Чи зможе протистояти Україна? Що це за балістичні ракети Fateh-110 і Zolfaghar, які Росія може отримати від Ірану

Чи зможе протистояти Україна? Що це за балістичні ракети Fateh-110 і Zolfaghar, які Росія може отримати від Ірану

Що довше триває війна, то більші проблеми з озброєнням спостерігаються у Росії. Особливо це стосується ракет усіх типів. 

Адже запаси РФ хоч і великі (були на початок війни), але вичерпні, а виробляти нові стало проблематично через запроваджені санкції. Через це Росія змушена просити допомоги у ситуативних союзників, з яких наразі відгукнувся лише Іран.

Залишок ракет у Росії станом на 12 жовтня 2022 року

Уже відомо про використання російською армією ударних безпілотників Mohajer-6 та Shahed-136. А останніми днями все частіше згадують балістичні ракети Fateh-110 та Zolfaghar, які Іран планує поставити Росії.

Зокрема, 16 жовтня американське видання The Washington Post повідомило, що Іран готується передати Росії разом із новими партіями безпілотників Mohajer-6 та Shahed-136 першу партію ракет Fateh-110 і Zolfaghar.

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов у недавньому інтерв'ю висловив думку, що Росія може вдарити ними вже в листопаді.

ЗМІ розбирався – що це за балістичні ракети, чим саме вони небезпечні та що робити, коли до їхнього використання все ж дійде справа.

За словами військового експерта Олександра Коваленка, ці ракети є чимось середнім між використовуваними Росією ракетами "Точка-У" й "Іскандер".

Балістична ракета Fateh-110

Fateh-110 – це іранська мобільна одноступінчаста твердопаливна ракета малої дальності класу "земля-земля". Виготовляється Іранською організацією аерокосмічної промисловості (тобто державною організацією). Перебуває на озброєнні Ірану з 2002 року.

Це балістична ракета. Тобто велику частину польоту вона здійснює некеровано балістичною траєкторією. Іншими словами, після запуску ракета летить по параболі, у середній ділянці траєкторії виходячи за межі атмосфери, після чого майже вертикально опускаючись на ціль буквально з космосу. Так час досяжності ракети для засобів ППО зводиться до мінімуму, що ускладнює її перехоплення і збиття.

Порівняння траєкторій польоту балістичних і крилатих ракет

Характеристики

Fateh-110 (назва перекладається з перської як "Завойовник") – це ракета завдовжки 8,9 метра, діаметром 0,6 метра й масою 3500 кілограмів, з яких 500 кг припадає на боєголовку. Ракета має нерухомий трикутний блок у хвості й чотири рухомих блоки у головній частині, які відповідають за зміну напрямку та наведення ракети. Здатна розвивати максимальну швидкість 4 махи (1361,2 м/с, або 4900 км/год).

Ракету Fateh-110 було розроблено на основі некерованої іранської ракети Zezal-2, яка виготовлялась Іраном у 1990-х роках. По суті було додано системи наведення та покращено тактико-технічні характеристики. Зокрема, було збільшено дальність польоту й корисне навантаження.

Fateh-110 виготовляється із 2002 року і за цей час пройшла еволюцію до четвертого покоління, підвищуючи дальність і точність ураження:

- перше покоління (2002 рік) – дальність 200 км;

- друге покоління (2004 рік) – дальність 250 км;

- третє покоління (2008 рік) – дальність 300 км та підвищена точність;

- четверте покоління (2012 рік) – дальність до 400 км та покращені системи наведення.

Наймасовішою є модель ракети третього покоління з дальністю польоту до 300 км. За інформацією, яка просочується у мережу, саме її і має отримати Росія.

Цікаво, що саме третє покоління ракет Fateh-110 у 2010-х роках за ліцензією виготовлялося у Сирії під маркою M-600, що ще більше спрощує отримання їх Росією. За даними ізраїльської розвідки, усього у Сирії було виготовлено "сотні екземплярів" цієї версії ракети, більшість з яких було передано визнаній терористичною у низці країн ліванській організації "Хезболла".

