Грузія за крок до революції: як Росія та її агенти готують країну до небачених фальсифікацій

Грузія за крок до революції: як Росія та її агенти готують країну до небачених фальсифікацій
Імовірність, що результати виборів пройдеться відстоювати – дуже висока.

26 жовтня, у Грузії відбулися парламентські вибори. І від цих виборів може залежати доля країни на багато років.

Чи зуміє грузинське суспільство захистити європейський курс Грузії? Чи країна остаточно звалиться в орбіту впливу РФ? І тим самим остаточно втратить свою європейську перспективу, якої вона з великими труднощами досягла.

Усе це вирішиться найближчими днями.

Однак залишається відкритим й інше питання – чи прийме грузинська влада вибір свого народу.

12 років тому партія Міхеїла Саакашвілі визнала свою поразку і мирно передала владу "Грузинській мрії". Чи зможе "Грузинська мрія" зараз вчинити аналогічним чином, невідомо.

До цих питань додається і вплив Росії, яка уважно стежить за подіями в Грузії та зацікавлена в результаті, який остаточно закриє для Тбілісі західний напрямок.

А для цього Кремлю потрібні і масові протести, і кров.

В очікуванні зміни влади

На початку жовтня спостерігачі ОБСЄ у своєму проміжному звіті відзначали спокійний характер виборчої кампанії.

Однак на фінішному відрізку кампанії від цього спокою не лишилося й сліду. А за день до вирішальних виборів політична температура в Грузії досягає максимуму.

Традиційно неспокійна пострадянська республіка, яка історично зрідка могла дозволити собі розкіш самостійно вирішувати свою долю, раптово отримала таку можливість.

Грузинське суспільство чітко усвідомлює цю реальність і мобілізує власні ресурси для майбутніх виборів як усередині, так і за межами країни. Нічого подібного в Грузії не спостерігалося з 2012 року.

Та між подіями 2012 року і нинішніми є велика різниця.

Тоді головним драйвером мобілізації суспільства була втома від правління Саакашвілі. А разом з тим – втома від його часто недемократичних замашок.

Однак тепер під загрозою не тільки демократія, а й зовнішньополітичний курс країни. По один бік барикад опинилося прогресивно налаштоване суспільство, а по інший – впертий керівний режим країни.

У розпал протистоянь уряд "Грузинської мрії" використовував пропаганду в російському стилі та поширював різні види дезінформації. Ключовими інструментами стало маніпулювання загрозою війни, а як "пряник" виборцям обіцяли швидке повернення окупованих Росією Абхазії та Південної Осетії (щоправда, не уточнюючи, як саме і чому Москва відмовиться від вкраденого).

Також представники "Грузинської мрії" відмовлялися визнати конфлікт із Заходом, невтомно обіцяючи після виборів перезавантаження відносин і навіть вступ до ЄС у 2030 році.

Однак, як показують останні соціологічні опитування, такі обіцянки все гірше сприймаються виборцями.

Напередодні виборів рейтинг партії влади коливається в межах 34-35%, що за відсутності "мажоритарки" (яка раніше забезпечувала перемоги "Мрії") практично виключає шанси на формування нової парламентської більшості.

Натомість більшість мають сформувати чотири опозиційні сили. Опитування від Edison Research і SAVANTA різняться в дрібницях. Наприклад, перше прогнозує друге місце блоку "Єдність", де головну роль відіграє партія Саакашвілі Єдиний національний рух, а друге віддає "срібло" "Коаліції за зміни".

Однак ключові прогнози збігаються: до парламенту, окрім зазначених опозиційних блоків, проходять також блок "Сильна Грузія" і партія "Гахарія за Грузію" – єдина опозиційна сила, заснована вихідцями з нинішньої партії влади.

Згідно з обома рейтингами прозахідна опозиція має отримати сумарно близько 52-53%. А можливо, й більше – якщо п'ятивідсотковий виборчий бар'єр подолає ще одна опозиційна політсила, Лейбористська партія.

Амбіції опозиції підтвердив і масштабний мітинг "Грузія обирає Євросоюз", що відбувся в неділю 20 жовтня.

