Чигиринська АЕС: коли й за які кошти побудують та яка буде потужність

Чигиринська АЕС: коли й за які кошти побудують та яка буде потужність
Труба недобудованої котельні на майданчику Чигиринської АЕС

В Україні готуються до реалізації проєкту з будівництва Чигиринської АЕС в Черкаській області, яку починали зводити ще за радянських часів.

Будуватимуть з нуля

Ця давно закинута недобудована атомна електростанція розташована на схід від Чигирина. Її територія прилягає до берега Кременчуцького водосховища, між селами Стецівка та Вітове.

Починали її будівництво у 80-ті роки минулого століття, поруч зі станцією почали зводити селище Орбіта для її працівників. Але у 1989-му будівництво зупинили і заморозили. Цього після аварії на Чорнобильській АЕС вимагала громадськість. До цього часу комплекс недобудованої АЕС разом з містечком енергетиків Орбіта перетворилися в занедбані руїни.

Зараз, на тлі енергетичної кризи в країні створено енергетичну стратегію на період до 2050 року, яка передбачає збільшення потужності вітчизняної атомної генерації. Тому "Енергоатом" активно працює над пошуком нових майданчиків для будівництва. Найперспективнішим з них визнали той, що розташований неподалік Чигирина. Там планують звести чотири нових енергоблоки за технологією AP1000.Ця технологія розроблена та впроваджена американською компанією Westinghouse Electric Company. Вона передбачає водно-водяний ядерний реактор із поліпшеним використанням пасивних засобів безпеки та з багатьма нововведеннями, спрямованими на зниження капітальних витрат. Важливою характеристикою АР1000 є компактні та ефективні енергоблоки, що забезпечує можливість їхнього маневрування - зміни потужності. Планується, що максимальна інтенсивність цієї станції становитиме приблизно 4,4 ГВт.

Як заявила пресслужба "Енергоатому", вже зроблено перший крок в реалізації цього проєкту: депутати Чигиринської міськради під час засідання позачергової 51-ї сесії ухвалили рішення про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення земельних ділянок площею 38,1493 га "Енергоатому" та про передачу їх в постійне користування цій компанії.

"Енергоатом має намір відродити Орбіту, зробивши її одним із найсучасніших містечок на кшталт Нетішина, Южноукраїнська чи Вараша. Успішна реалізація цих планів, безумовно, є вагомою інвестицією у повоєнне відновлення та підтримку енергетичної безпеки держави. Впровадження інноваційних ядерних технологій зробить Україну лідером у сфері атомної енергетики з унікальним досвідом та власними технологічними рішеннями", - наголосив керівник "Енергоатому" Петро Котін.

За словами директора з досліджень аналітичного центру DiXi Group Романа Ніцовича, будівництво блоків на Чигиринській АЕС відбуватиметься з нуля.

"Там нічого немає. Це майданчик, який колись планували робити - просто розчистили територію і мали здійснювати капітальне будівництво. Там немає навіть фундаментів. Щодо Орбіти, то там звели декілька будівель, але відтоді вони стоять як пам'ятник радянській гігантоманії. Така собі техногенна пам'ятка", - сказав він у коментарі Фокусу.

Нагадаємо, що для посилення енергетичної безпеки України "Енергоатом" проводить ремонтно-відновлювальні роботи на енергоблоках №3 та №4 Хмельницької АЕС, де зводитимуться реактори типу ВВЕР-1000. Також на ХАЕС стартував проєкт з будівництва енергоблоків №5 та №6 за американською технологією. Зараз потужність усіх АЕС в складі НАЕК "Енергоатом" - Хмельницької, Південноукраїнської та Рівненської - становить десь на рівні 14 ГВт, що забезпечує понад 55% електроенергії від потреби країни. На жаль, нині найбільша українська станція - ЗАЕС - електроенергії в систему не дає.

Малоперспективна справа

Щодо планів будівництва Чигиринської АЕС, то є як прихильники цієї ідеї, так і критики.

"Сьогодні в парламенті є законопроєкт про добудову третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, але поки що недостатньо голосів для його підтримки. Є як критики, так і прихильники серед народних депутатів. Я належу до прихильників будівництва атомних електростанцій: як добудови Хмельницької, третього та четвертого енергоблоків, так і будівництва п’ятого, шостого за американською технологією Westinghouse", - зазначив народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк у коментарі РБК-Україна.