Балістична ракета Fateh-110

Застосування

Наразі відомо про бойове застосування ракет Fateh-110 у щонайменше двох місіях. Зокрема, їх використовували Іран та Сирія у сирійській громадянській війні (триває з 2011 року).

Найсвіжіше ж застосування ракет Fateh-110 датується 2020 роком, коли в межах операції "Мученик Сулеймані" Корпус вартових Ісламської революції випустив 15 ракет по військових базах США в Іраку у відповідь на ліквідацію американцями іракського генерала Касема Сулеймані. Американські ЗМІ з посиланням на офіційних осіб писали, що 11 із 15 ракет досягли цілі. Отже, навіть в американських військових є проблеми з протидією цим ракетам.

Балістична ракета Fateh-110

Балістична ракета Zolfaghar

Zolfaghar – це іранська дорожньо-мобільна двоступінчаста твердопаливна балістична ракета малої дальності класу "земля-земля". Виготовляється Іранською організацією аерокосмічної промисловості. Перебуває на озброєнні Ірану з 2017 року.

Характеристики

Zolfaghar (названа на честь меча зятя Магомета халіфа Алі ібн Абу Таліба, який називався "Зульфікар") – це ракета завдовжки 10,3 метра й діаметром 0,6 метра зі стартовою масою 4620 кілограмів, 579 кг з яких припадає на боєголовку. Боєголовка відокремлюється на проміжному етапі польоту, що ускладнює її виявлення, відстеження та перехоплення порівняно з одноступінчастими ракетами.

Заявлено, що ракета здатна уражати цілі на відстані від 300 до 700 кілометрів із точністю влучання до 5 метрів. Деякі моделі цієї ракети оснащені електрооптичними системами наведення, що дозволяє операторам керувати ракетами під час фінального наведення на цілі.

Вважається, що ракета Zolfaghar є еволюційним відгалуженням проєкту Fateh-110 з більшою дальністю ураження і підвищеною точністю влучання.

Балістична ракета Zolfaghar

Застосування

Уперше ракету Zolfaghar було застосовано 17 червня 2017 року під час ракетного удару по об'єктах ІДІЛ у сирійському районі Дайр-ез-Заур у відповідь на теракт у Тегерані 8 червня 2017 року. Це було перше зафіксоване використання Іраном балістичних ракет в іноземному конфлікті. Тоді ж було підтверджено заявлену дальність польоту ракет – 700 кілометрів.

Також є інформація, що серед зброї, якою 7 березня 2021 року єменські повстанці хусити атакували нафтові об'єкти в Саудівській Аравії, була щонайменше одна балістична ракета Zolfaghar.

Балістична ракета Zolfaghar

Як Україна може протидіяти іранським балістичним ракетам

Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону заявив, що такий тип іранських ракет є більш небезпечним, аніж ті, якими Росія раніше обстрілювала Україну, і що українські військові наразі не мають ефективних засобів боротьби проти них.

"Проти балістичних ракет, на жаль, немає в нас ефективного захисту. Це балістика, вона летить фактично з космосу, летить на величезній швидкості вниз. Збивати їх фактично нереально, але протидіяти можна", – пояснив Юрій Ігнат.

Насамперед він закликав українців прислуховуватися до даних розвідки та не нехтувати сигналами повітряної тривоги. Що ж до протидії самим ракетам, то в українських військових є рішення, але для його реалізації потрібна допомога західних союзників, зокрема, з постачанням ракет великої дальності.

"Найкращий спосіб – знищити їх там, звідки їх запускають. А це дальність ракет 300 і 700 км. Тому різні методи впливу, "бавовни" є, їх ніхто не скасовував", – сказав речник командування Повітряних сил ЗСУ.

Related

Події в Україні 103306910271399935

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

РОСІЯ НАПАЛА на УКРАЇНУ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item