Вільне відвідування. В Україні на третину збільшився потік нелегалів із країн Азії та Африки

Вільне відвідування. В Україні на третину збільшився потік нелегалів із країн Азії та Африки
Суданець Насрадін Адам Нагар хотів потрапити в Європу, але став нелегалом в Україні
Після відкриття європейських кордонів і скасування візового режиму з ЄС в Україні відразу на третину збільшився потік нелегальних мігрантів із країн Азії та Африки. Для країни, що опинилася над демографічною прірвою, вони можуть стати не лише проблемою, а й порятунком – якщо Київ зуміє використати цей особливий трудовий потенціал, пише журнал Новое Время.
На київському ринку "Троєщина" не проштовхнутися. У торговельній метушні журналіст НВ не одразу примічає літнього невисокого чоловіка східної зовнішності, який стоїть разом із маленьким хлопчиком під однією з вивісок.
Непримітність цієї людини виправдана: він тут не торговець і не покупець, а нелегал. 57-річний Наджібулла просить не називати його прізвище, як і решту особистих даних. До України він приїхав з передмістя Кабула, столиці його рідного Афганістану. Там не вщухала стрілянина і лунали вибухи, останній з яких забрав життя сотні людей. Саме через цей інцидент Наджібулла остаточно вирішив: треба виїжджати.
Спочатку афганець, взявши із собою доньку й чотирьох онуків, легально дістався Туреччини. Потім морем – до Росії, а вже звідти автівкою незаконно перетнув український кордон. На весь шлях знадобилося 2,5 місяця.
Його зять мешкає в Німеччині й обіцяв вивезти сім'ю туди, проте поки що це питання не вирішено, і Наджібулла застряг в Україні. Втікач має намір легалізуватися і подати документи на отримання статуса шукача притулку, однак за час тривалої подорожі він загубив паспорта.
В Україні, за даними Держприкордонслужби (ДПСУ), таких нелегальних мандрівників у пошуках кращого життя щороку стає дедалі більше. Переважно це вихідці з Азії та Африки.
Надто активізувалися втікачі останнім часом: якщо за перші шість місяців 2017-го прикордонники затримали 1073 нелегалів, то в першому півріччі 2018-го – вже 1413.
За підсумками року в ДПСУ очікують щонайменше 30-відсоткового зростання кількості таких мандрівників.
Збільшення кількості іноземців-утікачів у країні очікує і Міграційна служба. Чиновників спонукають до таких висновків їх же власна статистика: якщо 2014 року всередині країни експерти служби виявили 3,5 тис. нелегалів, то в 2017-му – вже 9,6 тис. чол.

Транзитна сталість

Більшість "транзитерів" (70%) потрапляють до країни, за інформацією ДПСУ, легально: через офіційні пункти в'їзду. А вже потім або намагаються відразу прослизнути на Захід, або шукають надійні канали переправлення до Європи.
Одначе подібні пошуки зазвичай зволікаються. І "транзитери" потрапляють в пастку: термін легального перебування в Україні закінчується, шляхів на Захід вони не знаходять і починають жити тут – як можуть і як виходить.
У 35-річного суданця Насрадіна Адама Нагара вийшло якось не дуже вдало й добре. Він потрапив до України 2013 року, маючи за кінцеву мету свого вояжу дістатися однієї з країн Євросоюзу. Однак застряг – так склалися обставини, пояснює суданець.
За п'ять наступних років Нагар декілька разів відвідував Міграційну службу, сподіваючись отримати статус біженця. Але марно: завжди отримував відмову. Неодноразово він звертався і до посольств європейських країн, щоб виїхати, і теж безрезультатно. Тепер він старанно уникає поліції.
Найчастіше Міграційна служба накладає на таких мігрантів штрафи, доправляє до пунктів тимчасового утримання. Або ж депортує, проте дуже рідко: у 2017-му з країни назад доправили  приблизно 300 нелегалів.
За неофіційний перетин кордону передбачено лише адміністративний штраф/Фото ДПСУ
Україна вабить таких гостей не тільки "відкритістю" кордонів з ЄС через безвізовий режим, а й своїм ліберальним законодавством: за неофіційний перетин кордону передбачено лише адміністративний штраф – від 3,4 тис. грн ($120).
Для багатьох "туристів", що заплатили різним перевізникам $13–15 тис. – саме стільки коштує транзит із Середньої Азії до Євросоюзу, покарання в $120 взагалі не відлякує.
Найактивнішою національною групою з тих, хто прагне використовувати Україну для транзиту на Захід, за словами спікера прикордонної служби Олега Слободяна, стали в'єтнамці. Тут їм часто допомагають вельми численна місцева національна громада і злочинні угруповання, що "спеціалізуються" на в'єтнамцях . Нелегали платять в середньому $3–5 тис., щоб потрапити в Україну. А потім ще $5–8 тис. коштує їх подальше транспортування до ЄС.
Причому в Україну чимало з них в'їжджають легально, проте потім більше половини цих людей кудись зникають. Слободян наводить торішню статистику: до країни в'їхали 4,2 тис. в'єтнамців, а виїхали – 2,8 тис. "Майже 1,5 тис. ніби десь розчинилися на наших широких теренах", – без жартів розповідає представник ДПСУ. І додає: за першу половину 2018-го до цієї армії невидимок додалося понад три сотні осіб.

