Кінець мрії про Європу?



Несподівана заява президента Єврокомісії стала холодним душем для багатьох українців Жан-Клод Юнкер уперше публічно визнав, що у найближчі 20 - 25 років Україна не зможе набути членство в Євросоюзі. 

Такі самі невтішні прогнози високопоставлений єврочиновник зробив і щодо вступу нашої країни до НАТО". 

Як то кажуть, гра закінчилась. Якщо ще два роки тому європейці погоджувались, що Україна має право на членство в Євросоюзі, робили відповідні словесні реверанси, то сьогодні їхній настрій різко змінився. І те, що врешті-решт оголосив президент Єврокомісії, - зафіксувало цю зміну настроїв. 

Україна остаточно опиняється у сірій зоні між двома союзами - Європейським і Євроазійським. Наші великі сусіди, як виглядає, лише розділять у певній пропорції економічні права в Україні і негласно вважатимуть її буферною зоною, нейтральною до обох союзів. 

Сталося найгірше з того, що могло бути. Два роки непослідовної політики вищого керівництва, внутрішні чвари, корупція - усе це привело нас до сумного результату: ми знову не встигли.   

Політики ще пробують заспокоїти українців. Мовляв, особливої ваги словам пана Юнкера надавати не варто. Їх очільник Єврокомісії озвучив у Нідерландах, де за місяць відбудеться референдум щодо асоціації Україна - ЄС. І, мовляв, ця заява розрахована саме на голландців, які можуть зірвати нашу угоду про асоціацію з ЄЄ. Їм таким чином начебто хочуть пояснити: навіть якщо висловитеся “за”, це не означатиме, що Україна невдовзі стане членом Євросоюзу. 

Але скептики вважають, що європейські політики слів на вітер не кидають. І Юнкер уперше сказав те, що давно думають ключові політики Європи. 

І що тепер? Говоримо про це з головою правління “Майдану закордонних справ” Богданом Яременком та експертом з міжнародних питань Геннадієм Друзенком. 

-- Наскільки серйозно варто сприймати заяву Президента Єврокомісії? Це дипломатична гра чи вердикт для нас? 

Г. Друзенко: -- Юнкер говорив правду. Як на мене, він ще й великий оптиміст. Україні у ЄС ще скоро не бути. Подивімось на реальні приклади. Підписання угод про асоціацію між країнами Східної Європи та ЄС відбулось у першій половині 90-х років. А приєднання їх до ЄС - це 2004-2007 роки. Відповідно, виходить плюс-мінус 15 років. Щоправда, тоді Європейський Союз був на злеті. Нині ситуація зовсім інша - ЄС переживає інституційні та фінансові кризи. Та й Україна має значно гірший потенціал до реформ, має окуповані території, має такого сусіда, як Росія... 

Заява Юнкера не дуже сподобалася українцям. Але у нас є вибір: тверезо подивитись на речі, чи за звичкою жити з необгрунтованим маренням про світле європейське майбутнє. 

Б. Яременко: -- Безумовно, сьогодні найважливішим є тактичне завдання - переконати голландців у тому, що Угода про асоціацію між ЄС та Україною їм нічим не загрожує. Противники асоціації в Нідерландах якраз спекулюють на тому, що відповідна угода наближає Україну до членства в Євросоюзі. Таким чином Юнкер вибиває аргументи у критиків цієї угоди. 

Але, думаю, Жан-Клод Юнкер розумів, що його заяву почують не лише в Нідерландах, а й в Україні. Подивімося правді у вічі: навряд чи хтось в Україні чи іншій країні світу знайде переконливі аргументи, щоби спростувати його слова. Видимої перспективи вступу України до ЄС дійсно немає. 

-- Але чому про це ніхто не говорив раніше? Адже навпаки йшлося про те, що асоціація з ЄС відкриє нам шлях до членства. І відповідні заяви лунали. Що змінилось? 

Б. Яременко: -- Давайте скажемо правду: Україна - країна з варварською політичною елітою, яка говорить неправду Європейському Союзові, яка може в останню хвилину змінити формулювання законів, потрібних для запровадження безвізового режиму, яка не може домовитись про те, як захищати себе, яка краде гроші, яка корумпована і так далі. Це ті причини, через які ми не можемо бути країною Європейського Союзу. Нас вважають країною, яка не готова до членства. 

Урешті-решт, проблема в тому, що українська сторона погодилась винести за дужки Угоди про асоціацію положення про перспективи її членства в Євросоюзі. Натомість узяла в цій угоді на себе абсолютно непомірні і непотрібні без перспективи вступу в ЄС зобов'язання. 

