Катастрофа для людства і усієї планети: що буде, коли обертання Землі прискориться

Катастрофа для людства і усієї планети: що буде, коли обертання Землі прискориться

Поки людство переймається через ядерну війну чи зміну клімату, мало хто задумується про те, що Земля сама собою може влаштувати людству "веселе" життя, якщо буде обертатися надто швидко.


Така зміна призвела б до того, що планета почала сплющуватися, а значна частина води зібралася б ближче до лінії екватора і, ймовірно, навіть здіймалася б у небо.

Звісно, це усе призвело б до радикальної зміни стилю життя тих людей, хто виживе внаслідок постійних землетрусів, які також будуть спричинені пришвидшенням обертання Землі.

Про те, як усе може бути насправді, розповідає видання PopSci, журналісти якого поспілкувалися із вченими, які спрогнозували сумну долю людству.

Яка швидкість обертання Землі?

Варто зауважити, що швидкість обертання Землі є різною у різних її точках. Так, найвища швидкість – понад 1668 км на годину – спостерігається на рівні екватору, оскільки в цьому місці окружність планети є найширшою. Тим часом на рівні Києва швидкість обертання Землі знижується до 1076 км на годину.

Вчені припускають, що навіть прискорення на 1,6 км на годину може мати серйозні наслідки, хоча вони й будуть помітні не одразу.

Перш за все, відбудеться міграція води з полюсів і підняття її рівня навколо екватора. Мова йтиме про підвищення рівня води всього на 5-10 сантиметрів, але навіть це матиме значення.

Значно ж гірше навіть незначне прискорення Землі матиме вплив на супутники, запущені людством. Оскільки вони літають на геосинхронній орбіті, з тією самою швидкістю, що й обертається планета, після прискорення усе зіб'ється.

А якщо супутники не знаходитимуться на своїх місцях, можна попрощатися із супутниковим зв'язком, телевізійним мовленням, роботою GPS та іншим. Частково збій можна полагодити, адже деякі супутники мають паливо і, можливо, вони зможуть скоригувати свої позиції та швидкість, але значну частину з них доведеться просто замінити.

Одначе, це все дитячі забавки. Справжня катастрофа починається тоді, коли Земля справді набирає швидкості.

Джетлег та невагомість

Якщо Земля прискориться на 160 км на годину, перше, що відчує кожна людина – джетлег. Той самий синдром, який ви відчуваєте, коли змінюєте часові пояси внаслідок перельоту на схід чи захід. У цей момент ваш біологічний годинник живе в одному часі, а ви самі – в іншому. Серед симптомів – втома, безсоння, головний біль, втрата апетиту та загальний дискомфорт.

Все це тому, що разом із прискорення почне скорочуватися тривалість доби – 22 години замість 24. Тож у вас почнеться добрячий розсинхрон.

І постраждали б не лише люди, адже і флора і фауна залежні від 24-годинного обертання Землі довкола Сонця.

Ви також почнете відчувати, ніби стали легшими, при тому, що ваша вага лишатиметься тією самою. Це станеться з тієї причини, що через прискорення знизиться вплив сили тяжіння, який притискає вас до Землі. Аж до того, що можна буде відлетіти з планети.

Як підрахував астроном NASA Стен Оденвальд, якщо швидкість обертання Землі зросте до понад 28 тисяч км на годину (так, це малоймовірно), люди на планеті стануть фактично невагомими, оскільки відцентрова сила (та сама, що намагається скинути вас з каруселі) перевершить силу тяжіння, яка утримує нас на планеті.

Інша справа, що дожити до того моменту, коли Земля розкрутиться до такої швидкості буде надзвичайно складно, адже прискорення призведе до природніх катастроф.

Але все це станеться, якщо Земля прискориться раптово.

"Якщо ж вона поступово прискорюватиметься протягом мільйонів років, ми пристосуємося до цього", – впевнений Оденвальд.

Буревії, землетруси та інші катастрофи

Прискорення Землі розкрутить і атмосферу, а це означатиме, що урагани стануть значно швидшими і матимуть більше енергії для руйнувань.

Додаткова швидкість на екваторі, як уже згадувалося вище, почне стягувати воду з полюсів. Але, якщо мова йти про прискорення не на 1,6 км, а на 160 км на годину, це перетвориться на глобальну катастрофу.

"Я думаю, що басейн Амазонки, Північна Австралія, не кажучи вже про острови в екваторіальному регіоні, всі вони підуть під воду" – заявив аналітик компанії ESRI, яка розробляє програмне забезпечення для геоінформаційних систем (ГІС) Вітольд Фрачек.

За його прогнозами, мова йде про 10-20 метрів води.

Але й це не все. Припустимо, що прискорення збільшується на 1600 км на годину .

"Це, безумовно, буде катастрофою", – вважає Фрачек.

За його прогнозом, в такому випадку над водою виднітимуться лише вершини Кіліманджаро або найвищі вершини Анд.

Зайва вода буде буде витягнута з полярних регіонів, де відцентрова сила менша, тому Північний Льодовитий океан стане значно мілкішим.

Ще один "цікавий момент", додаткова відцентрова сила від обертання призвела б до того, що воді на екваторі було б легше боротися з гравітацією. Фрачек прогнозує, що повітря в цих регіонах буде насичене вологою, що призведе до постійних дощів.

На швидкості близько 27 тисяч км на годину відцентрова сила на екваторі зрівняється з силою тяжіння і вода почне падати вгору. Та навряд в екваторіальному регіоні все ще житимуть люди, які зможуть це побачити.

Фрачек вважає, що єдиною можливістю порятунку для людей з екваторіальних країн стало б переселення в зневоднені полярні регіони, або, принаймні, середні широти.

Ще більше зростання швидкості обертання Землі також призвело б до того, що, врешті-решт, земна кора також змістилася б. Планета б втратила свою округлу форму, сплющившись на полюсах і випинаючись біля екватора.

"Ми б мали величезні землетруси. Тектонічні плити будуть рухатися швидко, і це буде катастрофічно для життя на планеті", – прогнозує Фрачек.

Повільніше, будь ласка

Як пояснює Оденвальд, в реальності швидкість обертання Землі постійно коливається на мілісекундному рівні. Її можуть змінювати землетруси, цунамі та й навіть великі повітряні маси і танення льодовиків.

Він пояснює, що мільярди років тому Земля, ймовірно, мала форму сплющеної кулі і оберталася так швидко, що день тривав лише декілька годин. Згодом же відбулося зіткнення Землі із невідомим об'єктом, яке призвело до радикальної зміни форми планети, а також до утворення Місяця.

З того часу Земля сповільнюється приблизно на 6,1 км за годину кожні 10 мільйонів років. А оскільки основним фактором сповільнення є гравітаційний вплив Місяця, тож набагато ймовірніше, що в майбутньому обертання Землі сповільнюватися, а не прискорюватися.

"Неможливо уявити, щоб Земля могла так різко прискоритися. Щоб обертатися швидше, в неї мав би влучити правильний об'єкт, а це розрідило б кору, і ми в будь-якому випадку були б мертві", – резюмував Оденвальд.

Related

Цікаво 3676089676893372874

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

РОСІЯ НАПАЛА на УКРАЇНУ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item