Проблемні люди

Наразі поки що міграційний потік через Україну не такий інтенсивний і не створює жодних небезпек для Європи, стверджує Слободян. За даними Frontex, агенції Європейського Союзу, яка переймається охороною зовнішніх кордонів, частка України і Білорусі щодо загального потоку мігрантів до ЄС становить лише 0,2%.
Але прикордонники запевняють, що не варто самозаспокоюватися: потік нелегалів щороку збільшується. А отже, пан Слободян пропонує посилити законодавство стосовно порушників кордону. Мовляв, будуть вищими штрафи, буде й кримінальне покарання – і нелегали сто разів обміркують, перш ніж незаконно потрапити до України.
Однак Юг Біссо, старший радник українського відділення Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) радить вирішувати проблему, керуючись іншими принципами – не карати, а адаптувати.
Варто окреслити чіткі вимоги стосовно загальної адаптації мігрантів до місцевих реалій – зокрема це знання мови, наявність роботи, доброчесність, порядність. А вже потім провести міграційне обнулення – визнати статус усіх нелегалів. "Скільки в країні нелегальних мігрантів? Десятки тисяч, – каже Біссо. – Усіх не депортуєш. А отже, потрібно змінити [до них] підхід".
Відтак, після всіх адаптаційних заходів, чиновник ООН пропонує активніше виявляти мігрантів, які не погодилися легалізуватися.
У перспективі ідея адаптації іноземців, які незаконно проживають в Україні, може принести певну користь державі. Про це мовить і правозахисник Максим Буткевич, констатуючи той факт, що Україна останнім часом стрімко втрачає робочі руки.
Як зазначає Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень, наразі найважливішим є те, що вже потрібно обмірковувати, як Україна соціалізуватиме "гостей". І що від них намагається отримати.
"Варто готуватися до того, що наша країна згодом може стати домівкою для багатьох іноземців", – резюмує директор Інституту демографії.

Related

У Запоріжжі сварка на вулиці закінчилася стріляниною: троє людей у лікарні

Рано вранці у неділю, 29 серпня, у Запоріжжі трапилася стрілянина біля кафе на вулиці Прибережна автомагістраль. Внаслідок інциденту п'ятеро людей були поранені, двох зловмисників затримали.Читай...

У Тернопільській області мати намагалася вбити власних дітей

 Дітей забрала бабуся.У  Тернопільській області правоохоронці завершили досудове розслідування щодо мешканки обласного центру, яка намагалася вбити своїх малолітніх дітей.До поліції зве...

Бабусю дитини, що катували, оголошували в розшук за грабіж із насильством у Черкасах

Мешканку Черкас, під час перебування у якої важко постраждав її шестирічний прийомний онук, кілька разів оголошували в розшук – зокрема за грабіж, поєднаний із насильством. За 51-річною жінк...

Post a Comment

emo-but-icon
:noprob:
:smile:
:shy:
:trope:
:sneered:
:happy:
:escort:
:rapt:
:love:
:heart:
:angry:
:hate:
:sad:
:sigh:
:disappointed:
:cry:
:fear:
:surprise:
:unbelieve:
:shit:
:like:
:dislike:
:clap:
:cuff:
:fist:
:ok:
:file:
:link:
:place:
:contact:

Пошук у цьому блозі

ЧитаютьСвіже

Читають

Свіже

Президент назвав кількість воєнних злочинів РФ

ВВолодимир Зеленський виступив перед учасниками Бучанського самітуУкраїнці не пробачать російських злочинів, бо це означало б погодитися, що така система, як теперішня російська, нібито має право на і...

Удар по драмтеатру у Чернігові: повідомлено про заочну підозру генералам РФ

СБУ повідомила про заочну підозру ще двом генералам РФГенералам РФ Зуську та Драговаловському повідомлено про підозру - порушення законів та звичаїв війни.Зібрано доказову базу на ще двох російських г...

Нідерланди надають Україні €500 млн на дрони

Гійс Туїнман і Рубен Брекельманс днями перебували в УкраїніПро це оголосили міністр Рубен Брекельманс та державний секретар Гійс Туїнман, що перебували днями з візитом в Україні.Нідерланди профінансую...

Сирський підвів підсумки боїв на фронті у березні

Олександр Сирський постійно працює у бригадах ЗСУСили оборони там, де це можливо, застосовують тактику активної оборони, на деяких ділянках фронту просуваються вперед, зазначив Олександр Сирський.Голо...

Трамп спитав у Стубба, чи можна довіряти Путіну

Трамп і Стубб за грою в гольф обговорили ПутінаПід час неформальної зустрічі з президентом Фінляндії глава Білого дому спитав про його думку щодо російського диктатора.Президент США Дональд Трамп під ...

Add to Any

Свіже

ЄДИНІ НОВИНИ

Варто подивитись

Facebook

Нас відвідали

20,786,424

Лічильники

item