"Північному потоку-2" відмовив суд, його роботу обмежать: що тепер буде з проєктом і чи готова Україна

"Північному потоку-2" відмовив суд, його роботу обмежать: що тепер буде з проєктом і чи готова Україна

Компанія Nord Stream 2 AG програла суд проти німецького регулятора Bundesnetzagentur, який раніше ухвалив рішення не звільняти "Північний потік-2" від норм Третього енергетичного пакета ЄС. 

Документ передбачає, що оператор газопроводу повинен бути незалежним від видобувача газу, а також, що 50% пропускної потужності труби повинно бути зарезервовано для альтернативних постачальників. Суд Дюссельдорфа погодився, що звільняти "Північний потік-2" від дії газової директиви підстав немає.

Що означає це рішення для України і чи готові ми до запуску потоку – дізналися ЗМІ.

Що змінить це рішення для України?

Українська сторона підкреслює: після запуску "Північного потоку-2" транзит через нашу ГТС може критично скоротитися, що поставить під загрозу її існування. Але якщо "Газпром" зможе користуватися "Північним потоком-2" тільки на 50% пропускної потужності, наша ГТС, після закінчення контракту з ним у 2024-му, повинна зберегти хоча б ті обсяги транзиту, що діють зараз.

"Якщо не буде 100% завантаженості "Північного потоку-2", так чи інакше Росії доведеться використовувати більшою мірою український маршрут, – розповідає президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар. – Адже маршрут Ямал-Європа і так експлуатувався з 2006-го на повну проєктну потужність, а в Турецького потоку всього одна гілка йде в Європу і вона "не доведена до ума". Таким чином, українська ГТС зберігатиме хоча б наявний статус-кво".

Газова карта Європи

Утім директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев зазначає, що на практиці законодавчі обмеження ще можна обійти. "Північний потік-2" може і зберегти транзит і водночас виконати вимоги газової директиви.

"Газ може продаватися, умовно кажучи, в точці, яка розташована за 15 км від берега. І жодних проблем, – говорить Рябцев. – Формально, цей газ буде змінювати власника, щоб це не підпадало під Третій енергетичний пакет. Це може вилитись у більші витрати або додаткові бюрократичні операції. Але не є чимось критичним".

Коли запустять "Північний потік-2"?

Компанія Nord Stream 2 AG стверджує, що підпорядкування правилам ЄС коштуватиме "Північному потоку-2" додаткових часу й грошей, але не зупинить його завершення. Ще в кінці липня в компанії заявили, що будівництво проєкту закінчено вже на 99%. Зараз трубоукладальне судно "Фортуна" працює в водах Німеччини. Тут укладання труб планують завершити 12 вересня. Запустити "Північний потік-2" хочуть до кінця 2021-го. Про це в інтерв'ю журналістам заявив директор департаменту економічного співробітництва МЗС Росії Дмитро Бірічевський.

За словами Рябцева, ймовірність запуску до кінця року дійсно досить велика. Адже обсяги газу, які повинні піти "Північним потоком-2" до кінця року вже продані: "Компанія-оператор може зазнати великих втрат, якщо підготовчі роботи не будуть закінчені і ті, хто законтрактував цей газ, його не отримають у 4-му кварталі".

Що робить Україна?

Як розповідає директор з інтегрованих комунікацій "Нафтогаз України" Максим Білявський, зараз Україна все ще намагається не допустити запуску "Північного потоку-2" через запобігання сертифікації трубопроводу і його оператора.

"Українська сторона працює над тим, щоб сертифікація "Північного потоку-2" була визнана незадовільною через порушення норм будівництва: застосування обладнання, яке не можна застосовувати для прокладки трубопроводів", – говорить Білявський.

Загалом у "Нафтогазу" є три аргументи проти сертифікації "Північного потоку-2":

  • Дискримінаційна модель управління. У червні 2021 року Nord Stream-2 AG подав запит на сертифікацію за моделлю ITO (Independent transmission operator), згідно з якою оператор інфраструктури може здійснювати свою діяльність без повноцінного відділення від материнської компанії "Газпром", яка одночасно займається виробництвом і постачанням блакитного палива. Це суперечить Третьому енергетичному пакету.

  • Юридична адреса в Швейцарії. Європейське законодавство говорить про те, що компанії, які зареєстровані за межами ЄС і претендують на сертифікацію оператора системи передачі, повинні проходити додаткову перевірку. Така процедура зокрема включатиме оцінку впливу сертифікації на безпеку постачання енергоносіїв для Європейського Союзу.