Передвиборчих мітингів такого масштабу Грузія не знала останні 12 років.

І це змусило партію влади терміново зганяти бюджетників на свій "антимайдан" – при цьому всім у країні очевидна різниця між добровільним мітингом і збором безправних бюджетників.

Здавалося б, результат виборів очевидний. Однак не все так просто.

Сигнали від "Грузинської мрії"

"Грузинська мрія" не визнає даних авторитетних соціологічних досліджень і наводить як прелюдію до власної перемоги дані Gorby – соціологічного центру незрозумілого походження, відомого насамперед тим, що він послідовно перед кожними виборами приписує партії влади 60-65%.

Нинішні вибори не стали винятком – Gorby прогнозує, що "Грузинська мрія" отримає підтримку 60,2% виборців. А також те, що виборчий бар'єр подолають лише два опозиційні блоки, взявши сумарно менше 25%.

Такі розклади можуть дозволити "Грузинській мрії" виконати свою обіцянку – отримати в новому парламенті не просту, а конституційну більшість, що дасть змогу провести обіцяні зміни, зокрема заборонити всю нинішню опозицію.

Такий різнобій у результатах соціологів робить дуже ймовірним сценарій, коли "Грузинська мрія" після виборів оголосить про свою перемогу, незалежно від того, яким у реальності буде результат.

У зв'язку з цим було дуже цікаво побачити останній виступ Бідзіни Іванішвілі, оприлюднений 21 жовтня.

Почесний голова партії влади виглядав незадоволеним і трохи розсердженим. Ці два аспекти чітко проглядалися і в його заявах. Насамперед важливим був момент, коли він фактично визнав, що заснована ним 13 років тому партія набридла публіці. Ба більше, він не приховав, що з його персоною в принципі – те саме.

Однак він упевнений, що іншої альтернативи на цьому етапі немає, і пообіцяв громадськості в майбутньому сформувати нову опозицію.

Далі все пішло за знайомим сценарієм: що в країні є небачена демократія; що економіка процвітає і Грузія посідає перше місце у світі за цим показником; що безробіття перебуває на історичному мінімумі.

Однак і тут у текст заяви закралися неприємні думки: наприклад, "що для нього повернення своїх коштів (до яких, за його словами, йому було незаконно заблоковано доступ) важливіше за будь-яке благо для країни".

Зрозуміло, Іванішвілі також традиційно торкнувся теми перспективи морального розкладання і розбещення грузинського суспільства, яка, виявляється, йде із Заходу.

Він не забув пригрозити опозиції і вкотре заявив про її заборону після виборів.

При цьому, як виявилося, особливо його дратують колишні товариші по команді, які прийшли в політику завдяки йому.

В особливо негативному аспекті він згадав колишнього прем'єр-міністра Георгія Гахарію, який сьогодні представляє солідну опозиційну силу. Він обізвав його негідником і пообіцяв суспільству заарештувати не тільки його, а й членів його партії.

Таким чином, після заборони проєвропейської опозиції опонувати владі зможуть лише маргінальні проросійські партії, які зараз не мають шансів пройти до парламенту. І на тлі яких "Грузинська мрія" все ще виглядає прозахідною силою (однак лише на такому тлі).

Однак найцікавіше в цьому інтерв'ю трапилося тоді, коли Іванішвілі заявив, що не в повноваженнях європейських бюрократів вирішувати питання вступу Грузії до Євросоюзу, і що незабаром вони самі попросять долучитися.

А як доказ готовності Заходу йти на перезавантаження відносин заявив, що вже наступного тижня в нього узгоджена зустріч із послом США.

Це інтерв'ю Іванішвілі викликало різні оцінки в суспільстві: хтось побачив у ньому ознаки страху, хтось – його готовність піти ва-банк, інші побачили в ньому готовність за необхідності відступити. Звісно, за західних гарантій особистої безпеки для самого Іванішвілі, членів його сім'ї та найважливіших партійців.

