Українцям масштабно перерахують пенсії, збільшать деякі податки та підвищать автостраховку: чого чекати у липні
Українців у липні очікує масштабна індексація пенсій, підвищення вартості автострахування.
Крім того, Польща змінить правила для українських біженців, а росіян без віз перестануть пускати в Україну.
Про те, що чекає на Україну в липні, читайте далі.
"Умовна" індексація пенсій
Українці з липня отримають нові пенсії та допомоги. Це пов'язано з перерахунком прожиткового мінімуму для всіх категорій, проте насамперед стосуватиметься пенсіонерів. Індексація (збільшення на рівень інфляції) буде умовною. Як пояснилли ЗМІ старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко, фактичний прожитковий мінімум у кілька разів вищий. Уряд використовує розрахункову величину.
Тобто це не та сума, яка справді потрібна для задоволення базових потреб. Це лише та сума, яку може дозволити собі український бюджет. Отже, мінімальна пенсія збільшиться із 1934 до 2027 грн. Водночас максимальну виплату збільшать із 19 340 до 20 270 грн.
Також українцям підвищать надбавку за стаж понад нормативний. За кожен наступний рік (для жінок віком від 30 років та для чоловіків від 35 років) доплачуватимуть 20,27 грн (зараз 19,3 грн).
мінімальну пенсію – із 1934 до 2027 грн;
максимальну пенсію – з 19 340 до 20 270 грн;
надбавку за наднормативний стаж – із 19,34 до 20,27 грн за рік.
Тобто, якщо у червні ви отримали пенсію у розмірі 1934 грн (наприклад, вам не вистачало стажу), то після 1 липня зможете розраховувати вже на 2027 грн. Як завжди, більше пощастило "багатим" пенсіонерам. Для них підвищення становитиме вже 930 грн.
У Мінсоцполітики OBOZREVATEL пояснили: індексацію ніхто не скасовував, вона має відбутися, проте чи вистачить на неї грошей, наразі ніхто не може відповісти. "Проводилося ж і під час війни березневе підвищення, перерахунок точно буде", – пояснили у відомстві.
Податкові нововведення: скільки доведеться платити
З 1 липня розмитнення авто знову стане платним. Це дозволить зменшити розмір дефіциту держбюджету. Саму процедуру розмитнення при цьому спрощено, її можна буде пройти за допомогою застосунку Дія. Платити доведеться ПДВ та акциз (електрокари можна буде ввезти безкоштовно).
у Дії потрібно буде ввести VIN-код авто і система автоматично підрахує, скільки потрібно заплатити власнику машини;
розмір платежу буде формуватися відповідно до характеристик автомобіля: обсяг, тип і потужність двигуна, вік автомобіля та його ексклюзивність;
після розмитнення в Дії можна буде і зареєструвати авто;
на подання документів потрібно не більше 5 хвилин.
"Це одна з найважливіших антикорупційних реформ у митній галузі. Завдяки цифровізації всіх процесів ми усуваємо можливість маніпулювати ціною авто при розмитненні", – пояснив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Голова комітету з питань фінансової, податкової та митної політики Данило Гетманцев додає: з початком повномасштабної війни треба було не допустити дефіциту продуктів і товарів. Бізнесу дозволили не сплачувати податки при ввезенні товарів. Але зараз, коли повномасштабна війна затягнулася, постали й інші завдання: забезпечити надходження до бюджету та створити умови для роботи українського виробництва.
Подорожчає автострахування
Ще одна важлива новація – з 1 липня збільшиться розмір страхових виплат з обов'язкового страхування цивільної відповідальності (ОСЦПВ). Водночас збільшиться і вартість такої страховки (очікується подорожчання на 10-20%).
Як зміниться розмір виплат:
із 130 до 160 тис. грн у разі завдавання шкоди майну;
із 260 до 320 тис. грн у разі завдавання шкоди життю та здоров'ю (в розрахунку на одного потерпілого);
зросте і гранична сума за самостійного оформлення повідомлення про ДТП його учасниками для страхової компанії (за так званим європротоколом) – з 50 до 80 тис. грн.
Виплати та візи
Крім цього, Кабінет міністрів із 1 липня заборонить росіянам перетинати кордон з Україною без отримання віз. Щоправда, росіяни доти, доки Україна не відновить контроль по всій території кордонів, зможуть незаконно перетинати кордон на тимчасово непідконтрольній території.
Неприємна новина чекає на українців у Польщі. Українським біженцям з 1 липня перестануть виплачувати щоденну допомогу у розмірі 40 злотих на день (275 грн) на харчування. Ці гроші залишать для тих поляків, які приймають у своїх будинках українців. Крім того, зміняться правила при працевлаштуванні.
Також польські посадовці мають намір внести зміни щодо працевлаштування до спеціального закону про тимчасову охорону біженців з України. Наразі роботодавцю достатньо повідомити службу зайнятості протягом 14 днів з моменту прийняття на роботу такої людини. Згідно з пропозиціями уряду, тепер таке повідомлення має містити дані про робочий час іноземця та розмір оплати праці, яких роботодавець буде зобов'язаний дотримуватися.
"Зміни дозволять цивілізувати ринок працевлаштування українців, на якому із середини березня зафіксовано чимало порушень", – переконує генеральний директор Gremi Personal Томаш Богдевич.
Загалом у липні на українців чекає складний період. Індексація навіть частково не компенсує зростання цін, а ситуація в економіці залишиться вкрай складною.