Візова лихоманка. Зворотній бік


Хотіли поїхати на відпочинок до Польщі? Розраховували, як звичайно, подати на візу за два-три тижні до поїздки? Забудьте!
Реальність змінилася.
Консульство Польщі у Києві, яке заслужено вважалося одним з найбільш дружніх, в 2014 році стало джерелом головного болю для багатьох українців, які розраховували, що система працює "як раніше".
"Ви давно ходили отримувати польську візу?" – питає на своїй фейсбук-сторінці журналіст Леся Ганжа. Її пост починається зі слів: "А тепер істерика".
І це визначення має сенс.
Візові перепони
Ситуація дуже непроста, особливо для тих, хто вже має чіткі зобов’язання щодо поїздки.
До прикладу – як Лесина донька, яка має їхати до Польщі на навчання. А це означає що "схитрити" і піти до іншого консульства не вийде – треба дістатися саме польського.
"Записатися для подання документів на візу неможливо. За телефоном візового центру відповідають так: "відсутні вільні дати на подачу документів". На запитання, що робити, кажуть: "дзвоніть".
Коло замкнулося.
Причому просто додзвонитися – вже вельми непросте завдання. Щоби "пробитися" на постійно зайняту лінію, вам доведеться провести кілька годин "на телефоні". А далі, коли отримаєте відповідь "місць немає" – ще кілька годин, і ще, і ще...
А якщо ви виявитеся щасливим і зможете додзвонитися в той момент, коли оператору колл-центра передають з посольства нові "слоти" для запису, то з’ясуєте, що щастя не надто "всеосяжне".
Приміром, 31 липня датою запису (якщо, звісно, вам пощастить!) було аж... 19 серпня. І це – попри те, що візовий центр бере додатково 200 грн "за послуги"!
До цього треба додати ще кілька днів для обробки анкети у консульстві.  
Тож навіть у разі, якщо ваша поїздка запланована за три тижні, можете здавати квиток і відмовлятися від готелю.
Польська криза
"Радіти тут нема чому, – зізнається в розмові з "Європейською правдою" генконсул Польщі Рафал Вольські. – Ми знаємо про цю проблему. Її причина в тому, що попит на візи перевищує наші можливості"
На інтернет-форумах чимало дискусій тих, хто стикнувся з даною проблемою. Подорожуючі обговорюють, в якому з польських візових центрів краще записуватися на візу – хтось зміг додзвонитися в Івано-Франківську, хтось – у Харкові. Є навіть теорія, що з Iphone легше додзвонитися, тому багато хто телефонує з мобільного (і не смійтеся, це переказ реального обговорення!).
Але статистика, яка є в розпорядженні "Європейської правди", свідчить, що ситуація всюди є складною.
В Київському консульстві в травні 2013 року було оброблено 6800 анкет заявників, а в травні 2014 року – 8680 анкет, це 29% зростання. В червні цей показник перевищив позначку в 9000 (але зростання було помірним).
Літо завжди є "гарячим періодом" для консулів, в 2013 році в Києві було оброблено 8950 анкет. Та липень 2014 року побив усі рекорди – приблизно 13300 заявок, зростання до 2013 року на 48,5%.
"В Харкові в червні – 30% зростання, в Луцьку – 48%. У Вінниці взагалі драматична ситуація, у них щомісяця – зростання 60-80% порівняно з минулим роком", – каже Рафал Вольські.
Реалістичних шляхів вирішення проблеми консул не має і радить Україні "швидше виконати план дій візової лібералізації і отримати безвізовий режим".
"Порівняно з 2009 роком, коли я приїхав до України, ми збільшили річну кількість віз вдвічі, а кількість працівників у нас зараз є навіть меншою. Тож ми просто не в змозі повернутися до нормальних умов роботи. Минулого року ми працювали на межі можливостей, а тепер ми – далеко за межею", – зітхає генконсул.
Чеська криза
Польща – не єдина країна, що зіткнулася з такою проблемою. Їх "товариш у нещасті" – Чехія.
"У чехів ще більші проблеми, бо вони не користуються послугами візового центру і приймають всіх заявників у консульстві", – поділився з ЄвроПравдою на умовах анонімності один із дипломатів, що знає про ситуацію на "візовому ринку".
Під консульством Чехії щоранку – черга роздратованих заявників (бо стояти на сонці не надто приємно!) та кілька "посередників", які підходять до перехожих, що зупинилися, і пропонують провести "без талончика".
Як вони це роблять – достеменно невідомо.
Талончик отримати зовсім непросто. Зараз формально йде запис аж на останні дні серпня, але й на цей час місць на сайті, як правило, немає.
В посольстві Чехії також визнають проблему і кажуть, що "намагаються піти назустріч максимально можливій кількості заявників", зокрема тим, хто має термінову поїздку з гуманітарних причин.
Але пропускна здатність кожного консульського працівника має свої межі.
А найняти українського співробітника, який допомагав би ухвалювати візові рішення, дипломати просто не мають права.
"Перевантаженість системи обумовлена, зокрема, тим, що  в консульстві в Києві приймаються також заявники зі Східної України, які раніше обслуговувалися в Донецьку", – пояснює ЄвроПравді прес-аташе посольства Зденька Цайсова.
Щоправда, у Чехії ще є резерви – вона планує відкрити комерційний візовий центр, який зменшить навантаження на консульських працівників.
У Польщі такого резерву вже немає.
Хто винний і що робити
Європейські дипломати і українські заявники навряд чи зможуть знайти спільну відповідь на запитання – хто ж відповідальний за колапс системи швидкої видачі віз.
Кожен схильний "кивати" на іншого.
На думку ЄвроПравди, українських громадян не має цікавити, які проблеми має шенгенська держава. Тим більше – якщо заявка має бути подана через візовий центр, який бере чималі гроші "за послуги" і "за швидкість".
Зрозуміти консулів також можна, адже існує фізіологічний ліміт консульського працівника.
Між тим однією з глибинних причин проблеми є те, що саме ці два названі консульства – чеське та польське – є найліберальнішими щодо українських заявників і дають найбільшу кількість довгих багаторазових віз. Тож українці намагаються всіма правдами і неправдами подаватися саме до них. І система досить швидко "захлинається".
Саме тому немає проблем з поданням документів на візу в "жорстку" Німеччину, Францію чи Бельгію – хоч наступного дня.
Між тим, як це часто буває, одна проблема породжує іншу.
Проблема із записом дуже швидко створила "чорний ринок" послуг із "запису на подання документів".
Повно таких пропозицій і в інтернеті.
"Посередники беруть гроші за те, щоб додзвонитися у візовий центр, і свідомо перевантажують, блокують телефонну лінію", – вважає польський консул.
Схоже, що проблема з отриманням польської візи прийшла в українську реальність "всерйоз і надовго". Якщо навіть у вересні (після пори відпусток) настане тимчасове полегшення, то взимку на нас чекає ще один виток спіралі, а далі ще один, ще серйозніший – з травня 2015 року.
Єдиний шлях вирішити проблему системно – це  добитися, щоб Варшава збільшила штат консульських установ у нашій крані.
Польське посольство чи то не може, чи то не хоче цього робити.
Хотілося би, щоб до розв’язання кризи підключився міністр закордонних справ Павло Клімкін.
А одночасно є сенс розпочати тиск через представників громадянського суспільства.
Організація "Європа без бар’єрів", яка опікується візовою практикою в Україні, знаю про цю ситуацію і готова взятися за лобіювання, але їм потрібні особисті письмові заяви від громадян, які постраждали через дану проблему.
Якщо ви – саме така людина і готові докласти зусиль до вирішення спільної проблеми, пишіть на адресу: info.novisa.ewb@gmail.com

