Афганістан захопили таліби: хто вони і навіщо США вводили війська

Афганістан захопили таліби: хто вони і навіщо США вводили війська

15 серпня бойовики руху "Талібан" зайняли Кабул – зараз вони контролюють весь Афганістан і збираються оголосити про створення Ісламської емірату.

Через 20 років після масштабної операції США ісламісти повернули собі владу над країною. І тепер на місцевих жителів чекає жорстка система управління, переслідування, тортури й навіть страти. ЗМІ пояснюють, хто такі таліби, чому вони воюють з США і навіщо захопили Афганістан.

Хто такі таліби і чому всі про них говорять?

"Талібан" – це радикальний ісламістський рух, що зародився в Афганістані в 1994 році. Першими талібами були біженці, які покинули країну через війну 1979-1989 років і які здобули освіту в ісламських семінаріях (в перекладі з пушту "таліби" означає "студенти медресе, учні"). У 1996 році бойовики захопили Кабул і проголосили там Ісламський емірат Афганістан.

Ситуація в Афганістані

Головним ідеологом руху був мулла Мухаммед Омар. Він очолював "Талібан" до 2008 року, коли загинув під час ракетного удару безпілотника по табору бойовиків у Пакистані. Сьогодні лідером – третім "еміром" – є головний суддя руху Мавлаві Хайбатулла Ахундзаде.

Багато країн визнали рух "Талібан" терористичним – зокрема, це США, Канада, Таджикистан, Росія, Казахстан і Рада безпеки ООН. З листопада 1999 року проти нього діють міжнародні санкції.

Теракти "Талібану"

Ісламістські бойовики переконані, що воюють за визволення своєї батьківщини від іноземних окупантів і за цінності ісламу. В рамках цієї боротьби таліби організовували теракти, вбивали людей і підривали релігійні пам'ятки. Ось найбільші теракти:

  • 8 жовтня 2009 року смертник підірвав машину біля посольства Індії в Кабулі. Загинули 17 осіб;

  • 28 жовтня 2009 таліби напали на готель у Кабулі. В результаті загинули шість співробітників ООН;

  • 3 квітня 2011 року смертники підірвали себе в релігійному комплексі в місті Дара-Газі-Хан. Більше 40 осіб загинули;

  • 21 квітня 2017 року бойовики, переодягнуті у форму афганських військовослужбовців, проникли на територію військової бази в місті Мазарі-Шаріф. В ході бою кілька нападників були вбиті, одного вдалося затримати. Загинули понад 140 осіб;

  • 20 січня 2018 року таліби напали на готель "Інтерконтиненталь" в Кабулі. Точна кількість загиблих досі невідома, але серед жертв було семеро громадян України.

Чому війська США увійшли в Афганістан?

Справа в тому, що талібів звинувачували у співпраці з терористичною організацією "Аль-Каїда", а її лідер Усама бен Ладен переховувався на території Афганістану. До того моменту він уже входив в топ найрозшукуваніших ФБР злочинців.

Ісламський емірат Афганістан проіснував до 2001 року і розпався після військового втручання союзних військ на чолі з США. А приводом для оголошення війни став найбільший в історії за кількістю жертв теракт 11 вересня 2001 року.

Теракт 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку

Тоді групи терористів захопили чотири рейсові пасажирські літаки, два з яких були направлені в вежі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку, в результаті обидва хмарочоса обрушилися. Третій лайнер був направлений в будівлю Пентагону поблизу Вашингтона. Четвертий літак впав в полі в штаті Пенсільванія.

Тодішній президент США Джордж Буш-молодший відправив війська до Афганістану, щоб захопити учасників "Аль-Каїди" і заодно звільнити його від талібів. Далі події розвивалися наступним чином:

  • 2001 рік. Бойовики відмовилися видавати бен Ладена. Війська США і союзників скинули бомби на бази "Талібану" і "Аль-Каїди" в Афганістані.

  • 2004 рік. Після переговорів в Афганістані прийняли нову конституцію. Це дозволило провести президентські вибори, на яких переміг Хамід Карзай, лідер пуштунського клану Попалзай.

  • 2009 рік. Президент США Барак Обама збільшив кількість американських військ в Афганістані, щоб вони могли захищати цивільних. На піку операції кількість військ досягала 140 тисяч.

  • 2011 рік. Американські військові вбили Усаму бен Ладена в Пакистані.

Американські військові в Афганістані
  • 2014 рік. НАТО завершила бойові операції в Афганістані. США вивели з країни тисячі військових. Решта навчала афганські сили.

  • 2015 рік. Таліби влаштовують нові теракти. Серед них – напад на будівлю парламенту в Кабулі.

  • 2021 рік. США уклали угоду з талібами: вони підуть, якщо бойовики погодяться не надавати підтримку і тренувальні бази для терористів. Але переговори між талібами й афганським урядом провалилися. Американські солдати все одно залишили Афганістан, а бойовики захопили країну.

  • Президент Джо Байден заявив, що операція в Афганістані завершиться 31 серпня. За словами політика, військові вже давно виконали початкову мету вторгнення: знищити терористичну групу "Аль-Каїда". "Ми вирішили ці завдання, саме тому ми туди приходили... Я не відправлю ще одне покоління американців на війну без розумних очікувань іншого результату", – зазначив він.

