Перша армія мародерів: з Херсона вивозять усе
У ЗМІ все частіше потрапляє інформація про безпрецедентне мародерство у Херсоні.
Росіяни офіційно вивозять музейні артефакти, а неофіційно - виламані вікна та пральні машини.
Що відбувається у Херсоні
Херсонська міська рада фіксує випадки мародерства серед російських солдатів. Насамперед, задокументовані факти на деокупованих територіях області. У місцевого населення окупанти відбирали мопеди та автомобілі з причепами. З магазинів вивозили термінали та гроші, з будинків крали все майно, від посуду, килимів до побутової техніки та меблів. Що не вдавалося забрати, армія мародерів трощила і знищувала.
Радник міського голови Херсона Роман Головня розповів про масштаби лиха.
"У Херсоні відбувається мародерство нереальних масштабів. Росіяни вивозять із міста практично все – від металопластикових вікон, офісних стільців, холодильного обладнання, телекомунікаційного обладнання до пам'яток архітектури та музейних, релігійних експонатів. Росіяни вивозять медичне обладнання", – наголосив Головня.
Перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський розповів Радіо Свобода, що російські військові, крім майна державних та комунальних підприємств, вивозять також речі, що належать до приватного бізнесу.
"Зрозуміло, що вони не мають можливості за короткий термін вивезти все, що становить матеріальну цінність для них, але працюють вони з пролетарським масштабом. Вивозять майно комунальних, державних підприємств, грабують приватні підприємства. Є випадки, коли вони грабують житло людей, які тимчасово виїхали. з Херсонщини. Тобто коли вони знають, що немає свідків і ніхто не чинитиме опір, вони також виламують двері, знаходять все, що може мати якусь цінність", – стверджує заступник голови облради.
Він переконаний, що великі об'єкти російські окупанти пограбують за наказами своїх командирів.
"Вони в першу чергу займаються більш глобальними об'єктами, але треба розуміти, хто там є сьогодні. Ось саме про особовий склад цих "орків" (російських військових – ред.). Якщо їхні командири мають там накази пограбувати якісь підприємства, комунальні, державні, то просто солдати, вони, коли мають цю можливість, вони ж знищують і розграбують усі – від техніки до особистих речей, які б за здорового глузду ніхто не брав, але вони, як сарана, все беруть", – каже Соболевський.
Окупанти не гидують і цинічними крадіжками. Зокрема, як зазначив народний депутат України голова комітету з питань інформаційної та гуманітарної політики Микита Потураєв, із Херсона вивозять медичне обладнання, призначене для лікування онкологічних хворих.
"Це нам з вами здається, що красти обладнання в онкологічних хворих - це щось жахливе. А для них немає різниці - вкрасти плойку, вкрасти праску, вкрасти комбайни. Вони почали з того, що вкрали з Херсонської та Запорізької області комбайни та іншу сільськогосподарську техніку. Тепер вони вкрали обладнання з диспансеру. Ну, як це можна назвати? Це людська поведінка? Ні, це якась абсолютно дикунська поведінка. Дикуни більш цивілізовані та людяні люди, ніж ці істоти", - додав Потураєв в ефірі телеканалу Freedom.
Про масове мародерство у лавах армії РФ іронічно висловився і радник голови ОП Михайло Подоляк.
"Путін очікує, що російські військові вгризатимуться в Херсон зубами, щоб вождь міг "зберегти обличчя". Але вони зайняті: ділять і вивозять награбоване в очікуванні втечі. Так буває: коли мародерство стає частиною системи, для дисципліни та бойового духу не залишається місця", - наголосив Михайло Подоляк.
Музеї та кістки Потьомкіна
Не забувають агресори і про культурні та історичні цінності. Два дні тому російські окупанти пограбували художній музей у Херсоні. Про це Громадському повідомив краєзнавець Сергій Дяченко.
Він розповів, що у телеграмі очевидці виставили відео, на якому видно, що біля воріт музею стоїть фура. Згодом це відео у себе на сторінці Facebook виставив журналіст Іван Антипенко.
