Розвінчуємо головні міфи про вакцинацію і COVID-19

Розвінчуємо головні міфи про вакцинацію і COVID-19

За час пандемії українці зіткнулися з великою кількістю дезінформації. Одні фейки стосуються коронавірусу, інші – вакцинації від нього. 

Але головне, що їх об'єднує, – розширення масштабів пандемії й мільйони смертей по всьому світу.

Ми вирішили розвінчати найпоширеніші і безглузді міфи, які породжують невпевненість і страх у суспільстві.

Коронавірус вражає тільки людей похилого віку

Заразитися може кожна людина незалежно від статі або віку. Однак люди похилого віку з причини супутніх хронічних хвороб переносять ковід важче. Але з появою нових штамів коронавірус почав "молодіти" – тобто в лікарні дедалі частіше потрапляють люди від 20 до 40 років, часом хворіють з ускладненнями навіть діти.

Вакцина змінює ДНК людини

Найчастіше такі припущення пов'язані з мРНК-вакцинами – за такою технологією працюють розробки Pfizer та Moderna. І ось насправді як:

Вакцини використовують крихітний шматочок коронавірусу, щоб навчити імунну систему виробляти білок, який запустить захисну реакцію в разі зараження (свого роду інструкцію). Але матеріал з вакцини не може потрапити в ядро клітини, де зберігається сама ДНК. Ба більше, передавши інструкції клітинам, РНК руйнується і виводиться з організму (приблизно через 72 години).

Коронавірус не може змінювати ДНК

Вплинути на ДНК не може й векторна вакцина (AstraZeneca або CoronaVac), тому що вона всього лише переносить на базі безпечного вірусу ДНК коронавірусу. Ніяких змін, крім як імунної відповіді, вакцина не викликає.

Маски насправді не допомагають

100% захисту від вірусу медична маска не дає. В принципі, взагалі ніщо не дає. Однак вона дозволяє істотно знизити ризик зараження повітряно-крапельним шляхом. Особливо якщо в масці знаходиться носій вірусу.

Справа в тому, що істотна частка вірусоносіїв – це люди, які заразилися, але не мають ніяких ознак хвороби, тобто ковід проходить безсимптомно. Але це не скасовує наявності вірусу в організмі і його властивості передаватися оточенню.

Вакцина небезпечна для вагітних і призводить до безпліддя

Основою для цієї "страшилки" став лист противників щеплень, спрямований Європейському агентству лікарських засобів. У ньому йшлося про те, що антитіла, що виробляються внаслідок вакцинації, реагують не тільки на спайковий білок коронавірусу, а й на інший, схожий на нього, – сінтіцин-1.

Він необхідний для формування плаценти в матці. А придушення його активності після вакцинації нібито призводить до безпліддя. Але якщо дотримуватися цієї логіки, то й на людей, які перенесли COVID-19, також чекає аналогічна доля. Адже під час зараження коронавірусом в організмі жінки опиняється куди більше спайкового білка, ніж після щеплення.

ВООЗ повідомила про підвищений ризик важкого перебігу COVID-19 у вагітних


"Немає ніяких доказів і теоретичних підстав для твердження, що будь-яка з вакцин проти ковіду впливає на фертильність жінок або чоловіків", – йдеться в заяві Британського товариства з питань фертильності.

Від вакцинації можна захворіти

Аргумент на користь цього міфу – відразу після вакцинації люди хворіють на COVID-19. І така ситуація цілком можлива і навіть абсолютно нормальна. Але причина полягає не в препараті.

Справа в тому, що ніяка з вакцин не містить у собі живий вірус. Заразитися можна до щеплення, в перерві між уколами і навіть після двох доз. Адже зазвичай на всю потужність вакцина починає працювати тільки через два тижні. До того ж жоден із препаратів не гарантує 100% захисту.

Тому ризик захворіти є завжди, хоч після щеплення він дуже низький. Зате вакцина дає дуже високі шанси, що хвороба буде проходити в легкій формі. Крім того, після щеплення люди можуть відчувати нездужання, озноб, головний біль. Це ознака того, що організм виробляє запальну реакцію – тобто виробляє антитіла.

Вакцини були розроблені занадто швидко, тому вони небезпечні

Дійсно, препарати від коронавірусу були створені швидше за інші вакцини – зазвичай на розробку і сертифікацію йде від 10 до 15 років. Перші ж COVID-вакцини з'явилися приблизно через рік після початку пандемії. І таку швидку реакцію можна пояснити декількома обставинами:

  • Вчені, лікарі та державні відомства по всьому світу вклали величезні ресурси, щоб усунути бюрократичних перепонів і опублікувати результати, як тільки вони з'явилися.

  • Розроблення вакцин засноване на вже досліджених або випробуваних технологіях. А вченим спочатку було багато відомо про інші коронавіруси, що викликають атипову пневмонію SARS (в 2002 р) або MERS (в 2012 р).

  • У розроблення вакцин від коронавірусу були вкладені колосальні суми грошей, завдяки чому вчені змогли працювати з абсолютно іншими обсягами ресурсів.

