Зґвалтування дівчинки на Закарпатті: кривдники гуляли під час домашнього арешту та лякали жертву
На Закарпатті набирає обертів скандал через жорстоке зґвалтування трьома підлітками неповнолітньої дівчинки.
Днями Воловецький районний суд області засудив трьох обвинувачених школярів до умовного строку покарання: п'ять років із відстрочкою на два роки.
Це обурило мешканців області. У самому селі розповідають, що двоє братів-злочинців уже давно славляться задиристим характером. Крім того, вони не дотримуються домашнього арешту. А їхня жертва боїться, що вони знову повернуться до школи, де їй доведеться зустрічатися з ними.
Докладніше про це читайте далі.
Прокуратура змінила статтю на більш "легку"
Нині село Верхні Ворота Воловецького району Закарпатської області гуде. Злочин стався ще 24 серпня 2021 року. Тоді троє 15-річних школярів – брати-близнюки Ростислав Г. та Владислав Г., а також їхній товариш Михайло Т. – пізно ввечері заманили свою 14-річну подругу до підвалу.
Там один із них завдав їй удару в живіт, інший затиснув голову між ніг. Дівчинку роздягнули і зґвалтували. Все це зняли на відео, а потім виклали у Instagram. Три тижні відео гуляло серед школярів та жителів села, доки не потрапило до рук поліції.
Тоді там порушили справу. Бабуся дівчинки Марія Сютрик, яка виховує дітей, поки батьки на заробітках, про те, що сталося, дізналася лише через три тижні, коли до неї прийшли поліцейські. Тоді вона написала заяву.
Справу розслідували та передали до суду. Спершу підлітків взяли під варту, але потім відпустили під домашній арешт. Цими днями Воловецький районний суд засудив школярів до п'яти років позбавлення волі, але з відстрочкою вироку на два роки. А також вони мають виплатити 60 тис. грн постраждалій.
У самому суді заявили, що вже в процесі судового розгляду прокуратура перекваліфікувала статтю звинувачення зі "Зґвалтування" на "Сексуальне насильство". Тобто на легшу.
"Під час судового розгляду у зв'язку з недоведеністю у діях неповнолітніх обвинувачених складу інкримінованого ним злочину, передбаченого ч. 3 ст. 152 КК України (зґвалтування), Закарпатська обласна прокуратура змінила звинувачення за ч. 3 ст. 153 КК України (сексуальне насильство)", – заявляють у суді.
За оновленою статтею обвинувачення передбачено позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з випробувальним строком, якщо йдеться про неповнолітніх.
У суді заявляють, що саме такий вирок запропонувало звинувачення та підтримала потерпіла у присутності адвоката. Усі процесуальні дії супроводжувалися присутністю психолога, адвоката потерпілої, а також у поодиноких випадках представника служби у справах дітей.
Родичка вимагала забрати заяву
Такий вирок шокував як мешканців села, так і саму дівчинку та її рідних.
"Коли пролунав вирок, онука дуже засмутилася. Ми прийшли додому, вона почала плакати. Говорила, що як же вона тепер разом із ними ходитиму в одну школу", – розповідає нам бабуся Марія Сютрик.
Пенсіонерка каже, що коли все стало відомо і ґвалтівниками зайнялася поліція, дві мами обвинувачених приходили до них додому і просили вибачення.
"Вони прийшли і сказали вибачити їх. Але щирого каяття в їхніх словах не було. А потім прийшла бабуся цих близнюків і наказовим тоном почала вимагати: "Забери заяву з поліції. Скільки грошей тобі треба?" Я їй тоді сказала, що онукою не торгую і жодних грошей мені не потрібно", – каже жінка.
Сім'я постраждалої дівчинки живе скромно, мама зараз на заробітках у Європі, тато теж часто їздить на підробітки. Грошей на адвоката у них, звичайно, не було, тож інтереси дитини представляла державна безплатна захисниця, яку їм призначили.
"Вона приїжджала на засідання, але якоїсь зацікавленості в нас вона не мала, вона весь час наполягала на своєму. Я вважаю, що вона наші інтереси не обстоювала. Ми збираємося подавати апеляцію. Звернулися до прокурора, але він сказав, що це не його робота, жодних документів він нам давати не буде, звертайтесь до адвоката", – каже бабуся.
Державна захисниця пообіцяла їм, що 5-7 квітня подасть документи на апеляцію, сама прокуратура на апеляцію подавати не має наміру.