Він також голосив, що підтримує проєкт з будівництва Чигиринської АЕС.

"Я за те, щоб за наступних 10-20 років збудувати на Черкащині повноцінну атомну електростанцію", - додав парламентар.

На його думку, найчастіше ідею будівництва нових станцій критикують за високу вартість і корупційні ризики.

"На сьогодні в Україні є така кількість антикорупційних органів, що, я думаю, їх достатньо, щоб прискіпливо контролювати витрачання державних коштів на будівництво атомних електростанцій", - підсумував Нагорняк.

Протилежну думку має народний депутат Ярослав Железняк.

"Ви, напевно, вже бачили, що ці наші супер Маріо від "Енергоатому" придумали нову ідею, куди ж списати гроші. Цього разу хочуть Чигиринську АЕС будувати. Для тих, хто пропустив, чому так хочуть хоч щось почати будувати - треба кудись гроші "інвестувати", інакше після підняття тарифів доведеться заплатити їх у вигляді дивідендів. Але щось підказує, що насправді ніхто там будувати не планує поки АЕС і будуть списувати гроші на "підготовчі роботи" і все таке)", - припустив депутат.

А на думку експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, ця ідея - не реалістична.  

"На жаль, не реалістичні в умовах війни та відсутності грошей. Один блок - до 10 млрд доларів. Час - 10-15 років. Законсервований - не проблема. Радянський Союз зробив головне - вибрав місце, провели необхідні розрахунки, це важливі фактори для роботи електростанції. Тому питання будівництва не погане, але малореальне", - вважає він.

За його словами, таке будівництво поки що важко назвати проєктом, адже нині йдеться лише про плани.

Експерти також нагадують, що не можна забувати про ризики, пов’язані з війною. Зважаючи на те, скільки часу ще триватимуть воєнні дії, будівництво станції може затягнутися на багато років. А згодом вже вдруге перетворитися на руїни.

Related

Україна відновила електропостачання в окупований Крим

Національна енергетична компанія "Укренерго" відновила постачання електроенергії в Крим по лінії електропередачі 220 кВ "Каховська-Титан". Електрику подали о 0:07 годин. Вранці 8 грудня потужніст...

Шустер і Путін не дають ГРУшникам жодного шансу повернутися додому

Схоже на те, що повернення додому ГРУшникам Єрофєєву та Алєксандрову в найближче десятиліття аж ніяк не світить. Сьогодні суд заслухав кількох свідків по справі російських ГРУшників Єрофєєва ...

ЄС виділив майже 100 млн євро на децентралізацію

Євросоюз виділив майже 100 млн євро на децентралізацію в Україні 90 млн євро виділять з бюджету ЄС, 6 млн євро дає Німеччина і 1 млн євро - Польща. Європейська комісія прийняла комплекс за...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

Допомога США Україні: Білецький пояснив, без чого буде дуже складно

Командир 3-го штурмового корпусу Андрій Білецький Андрій Білецький розповів, чи зможе Європа замінити допомогу США.Командир 3-го штурмового корпусу Андрій Білецький зазначив, що ос...

Венс пропонував Трампу звільнити Волца - ЗМІ

Трамп погодився, що Волц "облажався", але зрештою вирішив поки що не звільняти йогоДва джерела Politico припустили, що Трамп зрештою звільнить свого радника з нацбезпеки "кілька два тижні".Віце-презид...

В Дніпрі зросло число потерпілих, оголошено жалобу

Дев'ять потерпілих перебувають у лікарніОбласна влада вдень 29 березня уточнила, що кількість постраждалих у Дніпрі зросла до 24 осіб.День жалоби оголошено в Дніпрі на неділю 30 березня, після російсь...

Україна повернула п’ятьох дітей з Росії і ТОТ

Україна поступово повертає дітейВік дітей - від 11 до 16 років. Їх повернули з тимчасово захоплених територій Криму, Донецької, Луганської і Запорізької областей.Україна повернула ще п’ятьох дітей з т...

У Кривому Розі "приліт" балістики, є постраждалі

Місце "прильоту" у Кривому РозіРосійська ракета впала поміж житлових будинків, в один з яких раніше вже було пряме влучання.Російська агресори завдали удару ракетного удару по місту Кривий Ріг. Про це...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,783,645

Лічильники

item