Зеленський: Київ погодиться на транзит російського аміаку в разі повернення українських військовополонених
Про це Зеленський заявив в інтерв'ю виданню Reuters. За його словами, він запропонував таку домовленість ООН, яка попросила відновити подання російського аміаку через Україну, щоб зменшити глобальний дефіцит добрив.
"Я проти поставок аміаку з РФ через нашу територію. Я б робив це тільки в обмін на наших полонених. Це я пропонував ООН", – сказав він в інтерв'ю.
Зеленський пояснив, що сотні російських військових потрапили в полон під час блискавичного контрнаступу України на північному сході України в Харківській області. Водночас він сказав, що Росія тримає під вартою більше українських військових, ніж Україна має російських військовополонених.
За його словами, доля українських військових, утримуваних Росією, і зокрема тих, хто потрапив у полон після місяців перебування на металургійному заводі "Азовсталь" у Маріуполі, є дуже чутливим питанням в Україні.
У Кремлі одразу ж відреагували на цю ідею Володимира Зеленського, назвавши її "недоречною".
"Хіба люди та аміак – це одне й те саме?" – заявив Дмитро Пєсков у коментарі росЗМІ.
Як відомо, Організація Об'єднаних Націй запропонувала, щоб аміак, який належить російському виробнику добрив "Уралхім", транспортувався по трубопроводу "Тольятті – Одеса" до українського кордону, де його купував би американський трейдер товарів Trammo.
Трубопровід "Тольятті – Одеса" розрахований на перекачування до 2,5 млн тонн аміаку на рік із російського Поволжя до українського чорноморського порту Південний поблизу Одеси. Його закрили після того, як 24 лютого Росія напала на Україну.
Раніше ЗМІ повідомляли, що російські окупанти морять голодом та піддають тортурам бійців полку "Азов", які потрапили в полон у блокованому Маріуполі. Через це українські герої дуже виснажені, знесилені та схудли до невпізнаваності.
19 червня російські ЗМІ написали, що заступник командира полку "Азов" Святослав Паламар (позивний "Калина") та командир 36-ї бригади морпіхів ЗСУ Сергій Волинський ("Волина") нібито перебувають у СІЗО "Лефортове" в Москві. Повідомлялося, що захисників Маріуполя етапували до Росії "для проведення слідчих дій".
29 червня Україна та Росія провели раунд обміну полоненими. Загалом вдалося звільнити 144 захисників України, з них – 95 оборонців "Азовсталі".