  • Зловживання на ринку. Сертифікація оператора NS-2, а отже введення в експлуатацію трубопроводу, посилить домінантне становище Газпрому на європейському газовому ринку й суттєво дискримінує конкурентне середовище.

Чи готові ми до запуску "Північного потоку-2"?

За словами Рябцева, запуск "Північного потоку-2" в один момент не змінить ситуацію з транзитом для України. В останні кілька років ми стрімко втрачали статус ключового транзитера і цей процес триватиме далі. Водночас, на думку експерта, до нових реалій Україна досі не готова:

"Казати про те, що ми щось втратимо завтра або 12 вересня – ні. Ми вже втратили. І замість того, щоб, як поляки, побудувати собі Baltic Pipe, термінал із приймання зрідженого американського природного газу, розвивати видобуток енергетичного вугілля, ми розповідаємо про те, що зупинимо "Північний потік-2"..."

Водночас Гончар позитивно оцінює зусилля України в цьому напрямі: "Ці проєкти (обходу української ГТС. – Ред.) з'явилися не сьогодні. Уже продумані якісь варіанти, як може функціонувати система з мінімальним транзитом, без транзиту. Але поки в нас той етап, коли не треба складати руки й говорити, що все пропало. Так чи інакше, на цьому етапі потрібно докладати зусилля".

Рішення суду Дюссельдорфа фактично не могло бути іншим. Адже раніше, 15 липня, Суд ЄС у Люксембурзі залишив чинним ухвалене в 2019 році рішення про правила користування газопроводом OPAL, який є наземним продовженням першої черги "Північного потоку". Його "Газпром", відповідно до закону ЄС, також може використовувати тільки на 50%. Водночас українська сторона не сподівається тільки на обмеження, адже поки вони не діють на практиці. Тому ми працюємо і над тим, щоб "Північний потік-2" все-таки не було запущено. Чи допоможе все це зберегти нашу ГТС – покаже час.

Related

Газ з України: Меркель призначила уповноваженого

Граф Вальдерзеє і Андрій Мельник У Німеччині призначено уповноваженого з транзиту газу з України. Він уже здійснив візит у наше посольство.   Канцлер Німеччини Ангела Меркель признач...

Зростання доходів українців істотно сповільнилося

Держстат оприлюднив дані за другий квартал 2019 року з урахуванням інфляції Сума витрат перевищила доходи на 49 млрд грн, таким чином, обсяг заощаджень українців скоротився.   Доходи...

Біткоїн рекордно обвалився з початку року

Ринок криптовалют повернувся до зниження За останні три місяці біткоїн втратив близько 34% своєї вартості. Експерти ринку вважають, що це результат "технічних і фундаментальних факторів". ...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

У Держдепі закликали РФ проявити готовність до завершення війни в Україні

Спікер Держдепу США Теммі БрюсСвіт чекає відповіді від Москви щодо миру уже зараз, наголосили у Державному департаменті США.У Державному департаменті Сполучених Штатів Америки заявили, що Росія термін...

Трамп сказав, що збирається до короля Британії у гості

Дональд ТрампЯк повідомляють ЗМІ, місцем проведення зустрічі стане Віндзорський замок, а не Балморал чи Дамфріс-хаус, як передбачалося раніше.Президент США Дональд Трамп оголосив про намір зустрітися ...

Стали відомі наслідки удару по Миколаєву

Ворог завдав удару по Миколаєву ударним дрономВвечері 17 квітня росіяни завдали удару по Миколаєву ударним дроном, тип якого встановлюється.Вогнеборці ліквідували масштабну пожежу на 700 м кв., яка ви...

Трамп назвав дату підписання угоди про надра

Трамп, звертаючись до міністра фінансів Скотта Бессента (другий справа), заявив про 24 квітня як дату підписання угодиВідповідний документ, імовірно, підпишуть через тиждень - 24 квітня, заявив публіч...

Китайські вчені представили найшвидший у світі носій флеш-пам'яті

Китайські вчені створили найшвидший у світі носій пам'ятіНовий пристрій може бути швидшим в 2,5 раза за найшвидші енергозалежні аналоги, та до 25 разів швидший за повільніші.Вчені з Фуданьського Уніве...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,812,105

Лічильники

item