Зеленський: Шантаж не дозволений нікому
Позиція України завжди була і буде максимально чіткою: ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу.
У вечірньому відеозверненні до народу в понеділок, 17 липня, президент України Володимир Зеленский наголосив на важливості продовження зернової угоди.
"Позиція України завжди була і буде максимально чіткою: ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу. Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах в Єгипті або в Судані, в Китаї або в Індії, в Туреччині або в Індонезії… то світ має можливість показати, що шантаж не дозволений нікому", - заявив президент України.
Зеленський повідомив про кроки для відновлення дії зернової ініціативи.
"Я направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану і Генсеку ООН Гутеррішу з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі - так, як це найнадійніше. Україна, ООН і Туреччина спільно можуть забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден. Африка має право на стабільність. Азія має право на стабільність. Європа має право на стабільність. А отже, ми всі повинні дбати про безпеку - про захист від російського божевілля. Українське продовольство - це базова безпека для майже 400 мільйонів людей", - підкреслив Зеленський.
Президент коротко повідомив про результати угоди.
"Результати нашої Чорноморської зернової ініціативи красномовні: майже 33 мільйони тонн агропродукції були експортовані до 45 держав світу. 60% обсягів пішли в країни Африки та Азії, зокрема Алжир, Туніс, Лівія, Єгипет, Кенія, Ефіопія, Сомалі, Судан… Також пішли і в Китай, і в Індію, і в Бангладеш, в Індонезію, Пакистан, Ірак, Ліван, Ємен… Дуже важливо – наш продовольчий експорт дозволяє рятувати життя в таких країнах, як Ємен і Сомалі… різних людей… різної релігії, різного етнічного походження… Але вони всі однаково мають право на життя! І це право світ повинен захищати", - наголосив Зеленський.
Нагадаємо, сьогодні у Кремлі заявили про припинення дії зернової угоди нібито через невиконання умов, також Москва відкликала гарантії безпеки у Чорному морі. Тим часом на світових біржах почали зростати ціни на пшеницю.