  • Технологія мРНК раніше вже зазнавала багаторічного вивчення у зв'язку з іншими потенційними вакцинами, що також сприяло економії часу.

У вакцині міститься ртуть

Ще один міф, популярний серед противників щеплень, – у вакцині є алюміній і ртуть, що обов'язково погано позначиться на здоров'ї людини. Це частково правда: ртутні та алюмінієві компоненти можуть використовуватися в препаратах. Однак їхня кількість набагато менша, ніж людина зазвичай споживає з їжі або води.

Пандемія коронавірусу

Вмирають від хронічних хвороб, а не від коронавірусу

Дослідження показали, що COVID-19 може прямо або побічно призводити до смерті. Люди з діабетом або ожирінням більш схильні до ризику зараження, ніж ті, хто не має хронічних захворювань. Але якби людина не заразилася вірусом, хронічне захворювання навряд чи могло б призвести до смертельного результату.

Щеплення викликають тромбоз та смерть

Багато українців не хочуть робити щеплення від коронавірусу через страх розвитку тромбозу. Такі випадки дійсно були. Але шанси померти від такої "побічки" значно нижчі, ніж від ускладнень COVID-19.

Наприклад, на 6,8 млн американців, які зробили щеплення Johnson & Johnson, було зареєстровано шість випадків тромбозу. Ба більше, на сьогоднішній день сотні мільйонів людей по всьому світу отримали вакцину, і вчені не зафіксували масових проблем і побічних ефектів. Ну і важливо пам'ятати: померти можна і від таблетки аспірину.

Pfizer краща за інші вакцини

У деяких регіонах України виник ажіотажний попит на препарат "Comirnaty" – вакцину, яку виробляє американська компанія Pfizer. Наприклад, через наявність цього препарату в Чернігові утворилися величезні черги в пунктах вакцинації.

Чому люди хочуть зробити щеплення саме Pfizer? Точно сказати не можна. Навколо "Comirnaty" склалася думка, що це найкраща вакцина від коронавірусу. У народі її навіть називають "елітною".

Українці хочуть вакцинуватися препаратом Pfizer

Частково це правда, адже саме цей препарат використовували для імунізації населення в Ізраїлі – а там кампанія з вакцинації стала однією з найуспішніших у світі. Також вселяють довіру дослідження ефективності – близько 95 відсотків.

Pfizer, без сумніву, – хороша вакцина. Однак це не означає, що інші препарати гірші. Тому закликаємо вас робити щеплення тієї вакциною, яка доступна наразі.

Разом із вакциною вводять чип

Мабуть, це головний і найбезглуздіший аргумент противників щеплень. Цей міф розтиражували зарубіжні медіа, коли в березні минулого року Білл Гейтс припустив, що одного разу у кожного з'явиться картка з оцифрованими медичними даними, зокрема й з інформацією про щеплення, які людина зробила.

Через три місяці сам бізнесмен спростував теорію змови. "Я ніколи не займався речами на кшталт мікрочипів. Дуже складно заперечувати таке, бо це дуже нерозумно або дивно", – підкреслив він.

Related

Рецепт приготовления тыквенной каши

Часто у меня спрашивают «какая каша полезнее», и что актуально есть зимой в отсутствие большого разнообразия не дорогих и полезных продуктов, и ответ на эти вопросы конечно каша из гарбуза (тыквы, к...

Польза и вред тыквенной каши

Все мы подсознательно догадываемся, что тыква в сыром виде и тыквенная каша полезна для здоровья, но почему-то едим чаще всего именно картошку, хотя казалось бы, она обычно сравнима по цене с карто...

Куркума и ваше здоровье

Куркума (Curcuma Longa )- семейство имбирных. Это прекрасный природный антибиотик. Это качество делает ее поистине бесценной. Казалось бы, аптеки полны антибиотиками, но, в отличие от синтетич...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

У США масові звільнення в медзакладах

Звільнені працівники протестують проти рішення адміністрації ТрампаОхоронці повідомляли працівникам медичних установ, що їх звільняють, коли вони намагалися потрапити до будівль.Адміністрація президен...

Ізраїль скасовує усі імпортні мита на продукцію США

Уряд Ізраїлю ухвалив рішення про повне скасування мит на імпорт товарів зі Сполучених Штанів АмерикиМіж США та Ізраїлем ще з 1985 року діє угода про вільну торгівлю, яка звільняє від сплати мит близьк...

Білий дім анонсував нові економічні ініціативи Трампа

Дональд ТрампРішення Трампа в Білому домі називають такими, що покращать американську конкурентоспроможність, зменшать величезний торговельний дефіцит країни і, зрештою, захистять економічну та націон...

Стали відомі наслідки удару по Харкову

Росіяни атакували Харків дронамиВсього по Харкову росіянами було здійснено тринадцять дронових ударів, всі - по Холодногірському району.Через російську атаку на місто постраждало три людини. Серед них...

Міноборони пропонує альтернативу демобілізації

Міноборони розробило новий механізм ротацій: кілька місяців відпочинку після 90 днів безперервної службиЛише від початку 2024 року в Україні зареєстрували понад 35 тисяч кримінальних справ про самовіл...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,788,495

Лічильники

item