Російській економіці прогнозують "повільне вмирання" до 2023 року



Переконання російських політиків у тому, що в 2016 році економіка буде зростати, засновані на помилкових припущеннях.
Про це пише директор Центру досліджень постіндустріального суспільства Владислав Іноземцев.
Росія переживає другу серйозну економічну кризу за десятиліття. Вона помітно відрізняється від першої. Хоча в 2009 році зниження ВВП склало 7,9% проти 3,8–4% в 2015-му, показники нової кризи виглядають гірше, ніж попереднього, вважає він.
Зокрема, нова криза не є результатом сповільнення світової економіки. Вона розгортається, коли глобальна економіка виходить з періоду нестійкого зростання.
Мінекономрозвитку РФ називає базовим сценарієм зростання економіки країни на 1% у 2016 році.
"Володимир Путін в ході чергового сеансу психотерапії з країною розповів про передбачуване зростання 0,7%, Міністерство фінансів теж говорить про відновлення зростання "на початку 2016 року". Проте все більше фінансових інститутів (як російських, так і міжнародних) менш оптимістичні: їх прогнози вказують на скорочення економіки від 0,6% (Світовий банк) і більше", - зауважив експерт.
На його думку, припущення про прийдешнє зростання засновані на двох помилкових судженнях.
По-перше, недооцінюють вплив нафтових цін. Якщо в 2013 році падіння ціни на $15/бар. скорочувало експорт на $28,4 млрд, або на 1,3% ВВП, то таке ж падіння (з $53 до $38/бар.) в кінці 2015 року означає ненадходження в економіку коштів, еквівалентних вже 2,4% ВВП.
"Економіка Росії не адаптувалася до нових цін всупереч думці Мінфіну: вони продовжують тиснути на неї і закладати основи для майбутнього спаду", - вважає Іноземцев.
По-друге, додає він, курс влади Рф у 2014 -2015 році був відверто антипідприємницьким. Зробили масу безвідповідальних внутрішньо- і зовнішньополітичних кроків, які руйнували цілі галузі. Ознак того, що в 2016 році щось змінитися на краще, на його думку, немає.
"Уряд "входить у смак", з особливим цинізмом знищуючи вітчизняний бізнес заради збагачення чиновництва. Немає причин розглядати кризу, що почалася в кінці 2014 року, як типову циклічну. На мій погляд, вона обумовлена фундаментальними рисами сучасної російської системи, її нездатністю враховувати інтереси бізнесу", - зазначає економіст.
Автор виділив три практично рівних по тривалості етапи економіки РФ під час правління Путіна.
Перший, з 2000 по 2008 роки, був періодом підйому, обумовленого надходженням нафтодоларів, припливом іноземних інвестицій, підвищенням доходів населення.
Другий, з 2008 року до кінця 2015-го, став періодом стагнації, викликаної бездарним бюрократичним управлінням економікою і безвідповідальними політичними іграми влади.
До кінця 2015 року Росія прийшла з іміджем непередбачуваної країни, в якій не захищені жодні права інвесторів, не діють норми міжнародного права, і будь-які економічні інтереси легко приносять у жертву політиці.
"Спадна фаза може дорівнювати за тривалістю фазі підйому і стагнації, тобто становитиме близько восьми років — з середини 2015 року до кінця 2023-го. Цей період не стане часом національної катастрофи; економіка Росії буде повільно помирати (у разі, звичайно, якщо влада не почне реально велику війну або зроблять перехід до повної автаркії), скорочуючись на 2-3% в рік або трохи більше", - резюмує Іноземцев.

Related

Економіка 3876068151916247446

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

РОСІЯ НАПАЛА на УКРАЇНУ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item