Вченими винайдений метод, за допомогою якого можна визначити точне місце виверження вулкану

Наступним кроком науковців має стати передбачення виверження Єллоустоуна.

Вченими винайдений метод, за допомогою якого можна визначити точне місце виверження вулкану
Група німецьких і італійських учених з'ясувала, як точно визначити, де на поверхні кратера або кальдери може статися вулканічний викид.
При деяких виверженнях вершини вулканів руйнуються, утворюючи западини завширшки в кілька кілометрів, звані кальдерами, в яких жерло вулкана покрите попелом. Коли струмочки магми виходять з цих отворів, то навіть при невеликих виверженнях на поверхню може виходити небезпечна кількість лави і газу. Місце розташування і рівень загрози при таких виверженнях важко передбачити — іноді викид може відбуватися в декількох кілометрах від центру кальдери.
Група вчених з Потсдамського центру імені Гельмгольца, Третього університету Риму і Національного інституту геофізики і вулканології (Італія) використовувала фізичні моделі переносу магми, щоб передбачити шляхи потоків вулканічної речовини і, отже, місця їх майбутнього виходу на поверхню.
Магма йде шляхом найменшого опору. Найпростіший шлях для неї, як виявили дослідники, — рухатися через менш щільні, у порівнянні з сусідніми породами, скелі. Хоча багато геологів думали, що шлях найменшого опору буде проходити через вже наявний шлях або дефект породи, команда вчених виявила, що багато кальдер є «одноразовими», що означає, що магма вивергається через них один раз і ніколи більше.
Дослідники використовували ці відкриття для створення комп'ютерних моделей майбутніх магматичних шляхів на поверхню. Вони порівняли передбачення своєї моделі з відомими виверженнями на Флегрейських полях в Італії. Це активне вулканічне поле шириною 13 км, на якому перше виверження відбулося майже 50 тис. років тому. Модель вчених точно нанесла на карту 70 вивержень в цьому районі за минулі 15 тис. років, включаючи останнє дуже руйнівне виверження, що призвело до утворення конуса Монте-Нуово в 1538 році. Наступним кроком науковців має стати передбачення виверження Єллоустоуна.

Related

Цікаво 5006351104880041870

Post a Comment

emo-but-icon

Ми у соцмережах

Читають

Свіже

Свобода слова

Радіо

Варто подивитись

Facebook

Зараз на сайті

Нас відвідали

item