Все у нас вийде. Потрібно просто діяти спільно.
Заступник голови Державної фіскальної служби Костянтин Лікарчук
Відлік ста днів, які голова Державної фіскальної служби Роман Насіров відвів на тотальну ліквідацію контрабанди на митниці, вже пішов.
Власне, саме так було інтерпретовано в пресі заяву керівника ДФС на спільній прес-конференції з головою Одеської обласної держадміністрації Михеїлом Саакашвілі, хоча мова йшла, насамперед, про подолання корупційної складової на Одеській митниці. У будь-якому випадку, навіть якщо мова йде лише про один конкретний регіон, планка завдання піднята надзвичайно високо. Для того щоб виконати поставлене завдання, потрібно чітко розуміти предмет, якому слід протидіяти.
Справа в тому, що, з точки зору чинного Кримінального кодексу, поняття "контрабанда" носить виключно кримінальний характер.
У статті 201 КК ("Контрабанда") відзначається: "переміщення через державний кордон поза митним контролем або з укриттям від митного контролю культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї та боєприпасів, а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації". Однак основна проблема контролю за вантажами, з точки зору співробітників митниці, далеко не в цьому переліку, хоча за родом діяльності митникам доводиться стикатися і з перерахованими вище вантажами.
У широкому усталеному розумінні "контрабанда" - це незаконне переміщення товарів через митний кордон України, вчинене у великих розмірах. І саме так це було закріплено в попередній редакції Кримінального кодексу, який був змінений з легкої руки "регіональної" більшості в парламенті у період діяльності екс-президента Януковича.
У підсумку, на сьогодні ми отримали суспільний і державний запит на здійснення митними органами дій, які знаходяться поза їхнього правового поля. І останні події, зокрема те, що сталося на Закарпатті, – чергове тому підтвердження. Митниця була просто не в силах поставити заслін планомірному потоку "контрабанди", яка з точки зору законодавства не є такою.
У свою чергу це аж ніяк не означає, що митні органи самоусуваються від вирішення проблеми. Навпаки, я, як чиновник, який в структурі Державної фіскальної служби очолює напрям митниці, неодноразово говорив про необхідність якнайшвидшої координації зусиль силових органів України (СБУ, Державної прикордонної служби, МВС та митниці), створення спільних баз даних і каналів термінового обміну інформацією.
Саме таким чином поставлене урядом і керівником ДФС завдання зупинити потік контрабанди можна буде вирішити в найкоротші терміни. І, безумовно, важливу роль у цих процесах має відігравати місцева влада. Саме тому ініціатива, спрямована на боротьбу з контрабандою, що виходить безпосередньо від керівника Одеської області Міхеїла Саакашвілі, вселяє надію на те, що все у нас вийде. Потрібно просто діяти спільно.