"Росіяни грабують Херсонський обласний художній музей", – написав він.
Серій Дяченко каже, що іншого місця, крім того, що на відео, для завантаження музейних цінностей насправді немає.
"Маємо наказ окупаційної влади про вивезення музеїв, архівів та вуличних скульптур. Ми знаємо, що скульптури вивезли, і архіви вивезли. Але музейні цінності, особливо зрозумілими та легкими для вивезення є саме колекції художнього музею — значно цінніші за ці скульптури. Отже, ніхто не сумнівається у тому, що унікальні експонати музеїв буде вивезено рано чи пізно", - каже Дяченко.
Співробітники музею розповіли Громадському, що всіх, хто залишався у закладі, два тижні тому відправили додому та заборонили виходити на роботу. Там залишалися лише довірені особи. Тому дізнатися, які цінності та колекції вивезли з музею російські окупанти поки що неможливо.
Росіяни також вивезли з Херсона останки Григорія Потьомкіна, які зберігалися в Катерининському соборі, а також демонтували пам'ятник цьому російському князю, який вважається засновником міста. Перед цим з вулиць зникли пам'ятники імператорським воєначальникам Суворову та Ушакову.
"Це сміття у вигляді бюстів, про які дбають окупанти з колаборантами, повертати не варто. Є багато українських героїв, які чудово займуть ці постаменти. Дійшло навіть до того, що комунальний транспорт та спеціальну техніку комунальних підприємств окупанти теж вивезли з Херсона. Єдине, що тролейбуси залишили. А все інше — і спецтехніку, і трактори, і швидкі допомоги, транспорт для ремонту електромереж — це все абсолютно вивезено", - розповів радник голови Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА), депутат Херсонської облради Сергій Хлань.
Краєзнавець із Херсона Андрій Лопушинський вважає, що російські окупаційні сили вивозять пам'ятники із міста з пропагандистською метою.
"Я думаю, що історичної чи художньої цінності для окупантів ці пам'ятники не становлять, але це для них може бути символом того, що вони не дарма покинули Херсон, там вони хоч щось врятували. Тобто вони потім скажуть, що ось бачите , ми врятували пам'ятник, а не просто втекли з Херсона", – каже краєзнавець у коментарі Радіо Свобода.
До речі, "евакуація" останків Потьомкіна потішила експертів.
"Мене здивувало тіло Потьомкіна, я чогось думав, що його там немає. Мені здається, що наші краєзнавці всі знають, що його там немає, бо його звідти підняли ще на початку XX століття, але окупанти чомусь впевнені, що він там є. Це було для мене найсмішнішим. А так всі інші пункти – це, звичайно, наше культурне надбання, я, звичайно, не маю на увазі пам'ятники Потьомкіну та Суворову, а я маю на увазі бібліотеки – там були у списку музеї . Тобто те, що має бути нашим, вони вирішили винести", – наголосив Лопушинський.
Зрештою, журналіст Денис Казанський, який свого часу відвідав звільнені міста та села Київщини, розповів Радіо Свобода, до яких способів мародерства вдається російська армія.
"Насправді мародерство, яке чинить російська армія, російські військові, можна умовно розділити на два напрямки - це таке низове, стихійне мародерство, коли просто самі російські солдати грабують удома, крадуть все, що вони можуть з собою просто вивезти. Інша справа, коли це організованіша історія, російське командування, ці окупаційні адміністрації займаються таким масштабним вивезенням награбованого", – зазначив журналіст.
На його думку, дії російських військових у Херсонській та Київській областях відрізняються.
"Ми спостерігаємо в Херсонській області вже не таке мародерство, як у Київській області, коли солдати виходили і просто грабували людей. А таке вже організовано саме російською державою та їх гауляйтером. Тобто вони вивозять пам'ятники, які стояли на вулицях Херсона, знімають їх з постаментів і вивозять. А вони називають це евакуацією. Назвемо речі своїми іменами – це мародерство", – наголосив Казанський.