановлювати інсталяції, які нагадують побут Радянського Союзу.
Зокрема там встановили стіни "радянської квартири", а також макети автоматів з газованою водою, які стояли у містах СРСР.
"Це абсурдні інсталяції, які закривають обличчя героїв Небесної сотні", - пояснив своє незадоволення депутат Київради Олександр Погребиський
Фото, які почали з'являтися у соцмережах, викликали шквал критики.
Пізніше на місці з'явився мер Києва Віталій Кличко, який заявив, що інсталяцію не погодили з міською владою.
Він запевнив, що її приберуть.
"Якийсь 95-й квартал влаштовувати тут ми не дозволимо. На цьому місці загинули патріоти. Я був одним з людей, які були на цьому місці. І це місце святе. На цьому місці загинули люди. Ніяких погоджень на встановлення цього "бардака" ми не давали", - заявив Віталій Кличко.
За його словами, на День Незалежності тут було погоджено "виключно покладення квітів".
"Смачне морозиво і газировка" - типовий аргумент під час дискусій про те, чим був гарний Радянський Союз
"Зараз даю доручення благоустрою це все прибрати. Тому що це зневага до людей, які віддали життя".
Віталій Кличко підтвердив, що цим питанням займається Офіс президента.
Згодом Ігор Пошивайло, директор Музею Революції гідності, який відповідає за цю частину вулиці, підтвердив, що установа не погоджувала цієї інсталяції.
Сутички
Раніше тут з'явився депутат Київради від "ЄС" Олександр Погребиський.
У коментарі BBC News Україна він розповів, що, за словами представників Музею Небесної сотні, у віданні якого ця територія, встановлення цих інсталяцій тут не погоджували.
Після заяви Кличка про те, що інсталяцію приберуть, активісти "Національного корпусу" спробували її знести самостійно.
Через це виникла сутичка з поліцію.
Кількох активістів затримали. За різними даними, затриманих від трьох до шести людей.
Згодом "Нацкорпус" оголосив, що затримали вісьмох їхніх членів.
"Активісти долучилися до демонтажу неправомірно встановлених радянських інсталяцій на місці розстрілу Героїв Небесної Сотні. Під час демонтажу поліція кинулася відтягувати й бити хлопців, після чого заштовхала їх в автобус, де побиття продовжувалося. За попередніми даними, вісьмох активістів затримали, в одного з них - вивих плеча", - заявили в партії.
"Це зовсім не про те"
"Це не зовсім до Офісу президента, хоча ОП бере найактивніші учать і підготовці Дня незалежності. Але там є організаційний комітет", - прокоментував ситуацію речник Офісу президента Зеленського Сергій Никифоров.
Він назвав всю ситуацію "наслідком маніпуляцій" і заперечив, що інсталяція мала на меті "провокування ностальгії до Радянського Союзу".
"Це зовсім не про те. Це декорації до телевізійної трансляції на День незалежності. Там є всі епохи, через які Україна пройшла до власне Дня незалежності. Там є козацька доба, за задумом мала бути царська доба, Друга світова війна", - додав Сергій Никифоров.
За його словами, "люди, які намагаються знести ці конструкції, свідомо акцентують увагу на радянському періоді, ігноруючи усе інше".
У 2019 році тут вже була акція до Дня незалежності, режисером якої був Алан Бадоєв
Сергій Никифоров наголосив, що це були тимчасові конструкції і біля них не планували жодних масових заходів: "Там мала пройти людина з телекамерою і все… Це просто елемент трансляцій".
Речник ОП також натякнув, що мер Кличко "дуже швидко туди прибув і скористався цією ситуацією в своїх політичних цілях".
"Чи були дозволи, чи ні - зараз будемо з'ясовувати. Це точно не до Офісу президента, отак технічні моменти, це організаційний комітет. Ідея - так, це Офіс президента, в розробці ідеї Офіс президента бере участь", - додав речник ОП.
Конфлікт Кличка і Зеленського
У Віталія Кличка з 2019 року триває протистояння з командою президента Зеленського - в ОП періодично розглядають можливість прибрати Кличка з посади керівника КМДА і залишити лише з повноваженнями київського міського голови.
"У мене реально бракує слів, в голові лише одна ненормативна лексика. Так плювати в душі родинам Героїв Небесної Сотні та принижувати самих Героїв України ще нікому так не вдавалося", - написала в фейсбуці Юлія Цепун із ГО Родини "Небесної Сотні".
Після деякого затишшя у 2021 році почався новий виток протистояння. Оглядачі вказують, що Офіс президента розглядає Кличка як потенційного суперника на президентських виборах.
Рішення про звільнення було майже готове, але питання відклали після призначення головою ОП Андрія Єрмака, з яким у Кличка були непогані стосунки.
Проте у 2021 році тема відставки Кличка знову стала розглядатись на Банковій.
Сам Володимир Зеленський кілька разів казав про недоліки роботи влади Києва і політичні амбіції Кличка.
Кличко веде свою політичну агітацію вже на території всієї країни. А його рейтинги на високий рівень довіри роблять мера перспективним кандидатом у президенти.
Останнім часом правоохоронці проводять обшуки у різних міських органах влади.
Вчора стався новий скандал - правоохоронці почали переслідувати структури, які займаються евакуацією авто в Києві.
"Масові обшуки, що паралізують роботу комунальних підприємств і структурних підрозділів міської влади, і які тривають вже кілька місяців, є системним тиском. Політично мотивованим тиском на владу Києва. І робиться це з однією метою - спаплюжити мою репутацію. Та створити підґрунтя, щоб, всупереч Конституції, призначити головою КМДА зальотного ставленика, а не того, кого обрали кияни", - заявив вчора мер.