Фінляндія звернулася до США по захист від Росії

Бійці Сил оборони Фінляндії
Загроза з боку РФ змушує Гельсінкі відступатися від багаторічної практики позаблоковості і шукати зближення з Америкою.
"Ми не хотіли б повертатися спиною до Росії. Але в той же час треба бути чесними - своїми діями в Криму Росія порушила європейські правила ", - заявив глава фінської дипломатії Тімо Соїна 22 серпня.
Цією заявою він прокоментував наміри Гельсінкі вже в цьому році підписати оборонний пакт з США. Фінляндія, яка майже 70 років зберігала строгий нейтралітет біля кордонів СРСР і РФ, сьогодні змушена шукати військово-політичного зближення з Вашингтоном.
Традиційний нейтралітет цієї країни бере початок в перші повоєнні роки. Після поразки у Другій світовій війні Фінляндія в 1948 році підписала з СРСР договір про дружбу і співробітництво. Фінляндія оголосила про свою позаблоковість і нейтралітет в Холодній війні. Натомість Гельсінкі отримали імунітет від насадження комунізму, суверенітет і збереження парламентської демократії в країні. Ця модель виправдала себе - десятиліттями Фінляндія не робила зближення з НАТО, не провокувала Москву і при цьому отримувала чималу вигоду з ексклюзивного доступу до радянської економіці.
З розпадом СРСР Гельсінкі не відмовилися від традиційної позаблоковості біля кордонів РФ. Однак анексія Криму, війна на Донбасі і загрози країнам Балтії змушує Фінляндію поступово відмовлятися від своєї милостивої відчуженості щодо дій Росії.
"За останні 10 років або близько того Росія своїми діями і поставила під загрозу і дестабілізувала режим безпеки. Порочне коло замкнулося, посилилася напруженість і військова активність в Балтійському регіоні ", - йдеться в доповіді кабінету міністрів Фінляндії, опублікованому в червні.
Країна вже є метою "гібридного впливу" з боку Росії, пишуть автори документа. Москва вже сьогодні здійснює політичний та економічний тиск на Фінляндію, і не можна виключати те, що Росія може нанести удар. Агресивність зовнішньої політики свого східного сусіда вони пояснюють тим, що Москва намагається уникнути власної дестабілізації через коливання світових цін на енергоресурси і внутрішніх проблем.
Тому після 2014 року фіни завбачливо почали зондувати грунт для зближення з США і НАТО. Росію та Фінляндію поділяють понад 1300 км спільного кордону. У липні 2016 року Володимира Путін крупно зганьбився на весь світ, без тіні сорому заявивши про те, що на фінсько-російському кордоні Москва зовсім не тримає ніяких військ. Насправді в Карелії і в районі Санкт-Петербурга дислокується не менше 4-х бригад мотопіхоти, 3 ракетно-артилерійські бригади, сили спецназу, ППО і інженерних військ. І всі ці сили, пообіцяв Путін, разом з іншими підрозділами російської армії негайно виявляться на кордоні з Фінляндією, якщо та буде шукати дружби з НАТО.
Оборонний договір з США Гельсінкі планує підписати вже цієї осені, до завершення президентської каденції Барака Обами. Відповідно до заяв фінського оборонного відомства, це не буде пакт про взаємний захист в стилі НАТО. Замість цього фіни планують проводити спільні навчання, дослідження і обмін інформацією з американськими військовими і розвідувальними структурами. Після семи десятиліть стояння в стороні Фінляндія чітко позначила, на чиєму боці вона буде в разі ще більшої ескалації агресії Росії в Балтійському регіоні.
Зі схожими настроями і Швеція, ще один ветеран нейтралітету в Північній Європі, також готується стримувати тиск Росії. Численні інциденти за участю російських сил на морі і в повітрі над Балтикою підштовхують і Стокгольм до зближення з НАТО.
Правда, рядові фіни і шведи поки без ентузіазму ставляться до можливого вступу своїх країн до альянсу. Відповідно до соцопитувань, тільки 22% жителів Фінляндії підтримують ідею членства своєї країни в НАТО.

Related

Події у світі 8609333718939123499

Post a Comment

emo-but-icon

Пошук у цьому блозі

Читають

Свіже

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Нас відвідали

Лічильники

item