Хто підтримує "Талібан"?

Головним союзником "Талібану" сьогодні є Пакистан, який офіційно це заперечує. Саме там знаходяться тренувальні табори бойовиків, бізнес цих людей. По суті "Талібан" – це гібридний підрозділ пакистанської армії.

Чому афганці тікають з країни?

Мирні жителі бояться втратити ту свободу, яка у них була за часів присутності американських військових. Таліби можуть повернутися до жорстокої системі управління з буквальним дотриманням норм шаріату. Саме за такими правилами бойовики й управляли Афганістаном, будучи при владі в 1990-х роках. За словами самих афганців, таліби налаштовані дуже жорстко:

  • б'ють чоловіків, якщо ті збривають бороди;

  • забороняють слухати музику;

  • відбирають та ламають аудіотехніку;

  • дівчатам дозволяють вчитися тільки до шостого класу;

В аеропорту Кабула почалася паніка, люди тікають з країни
  • злодіям відсікають праву руку;

  • невірних чоловікам жінок забивають камінням;

  • забороняють алкоголь, комп'ютери, телебачення, інтернет, образотворче мистецтво;

  • жінкам забороняють з'являтися в громадських місцях з відкритим обличчям і без чоловіка або родича чоловічої статі;

  • карають за сповідування інших релігій, руйнують неісламські пам'ятники.

Історії покарань й страт

Головна небезпека для цивільних – таліби можуть відновити старі порядки. Ось кілька історій про те, як бойовики ставляться до жінок:

  • У 2015 році 19-річна мешканка містечка Фірузкух була вбита за рішенням "Талібану" за те, що наважилася полюбити чоловіка і втекти з ним з дому.

  • Через рік в афганській провінції Сар-Е-Пулі бойовики обезголовили жительку села Латті, яка вирушила за покупками без чоловіка.

Після приходу до влади таліби можуть відновити старі порядки
  • Особливо жорстокі покарання передбачені за подружню невірність. Найчастіше, "суд" примовляє винних до смертної кари шляхом забивання жінок й чоловіків камінням. У Мережі опубліковані численні фото- та відеоматеріали, поширені талібами для залякування місцевого населення. На одному з відео, жінка, звинувачена в подружній невірності, сидить в ямі і благає оточуючих пощадити її. Після цього десятки людей починають закидати полонянку камінням.

15 серпня представник руху заявив, що в Афганістані під владою "Талібану" жінки зможуть здобувати освіту і працювати, а журналісти – критикувати те, що відбувається. Він також уточнив, що всім жінкам дозволять виходити з дому на самоті, але вони будуть зобов'язані носити хіджаб. Крім того, рух планує уникати самосуду в суспільстві. Усі покарання, такі як кари або забивання камінням, будуть проводитися тільки за рішенням суду.

Related

Наказ прибрати Соловйова віддав особисто Путін: чим завинив улюбленець тирана

Російські пропагандони верещать. Ще трохи і вони верещатимуть, що "на нас напало НАТО".Кремлівська балакуча голова потрапила в немилість.Виродки, пішли геть із України і живіть, як хочете. І тоді не б...

"Звернення до Путіна" та "теракти з майбутнього". РФ готує провокації в "ПМР" на травневі свята, - ГУР МО

Невизнане Придністров’я продовжують готувати до війни з Україною. На території "ПМР" видрукувано великий наклад газети "Придністров’я", датований 2 травня 2022 року.Про це повідомляють у Гол...

Загроза з Придністров'я: ЗСУ повідомили про "диверсійну заготовку" окупантів

Росіяни намагаються розхитати ситуацію на прикордонних територіях Одещини і сподіваються втягнути невизнане Придністров'я у війну проти України.Ворог активізувався напередодні 2 травня – річниці трагі...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

Від початку доби на фронті відбулося 87 бойових зіткнень – Генштаб

Фото - Генштаб ЗСУВід початку доби 15 квітня на фронті відбулось 87 бойових зіткнень.Джерело: зведення Генштабу станом на 22:00Дослівно: "Сьогодні російські загарбники завдали по позиціях на...

Перемови ЄС і США про тарифи не досягли прогресу - ЗМІ

Дискусії між двома сторонами продовжаться на технічному рівніСША на переговорах воліли зосередитись на обговоренні нетарифних бар'єрів торгівлі, зазначає Bloomberg.Європейський Союз і США під час пере...

Білий дім відповів щодо візиту Трампа в Україну

Керолайн Лівітт впевнена, що Трамп бачив запрошення ЗеленськогоСьогодні не відомо про жодні плани американського президента щодо відвідин України, зазначила Керолайн Лівітт.Президент США Дональд Трамп...

Зеленський відповів Віткоффу щодо територій

Володимир Зеленський під час візиту до ОдесиСпеціальний посланник президента США обговорює питання поза своєю компетентністю, натякнув український лідер.Україна - суверенна держава, і про її території...

Головну підозрювану у справі "яєць по 17 грн" оголосили у розшукГоловну підозрювану у справі "яєць по 17 грн" оголосили у розшук

НАБУ оголосило у розшук фігурантку справи про "золоті яйця" для ЗСУУ результаті махінацій з цінами компанії Тетяни Глиняної отримали понад 733 млн грн необгрунтованого прибутку.Національне антикорупці...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,809,102

Лічильники

item