«Блукаюча» Чумацького Шляху чорна діра може виявитися найменшою з виявлених
Ймовірно, це одна зі 100 тисяч чорних дір, що блукають, у нашій галактиці. Вчені знайшли найменшу чорну діру Група вчених з Університету Кал...
Ймовірно, це одна зі 100 тисяч чорних дір, що блукають, у нашій галактиці.
Група вчених з Університету Каліфорнії в Берклі заявила про те, що чорна діра-вигнанець, яка самотньо блукає Чумацьким Шляхом, може виявитися найменшою з відомих на даний момент. На це вказують нові виміри її маси, які провели дослідники, повідомляє Space.com.
Раніше цього року астрономи заявили про відкриття першої відомої блукаючої чорної діри зіркової маси. Вона знаходиться на відстані п'яти тисяч світлових років від Землі, її виявили завдяки силі її гравітації, яка діє як гравітаційна лінза, збільшуючи світло зірки, що знаходиться за нею, на відстані 19 тисяч світлових років від нас.
Спочатку чорну діру виявили за допомогою наземних телескопів. Потім команда Кайлаша Саху з Наукового інституту космічного телескопа за допомогою телескопа «Хаббл» провела додаткові спостереження за об'єктом і дійшла висновку, що маса чорної діри приблизно в 7,1 рази більша, ніж у Сонця.
Але нові дослідження, які провели американські вчені, показали, що маса чорної діри насправді становить 1,6-4,4 сонячних. Якщо ці висновки підтвердяться, вони можуть бути інтригуючі наслідки.
Чорні діри зоряної маси з'являються в результаті вибуху наднових з масою в 20 разів більшою, ніж у Сонця. Якщо ж зірки з масою від восьми до 20 сонячних вибухають надновими, вони перетворюються на нейтронні зірки.
Маса нейтронних зірок, теоретично, може становити до 2,3 мас Сонця. Спостереження, проведені за подвійними системами, не дозволили знайти чорних дір з масами, меншими, ніж п'ять сонячних. Це створює розрив між найпотужнішими нейтронними зірками і найменшими чорними дірами.
«Що б це не було, цей об'єкт — перший виявлений залишок темної зірки, що блукає галактикою без супроводу іншої зірки», — заявив провідний автор дослідження Кейсі Лам.
Зірки з масою понад 20 сонячних становлять лише 0,1% усіх світил Чумацького Шляху. Але в нашій галактиці так багато зірок (близько 100-200 мільярдів), а сама вона настільки стара (близько 13 мільярдів років), що тепер у Чумацькому Шляху має бути близько 100 мільйонів або більше чорних дір зоряної маси.
Багато хто з них перебуває у подвійних системах, де їхня присутність очевидна завдяки гравітаційному тяжінню до зірки-компаньйона та акреції матеріалу від сусіда. Одну подібну чорну діру вдалося виявити всередині зоряного скупчення NGC 1850 у Великій Магеллановій Хмарі. Але багато інших подібних об'єктів блукають між зірками, залишаючись непоміченими, поки що випадкове поєднання з фоновою зіркою не створює гравітаційну лінзу, яку і виявляють вчені.
Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися та досягти колосальних розмірів за короткий час.