Після виборів

У зовсім іншій ситуації перебуває президент Саломе Зурабішвілі, яка вже стала генератором і лідером усього опозиційного спектра.

Їй вдалося зібрати за одним столом усі ключові прозахідні сили і створити для них спільний порядок денний, який у підсумку виразився в підписанні документа "Грузинська хартія".

Відповідно до цієї хартії, після виборів кандидатуру прем'єр-міністра висуватиме президент, що робить її політичне значення ще більш значущим.

Тим часом у пресі були опубліковані й імена можливих кандидатів на посаду прем'єр-міністра. Це Ніка Гілаурі, прем'єр-міністр за часів президентства Саакашвілі, Гела Бежуашвілі, колишній міністр закордонних справ того ж періоду, а також Віктор Кіпіані, голова аналітичного центру Geocase.

Можливо, вже після виборів з'являться й інші кандидати.

Однак усе це станеться лише в тому разі, якщо грузинський народ зуміє відстояти свій вибір.

Імовірність, що вибір доведеться відстоювати, дуже висока.

Пересічні політики "Грузинської мрії" розуміють, що навіть у разі отримання гарантій безпеки від Заходу вони стосуватимуться лише партійної верхівки.

Своєю чергою Іванішвілі та його найближчі підлеглі мають підставу не вірити гарантіям Заходу – надто сильним буде бажання опозиції вчинити з ними так само, як вони чинили з Саакашвілі та його топовими однопартійцями.

А головне – у мирному результаті виборів не зацікавлена Росія.

Основний у світі експортер нестабільності зацікавлений, щоб вибори завершилися конфліктом, а їхні результати були не визнані Заходом.

Це – саме той сценарій, який зробить сповзання Грузії в орбіту РФ безальтернативним. І в Кремлі явно не хочуть втратити цю можливість.

Related

Білоруси масово забирають гроші з банків

Гроші з депозитних рахунків забирають через протести у країні. У серпні білоруси з банків забрали більше $1 млрд. Зокрема, йдеться про $624 млн з банківських депозитів в іноземній валюті, 704,6 м...

Тихановська попередила Путіна щодо Лукашенка

Тихановська пожалкувала, що Путін вирішив вести діалог з "узурпатором" Всі договори, підписані з нелегітимним Лукашенком, будуть переглянуті новою владою, запевнила Світлана Тихановська. &...

Путін і Лукашенко домовилися про великий кредит

Зустріч Путіна і Лукашенка в Сочі З'явилася перша інформація про зустріч Володимира Путіна та Олександра Лукашенка, яка проходить у Сочі.   Президенти РФ і Білорусі Володимир Путін т...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

У річці Тиса виявили чергового потопельника

Прикордонники виявили потопельника у ТисіТіло могло належати чоловіку, який намагався незаконно перетнути кордон через річку, зазначили в ДПСУ.Під час моніторингу українсько-румунського кордону прикор...

В Італії заявили про секретну місію щодо України

Експрем'єр Італії Массімо Д'АлемаЕкспрем’єр Італії заявив, що Зеленський відправляв його в Китай та Бразилію на "секретну місію" щодо України.Колишній прем'єр Італії Массімо Д'Алема розповів, що викон...

Сирський повідомив про втрати російської армії

Від початку року ЗСУ знищили майже 10 тисяч одиниць спецтехніки й автомобілів РФЩодня Сили оборони знешкоджують понад тисячу загарбників і знищують сотні одиниць ворожої техніки.З початку 2025 року вт...

Трамп не звільнятиме нікого через чат в Signal

Дональд ТрампПрезидента США Дональда Трампа більше розлютив той факт, що його радник Майкл Волтц мав контакти журналіста The Atlantic Джефрі Голдберга, якого той буцімто "ненавидить", аніж факт витоку...

Адміністрація Трампа звільнила сотні співробітників Інституту світу США

Адміністрація Трампа звільняє майже всіх співробітників Інституту миру СШАІнститут миру США бере участь у переговорах щодо мирних угод і допомагає країнам і регіонам, що постраждали від війн, у досягн...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,784,599

Лічильники

item