Відомі своїм задирливим характером
У самому селі більшість жителів підтримує сім'ю дівчинки, щоправда, говорити на камери журналістів не хочуть.
"Люди дуже обурилися такому вироку. Справа тривала півтора року, бідна дівчинка і так за характером дуже тиха, а зараз і зовсім тихіша від води, нижча від трави. Пройде вулицею – її й не помітиш. Я уявляю, яке горе вона переживає. Адже відео бачили практично всі у селі", – розповідає місцева мешканка. (Всі, з ким вдалося поговорити, просять їхніх імен не називати).
"Ці хлопці в нас у селі давно відомі своїм задирливим характером. Про бійки я не чув, але вони люблять до когось чіплятися, задирати. І людей дуже обурювало, що суд дав їм домашній арешт, вони мали сидіти вдома, але вони виходили на вулицю, гуляли. Їм все ні по чому", – каже ще один мешканець села.
Бабуся дівчинки теж згадує, що одного разу внучка йшла вулицею, а там сиділи її кривдники з компанією. Вони почали щось вигукувати їй услід. Для дівчинки це було дуже неприємно.
Мама близнюків Наталія Г. працює бухгалтером у Нижньоворітській сільраді. Багато хто вважає, що вона могла впливати на ситуацію з розслідуванням та судом. Адже саме працівники місцевої влади у справах дітей приходили до суду представляти інтереси дитини.
"Сім'я у них за сільськими мірками заможна. Там бабуся їздить на заробітки до Італії, чого їм не вистачало, я не знаю", – каже мешканка села.
Як видно з фото в одній із соцмереж, батьки з близнюками їздили на відпочинок у гори, каталися на лижах, влітку відпочивали на базах відпочинку. Під сімейними фото знайомі із захопленням писали про те, яка прекрасна родина, які чудові хлопчики.
Сім'я третього учасника злочину теж у селі вважається благополучною, зі статком. Наразі мама Михайла закрила свої сторінки в соцмережах.
Навчалися дистанційно, до школи не ходили
Голова Нижньоворітської громади Іван Грига вважає, що галас навколо цієї історії зчинили журналісти.
"Все було спокійно, поки ЗМІ все це не підняли. До дівчинки в селі та в школі нормальне ставлення, ніхто її не ображав. Ці троє хлопців до школи не ходили. Спочатку їх посадили до СІЗО, а потім випустили під домашній арешт. Вони навчалися дистанційно, вчителі надсилали мамам на електронну пошту домашнє завдання", – каже Грига.
За його словами, мама братів справді працює у них бухгалтером уже понад 10 років.
"Вона проста бухгалтерка, як вона може на когось тут вплинути? Це неправда. Один із братів був у нас у футбольній команді, а третій учасник – хороший воротар. Але характер у них справді такий, спритні занадто. Хоча у криміналі до цього вони не були помічені", – каже голова сільради.
Він не хоче давати якусь оцінку вироку суду, каже, що на це є Вища рада правосуддя.
Долучилися відомі люди
Справою про зґвалтування дівчинки тепер зайнялися громадські діячі та офіційні особи. Відомий юрист Масі Найєм заявив, що готовий зібрати групу юристів для захисту дитини. Бабуся підтвердила, що вони їдуть до Києва і займатимуться захистом та змінюватимуть адвоката.
Телеведуча Маша Єфросиніна знайшла для дитини найкращого психолога, яка має допомогти дівчинці. Хоча зі шкільним психологом школярка спілкувалася, але з огляду на те, що співробітниця також підписала позитивну характеристику ґвалтівникам, довіри до неї немає.
Омбудсмен Дмитро Лубінець також повідомив, що справа перебуває під його контролем. Офіс Генерального прокурора також заявив, що таки оскаржуватиме цей вирок.
Марія Сютрик дякує всій Україні за те, що підтримали їхню родину в такий важкий для них час. Вони дуже сподіваються на те, що справедливість переможе і винні будуть покарані згідно із законом.
Хотілося б, щоб цю справу справді довели до кінця. Оскільки ми маємо приклад гучного вбивства п'яними поліцейськими маленького хлопчика Кирила Тлявова із Переяслава Київської області.
Тоді багато юристів, голова МВС, відомі люди обіцяли, що винних буде покарано. Проте через три з половиною роки вже останнього із затриманих звільнено з-під варти. А Європейський суд з прав людини ухвалив рішення виплатити йому 90 тис. доларів за неналежні умови та надмірний термін утримання у СІЗО.