Не Клеопатра. Розкрито таємницю краху Єгипту

Жан Андре Ріксен Смерть Клеопатри, 1874 рік

Команда дослідників з різних країн розгадала таємницю занепаду 40 століть квітучої цивілізації.

 
Процвітання Стародавнього Єгипту залежало від Нілу. Проте річка вела непередбачувано, і часті посухи приводили до занепаду держави.
 
Міжнародна група вчених зі США та Європи за підтримки Єльського університету з'ясувала причину падіння Стародавнього Єгипту. Свої висновки вони опублікували в журналі Nature Communications.

Залежність від Нілу

 
У Стародавньому Єгипті, який проіснував 40 століть, коли повені в заплаві Нілу були досить сильними, його долина була одним із найбільш родючих та багатих місць на всій території стародавнього світу.
 
Протягом усіх цих століть Єгипет, що розтягнувся на шість тисяч кілометрів по північному сходу Африки, був знаменитий своїми архітектурними, науковими, медичними, літературними надбаннями.
 
Єгипет залежав від розливу Нілу
 
Всі давньоєгипетські міста були побудовані в долині цієї річки. Від щорічних розливів Нілу залежало життя древніх єгиптян, їх економіка, культура та релігія. Мулистими водами, багатими мінералами та органічними речовинами, зрошували сільськогосподарські землі.
 
Після сходу води жителі долини приступали до сівби зернових культур, наприклад, ячменю. На берегах ріс і папірус, з якого виготовляли головний писальний матеріал давнини.
 
Іноді рівень води в Нілі не піднімався настільки, щоб забезпечити долину вологою, що призводило до нестачі продовольства, голоду, зростаючого занепокоєння серед жителів.
 
Часті посухи змушували сім'ї продавати землю, бо убогий урожай не дозволяв їм платити податки.
 
Селяни на Нілі / Getty
 
Проте у 30-х роках до нашої ери Єгипет втягнувся в політичну боротьбу в Стародавньому Римі, в 31 році єгипетський флот був розбитий, остання єгипетська цариця Клеопатра з династії Птолемеїв покінчила життя самогубством, а Єгипет став черговою римською провінцією.

Клеопатру погубили вулкани

 
Як з'ясували вчені, під час занепаду імперії Птоломеїв виверження вулканів в Ефіопії стали причиною відсутності розливів Нілу.
 
Сірчані гази і частинки попелу піднімалися в стратосферу і відбивали сонячне світло. Це призводило до охолодження атмосфери, менш рясних опадів і, як наслідок, недостатнього розливу Нілу.
 
Дослідники проаналізували дані спостережень за рівнем води в Нілі, які велися з 622 року нашої ери на Ісламському ніломірі на острові Роду в Каїрі аж до зведення Асуанської греблі в 1970 році, яка змінила водний режим річки.
 
Показники зіставлялися з періодами вулканічної активності, про які відомо за результатами дослідження крижаних кернів. З'ясувалося, що під час великих вивержень паводки були слабші.
 
Щоб отримати інформацію про більш ранні періоди посухи, дослідники звернулися до записів давньоєгипетських істориків.
 
Розливи Нілу / Getty
 
Так, за виверженням у 209 році до нашої ери слідував бунт, у ході якого, як зазначається в документах того часу, "більшість селян-хліборобів були вбиті, і вся земля висохла".
 
А в роки правління Клеопатри Ніл не розливався два роки поспіль, що спричинило голод і чергові бунти. На думку дослідників, поразка знаменитої цариці стала наслідком  виверження десь у тропіках, що сталося десятиліттям раніше.
 
Систематичні посухи в Єгипті призвели до бунтів, хвороб, інфляції, адміністративної корупції, зменшення кількості сільського населення, міграції і зростання кількості занедбаних земель.
 
Загибель Клеопатри, останньої із правлячих Птолемеїв, та остаточний перехід Єгипту до Стародавнього Риму пішли за періодом неврожаю, голоду, продажу земель, епідемії чуми і депопуляції сільських районів.
 
Ці лиха були, ймовірно, пов'язані з великим вулканічним виверженням в 44 році до нашої ери, третім за силою за останні 2,5 тисячі років.
 
Таким чином, війна з римлянами стала лише фінальним акордом правління Птоломея, а не його причиною.

Вулкани пояснили ще одну загадку

 
Під час Східного походу в 246 - 245 роках до нашої ери Птолемей III Евергет, як писав римський історик Юстин, "не був відкликаний через заворушення в Єгипті, то став би правителем всіх володінь Селевкідів".
 
За кілька років до походу був виданий Канопський декрет, в якому говориться, що "річка одного разу недостатньо розлилася, і вся країна була в розпачі від того, що сталося".
 
"Це змінило всю історію Близького Сходу", - зазначає історик Джозеф Меннінг, один з авторів роботи.
 
Getty
 
Ймовірно причиною цієї засухи також стали виверження вулкана.
 
Крім того, історичні документи підтверджують, що на тлі вивержень у Єгипті збільшувалася кількість актів продажів земель іншим сім'ям.
 
Виверження в 168, 164, 161 роках до нашої ери, на думку вчених, пов'язані з фактичною поразкою елліністичного Єгипту в Шостій сирійській війні, йдеться в дослідженні.
 
Війна з римлянами стала лише фінальним акордом правління Птоломея.

Related

В NASA предложили необычный способ борьбы с астероидами

Астероид предлагают покрасить Вместо того, чтобы взорвать астероид, который направляется к Земле, ученые предлагают покрасить небесное тело. Краска, по мнению исследователей, заставит астероид...

Астероїд розміром з футбольне поле наближається до Землі

До Землі на великій швидкості наближається астероїд 2018 FB, який був помічений ще 16 березня. Розміри даного космічного об'єкта можна порівняти з розміром футбольного поля. Про це повідомляє vl...

Сьогодні День весняного рівнодення: що це означає

20 березня - День весняного рівнодення. Цього дня день та ніч тривають рівно 12 годин. У наступні дні день збільшується, а ніч скорочується. Рівнодення є астрономічним початком весни. У рівноде...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

CNN: У Європі вважають, що США хочуть оголосити "мирну угоду" до 100 днів президентства Трампа

Трамп. Фото - Getty ImagesЗа даними європейського посадовця, Сполучені Штати прагнуть укласти "мирну угоду" між Росією та Україною протягом перших 100 днів роботи адміністрації президента Дональда Тра...

Зеленський нагадав Трампу про Кримську декларацію

Володимир Зеленський прокоментував результати зустрічі у ЛондоніУ декларації 2018 року за часів першої каденції Трампа, США прямо заявили про невизнання російської анексії Криму та зобов’язуються підт...

Скринінг законодавства України для вступу в ЄС завершиться восени - ЄК

Фото: Getty ImagesВід початку переговорів про вступ Україна демонструє неабияку відданість, послідовно просуваючись у реалізації ключових реформ, попри те, що триває війна, вважають в Єврокомісії.Проц...

Найбільша держкомпанія КНР відновила імпорт російської нафти - ЗМІ

Найбільша держкомпанія Китаю відновила закупівлі нафти РФПісля запровадження санкцій експорт російської нафти до Китаю та Індії зменшився, а державні китайські компанії Sinopec і Zhenhua Oil тимчасово...

Позиція Зеленського шкодить переговорам - Трамп

Трамп звинуватив Зеленського в тому, що він "шкодить мирним переговорам із Росією"Позиція Зеленського щодо Криму "дуже шкодить мирним переговорам", вважає американський лідер.Заяви президента України ...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,820,507

Лічильники

item