Related

Савченко заявила, що зможе протриматися ще не менше чотирьох днів - адвокат

Останній раз аналізи Савченко робили ще до початку сухої голодовки Українська льотчиця Надія Савченко, яка знаходиться в російському СІЗО, заявила, що зможе протриматися на сухому голодуванні щ...

ДВА БРАТИ З НЬЮ-ЙОРКА ПЕРЕДАЛИ БІЙЦЯМ АТО ДОПОМОГИ НА 2 МЛН

Серед людей, які вносять пожертви на допомогу українській армії – українці, американці й навіть росіяни. Рідні брати Богдан та Ярослав Кулики за 20 місяців надали допомоги українським військо...

Росія збирається віддати Сенцова і ще трьох політв'язнів

Російське Міністерство юстиції доручило тюремній службі підготувати документи для вирішення питання про передачу Україні чотирьох засуджених, включаючи режисера Олега Сенцова, для подальшого в...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

Удар по Куп’янську: число постраждалих зросло

Росіяни вдарили авіабомбою по п'ятиповерхівціРосіяни скинули керовану авіабомбу на житлову п'ятиповерхівку у центрі міста. З'явилися фото наслідків удару.Внаслідок російського удару керованою авіабомб...

У Мурманську невідомий з даху обстрілює автівки і будинки

Силовики у Мурманську понад півтори години намагаються затримати стрільцяСиловики на можуть потрапити на дах будинку. Стрілець веде вогонь вже понад півтори години.У російському Мурманську невідомий в...

Дрон РФ помітили над науковим центром в Італії

Російські дрони зафіксували над важливим об'єктом в ЄвропіРосійський безпілотник кілька разів пролітав над Об'єднаним дослідницьким центром Єврокомісії в Іспрі. Італійська прокуратура розпочала попере...

Росія провела 76 танкерів через води країн НАТО за підробленими страховками

 Танкери тіньового флоту Росії використовували фальшиві страхові сертифікатиЩонайменше 76 танкерів із тіньового флоту Росії отримали можливість вільно проходити через води країн НАТО у Балтійсько...

Генштаб оцінив ситуацію на фронті

На фронті відбулося 147 боївРосійські війська лише на Покровському напрямку намагалися прорвати оборону ЗСУ 61 раз з початку доби.Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противни...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,785,441

Лічильники

item