Г. Друзенко: -- Проблема ще й в тому, що ми досі не подавали заявки на вступ до ЄС. А вона дуже коротка, один абзацик: “Відповідно до статті 49 Договору про ЄС, просимо прийняти...”. Україна нині у ситуації, коли хоче одружитися, але до загсу документів не несе. Хоча зараз, це, мабуть, уже й не має сенсу. Я все-таки зберігаю частку оптимізму, вірячи, що виконання Угоди про асоціацію наблизить нас до ЄС. 

В угодах про асоціацію з Польщею і Чехією перспектива членства у Євросоюзі була передбачена. Вони вступили до ЄС. У нашій угоді з Євросоюзом - ні. Але давайте визнаємо й інше: така сама згадка була в угоді про асоціацію між ЄС та Туреччиною від 1963 року. Ну, і чим це допомогло? Нічим. 

Туреччина досі не стала членом Євросоюзу. А такі країни, як Австрія, Фінляндія, Швеція, ніколи не укладали угод про асоціацію, однак є членами ЄС. Тож навіть якби перспектива членства була прописана у нашій угоді про асоціацію, немає жодних гарантій, що ми, як турки, щонайменше на півстоліття не застрягли б у статусі кандидатів, а чи недокандидатів на вступ до ЄС. 

Б. Яременко: -- Так, вступ до ЄС - дуже індивідуальна річ. Польща витратила на цей процес понад 10 років, Туреччина - вже 50 років, та досі не вступила. Тому немає сенсу проводити паралелі з іншими державами. Ніхто не братиме до уваги історії приєднання до ЄС інших країн. Зважатимуть на конкретні вимоги до України і відповідність України цим вимогам. 

-- Це -- для України фіаско? 

Б. Яременко: -- Безумовно, питання формального членства в ЄС важливе. І бажано було б мати якусь перспективу. Але на сьогодні це абсолютно нереально. Україна зовсім не у тому стані, щоб на чомусь наполягати. З іншого боку, будьмо відверті: якби Юнкера запитали, що чекає на Євросоюз через 20-25 років, він не знав би, що відповісти. Тож тут абсолютно не та ситуація, коли варто посипати собі голову попелом. 

Просто треба зрозуміти, що ми за країна, які в нас цінності, до якої цивілізації ми належимо, і як ми повинні змінити себе, щоб світ нас сприйняв як частину цієї цивілізації. От і все. Я вважаю, що Україна через 25 років буде. А от чи буде Європейський Союз - не впевнений.   

Г. Друзенко: -- У ситуації, в яку ми потрапили, Україні треба робити ставки на себе. Тут логіка дуже проста: що потужнішою, багатшою буде Україна, то легше нам буде вести розмову з Євросоюзом у майбутньому. 

Наталія ВАСЮНЕЦЬ


Related

З'явились фото снайперів, які розстрілювали Майдан

Британське видання Daily Beast публікувало фото снайперів, які могли розстрілювати активістів Революції Гідності у лютому 2013 року. Про це повідомили в Національному бюро розслідувань ...

Верхи й низи

Революційна ситуація – річ дивна й непередбачувана.  Можна скільки завгодно очікувати на її появу, виявляти симптоми, прогнозовувати, але її поява все одно здивує й застане зненацька. Потім, ...

Ілля Богданов: Я лежав з торбою на голові, а Росоха вже рахував гроші за моє вбивство

Викрадений ГРУ і врятований СБУ російський емігрант і український АТОшник Ілля Богданов розповів деталі викрадення, про своє перебування у руках викрадачів та про плани його вбивства. - ...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

Росія вивела ракетоносій Калібрів у Чорне море - ВМС

Фото: Російські ЗМІ (ілюстративне фото)Чотири російські кораблі також зафіксовано у Середземному морі, з них два є носіями Калібрів, зазначають Військово-морські сили.Російська Федерація вивела в Чорн...

В офіційному магазині Дональда Трампа з’явилися кепки Trump 2028

Магазин Трампа почав продавати кепки з написом Trump 2028Дональд Трамп вважає, що багато хто з американців хотів би бачити його як президента країни на третьому терміні.В офіційному магазині американс...

За даними DeepState, російські війська захопили Калинове на Донеччині

Найбільш жорстка ситуація була на Покровському напрямкуЗа минулу добу, 24 квітня, на фронті зафіксовано понад 150 російських атак проти позицій Сил оборони та більш ніж 4500 обстрілів.Російські загарб...

Війну можна закінчити: Рубіо переконує, що США вказали Україні та РФ шлях

Марко РубіоДержсекретар зауважив, що відбулися обговорення цієї ідеї.Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що адміністрація Дональда Трампа показала Україні і Росії шлях до миру, та як ...

У Меджлісі зробили заяву щодо спроб визнання Криму російським

Рефат ЧубаровСпроби визнати півострів "частиною" держави-агресора Росії означатиме порушення Статуту ООН, Гельсінського Заключного акту, Декларації ООН про права корінних народів.У Меджлісі кримськота...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,823,000

Лічильники

item