ГУР оприлюднило дані про майже 240 танкерів "тіньового флоту" Росії
"Тіньовий флот" налічує понад тисячу переважно застарілих, погано обслуговуваних суден без належного страхування, зазначають розвідники.
Головне управління розвідки Міноборони України запустило на порталі War & Sanctions новий розділ про "тіньовий флот", де оприлюднило дані про діяльність 238 суден, що допомагають Росії та Ірану експортувати підсанкційну нафту. Про це ГУР повідомило на своєму сайті.
У 2023 році Росія заробила на експорті нафти 188 млрд дол, Іран – майже 53 млрд дол.
"Тіньовий флот" налічує понад тисячу переважно застарілих, погано обслуговуваних суден без належного страхування, із заплутаними структурами власності та управління, розташованими у "дружніх" юрисдикціях, під "зручними" прапорами, та має загальний дедвейт понад 100 млн тонн (приблизно 17 % світового флоту нафтових танкерів).
Такі судна вдаються до оманливих тактик у морі для приховування походження вантажів, загрожують "екологічним хаосом" та мільярдними збитками прибережним країнам через зростаючий ризик катастроф при проходженні жвавих вузьких міжнародних транспортних шляхів, відмовляючись від лоцманських послуг. З лютого 2022 року за участі "тіньових танкерів" вже було зафіксовано понад 50 інцидентів від Данських проток до Малайзії.
Росія на тлі повномасштабного вторгнення в Україну втратила традиційних покупців морської нафти в ЄС. Але знайшла нових в Азії – переважно в Індії та КНР, почала нарощувати власний "тіньовий флот" із застарілих танкерів. Крім того, РФ користується послугами "іранської армади привидів". З 2022 року Росія, за даними ГУР, витратила близько 10 млрд доларів на створення свого власного тіньового флоту.
В ГУР наголосили, що портал War & Sanctions розкриває таємниці "тіньового танкерного флоту" і запускає єдиний у світі набір даних з фактами й доказами його діяльності. Наразі список налічує 238 танкерів, які допомагають Росії та Ірану доставляти підсанкційну нафту переважно своїм азійським клієнтам – КНР та Індії.
Ці танкери порушують нафтове ембарго G7+ і перевозять російську нафту з портів РФ у Балтійському та Чорному морях до країн ЄС, зокрема через рейдову перевалку і STS хаби у Чорному та Середземному морях поблизу європейських країн. Крім того, вони задіяні у порушенні стелі цін та інших обмежень на російську нафту.
В ГУР наголосили, що унікальність розділу порталу також полягає в можливості сортувати танкери за основними групами - операторами "тіньового флоту", які з’явилися нізвідки у 2022-2023 роках.
War & Sanctions - це єдиний у світі портал, який розповідає про тисячі одиниць західних компонентів у російській зброї та іноземного промислового обладнання з виробництва ракет, військової техніки, про морські судна, які перевозять зброю.
Як ми вже писали, Панамська морська адміністрація позбавить свого прапора чотири судна, які належать до російського "тіньового флоту" і нещодавно потрапили під санкції США.