Чому Меркель не зупинить Північний потік-2

Єврокомісія зупинила будівництво Південного потоку. Що заважає зробити те саме і з Північним?
Справи Ангели Меркель і без того йшли погано. Через свою (повільно модифіковану) політику відкритих дверей щодо біженців німецький канцлер зазнавала нападок з усіх боків: ліворуч і праворуч; усередині країни і ззовні. Багато країн-членів ЄС вже закрили свої кордони, відмовляючись надавати притулок мільйонам втікачів від воєн у Сирії і Іраку.
Але політика Меркель щодо біженців – не єдина причина, через яку європейські союзники почали цуратися її. Дедалі більше зростає невдоволення в Італії, Польщі, країнах Балтії, Україні і Центральній Європі з приводу готовності Берліна побудувати Північний потік-2. Німеччина повинна відмовитися від цього проекту, вважають вони.
Північний потік-2 – другий газопровід, який будують російський енергетичний гігант "Газпром", а також німецькі компанії BASF і E. ON. Крім того, проект передбачає участь трьох інших компаній: французької Engie, нідерландської Royal Dutch Shell і австрійської OMV. Другий газопровід прокладається паралельно першому, який вже перекачує газ з Росії до Німеччини дном Балтійського моря. Таким чином, Північний потік-2 точно послабить позиції України як ключової країни для транзиту російського газу в Європу.
Проект став спірним для його опонентів з тієї причини, що суперечить політиці Меркель щодо Росії, а також у цілому підриває енергетичну політику ЄС. Північний потік-2 підтвердив, що національні інтереси переважають або, як мінімум, підривають загальну політику ЄС у сфері енергетичної безпеки та його зусилля з формування енергетичного союзу.
Підтримка Північного потоку з боку Меркель збиває з пантелику. Адже вона була єдиним європейським лідером, стабільно займає жорстку позицію щодо президента Росії Володимира Путіна. Саме вона підштовхнула інших членів ЄС запровадити санкції проти РФ за анексію Криму і подальше вторгнення в Східну Україну.
Це вона – поряд з лідерами Росії, України та Франції – вела переговори з досягнення Мінських угод, спрямованих на припинення боїв на сході України.
Але найголовніше - саме Меркель стала тим лідером Німеччини, який відійшов від політики особливих відносин з Росією, так званої Ostpolitik. Один за іншим німецькі лідери дотримувалися цієї стратегії зближення з Росією, вважаючи, що вона допоможе стабілізувати Європу і підштовхне Москву до модернізації. Меркель не мала подібних ілюзій. Проте, її безмежна підтримка Північного потоку йде врозріз з політикою щодо Росії.
Друзів у Меркель зрештою стало не набагато більше, а от приводів критикувати Берлін додалося, наприклад, з боку нового націонал-консервативного уряду Польщі. З точки зору правлячої польської партії Право і Справедливість, проект Північного потоку не тільки відбирає у Польщі й України доходи від транзиту російського газу в Європу, але і являє собою альянс Німеччини і РФ за рахунок інтересів Польщі, України та інших країн регіону.
Прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці також приєднався до хору незадоволених, і зайшов настільки далеко, що звинуватив Німеччину в подвійних стандартах. Зрештою, італійська ENI теж збиралася будувати з Газпромом трубопровід, так званий Південний потік. Цей проект передбачав будівництво газопроводу по дну Чорного моря, що дало б Росії великі переваги для побудови сильної опори в Південно-Східній Європі.
Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, зруйнувала ці амбіції. Вона заявила, що проект Південного потоку може тривати тільки в тому разі, якщо він відповідає Третьому енергетичному пакету ЄС і політиці енергетичної лібералізації, яка передбачає відкритий доступ до трубопроводів третіх сторін. Якби Газпром погодився на це, Південний потік втратив би будь-який сенс. Зрештою Росія закрила проект.
Тепер Ренці запитує, чому Єврокомісія не зупинить Північний потік-2, як і Південний. Він також критикує Німеччину за захист Північного потоку і протистояння будівництву Південного.
З точки зору країн, які хочуть бачити засновану на безпеці, диверсифікації та лібералізації енергетичну політику ЄС, підтримка другого Північного потоку Німеччиною підриває всі ці прагнення.
Північний потік-2 зробить Німеччину більш залежною від російської енергетики. «Імпорт російського газу в поєднанні зі зростанням інвестицій Газпрому в німецьку газову інфраструктуру призведе до більшої залежності Німеччини від російського газу», - відзначає експерт у сфері енергетики Агата Лоскот-Страхота у своїй недавній публікації. Північний потік-2 також посилить важелі впливу Газпрому на північно-західний ринок Європи. Все це з часом дозволить Росії знову підняти свої ціни, вважає експерт.
І, найголовніше, другий Північний потік буде перешкоджати розвитку єдиної політики ЄС щодо Росії – тієї, яку Меркель вдалося вибудувати протягом української кризи. Але незважаючи ні на що, канцлер не готова зупинити будівництво трубопроводу, що підриває єдність в ЄС.

Related

Падіння нафти вкотре обвалило російський рубль

Рубль упав до мінімумів середини березня після рішення Центробанку РФ знизити ключову процентну ставку на 50 базисних пунктів до 11% річних. Це грає проти рубля при одночасному очікуванні підвище...

Путінські "хрюші" накинулись у магазині на санкційні делікатеси

У Росії молодіжна прокремлівська організація "Хрюші проти" після підписання Володимиром Путіним указу про "негайне знищення санкційних продуктів" на кордоні оголосила про початок серії "рейдів" з в...

EurasiaNet: Кремль ведет «Газпром» к банкротству

Кремль хотел превратить Газпром в мощное геополитическое оружие.  Вместо этого он превратил газовый гигант из третьей крупнейшей акционерной компании в мире в развалину, которая при сохра...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

У Держдепі закликали РФ проявити готовність до завершення війни в Україні

Спікер Держдепу США Теммі БрюсСвіт чекає відповіді від Москви щодо миру уже зараз, наголосили у Державному департаменті США.У Державному департаменті Сполучених Штатів Америки заявили, що Росія термін...

Трамп сказав, що збирається до короля Британії у гості

Дональд ТрампЯк повідомляють ЗМІ, місцем проведення зустрічі стане Віндзорський замок, а не Балморал чи Дамфріс-хаус, як передбачалося раніше.Президент США Дональд Трамп оголосив про намір зустрітися ...

Стали відомі наслідки удару по Миколаєву

Ворог завдав удару по Миколаєву ударним дрономВвечері 17 квітня росіяни завдали удару по Миколаєву ударним дроном, тип якого встановлюється.Вогнеборці ліквідували масштабну пожежу на 700 м кв., яка ви...

Трамп назвав дату підписання угоди про надра

Трамп, звертаючись до міністра фінансів Скотта Бессента (другий справа), заявив про 24 квітня як дату підписання угодиВідповідний документ, імовірно, підпишуть через тиждень - 24 квітня, заявив публіч...

Китайські вчені представили найшвидший у світі носій флеш-пам'яті

Китайські вчені створили найшвидший у світі носій пам'ятіНовий пристрій може бути швидшим в 2,5 раза за найшвидші енергозалежні аналоги, та до 25 разів швидший за повільніші.Вчені з Фуданьського Уніве...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,812,105

Лічильники

item